آمادگی بغداد برای برگزاری نشست سه جانبه سران عراق، اردن و مصر

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
عراق این بار میزبان رئیس جمهوری مصر و پادشاه اردن خواهد بود تا در نشستی سه جانبه با «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق به بررسی پرونده های مهمی از جمله پرونده های اقتصادی و تجاری بپردازند.

انتظار می رود «ایمن الصفدی»، وزیر امور خارجه اردن و «سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر امروز جمعه برای آمادگی در جهت برگزاری نشست سه جانبه میان «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق، «عبدالله دوم»، پادشاه اردن و «عبدالتفاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر که قرار است فردا شنبه برگزار شود، وارد بغداد شوند.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از «احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت خارجه عراق گزارش داد وزرای خارجه اردن و مصر امروز وارد بغداد خواهند شد و «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق در فرودگاه بین المللی بغداد از آنها استقبال خواهد کرد.

الصحاف ضمن اشاره به اینکه گفت وگوهایی مهم در ارتباط با تقویت عمل مشترک بر اساس سازوکار هماهنگی سه جانبه بین بغداد، امان و قاهره وجود دارد، تاکید کرد این گفت وگوها در همه سطوح و در جهت آمادگی برگزاری نشست سه جانبه رؤسای عراق، اردن و مصر در بغداد خواهد بود.

بغداد تاکنون به دلایل امنیتی و امکان به تعویق افتادن مجدد آن، موعد برگزاری نشست سران عراق، مصر و اردن را اعلام نکرده است اما مسئولان عراقی معتقدند این نشست فردا شنبه در بغداد برگزار خواهد شد.

این نشست که یک روز به طول خواهد انجامید، به بررسی پرونده های همکاری اقتصادی و تجاری در راس آن خط لوله نفتی بصره علاوه بر تجارت بین مصر و عراق از طریق اردن و بررسی پرونده ورود شرکت های مصری برای کار در عراق در بخش های مختلف از جمله بارزترین آن مسکن و زیرساخت ها خواهد پرداخت.

به گفته یک مسئول در دولت عراق در گفت وگویی با پایگاه خبری «العربی الجدید» نشست سه جانبه وزرای خارجه اردن، مصر و عراق امروز در بغداد انجام خواهد شد تا طرف ها بر سر پرونده هایی که که نشست سران بررسی خواهد شد به توافق برسند.

مسئول مذکور اشاره کرد که عراق تمایل دارد روابط خود با اردن و مصر و سایر کشورهای عربی را گسترش دهد.

وی بیان کرد پرونده های مختلفی از جمله سیاسی، امنیتی و اقتصادی در نشست امروز و نشست سران در روز آتی بررسی خواهد شد و در راس آن پرونده همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری علاوه بر تلاش بسیار برای تقویت امنیت در منطقه خواهد بود.

در همین راستا «حسین علاوی»، مشاور نخست وزیری عراق گفت که نشست سه جانبه سران عراق، اردن و مصر پروژه «شرق جدید» را مطرح خواهد کرد و توضیح داد که این پروژه ابعاد اقتصادی مهمی برای عراق و کشورهای منطقه خواهد داشت.

 

https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟