بیانیه مشترک عراق و عربستان پس از پایان مذاکرات بین الکاظمی و بن سلمان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
دفتر رسانه ای «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق امروز پنجشنبه بیانیه مشترک عراق و عربستان پس از سفر الکاظمی به ریاض و مذاکرات با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان را منتشر کرد.

متن بیانیه مذکور به شرح ذیل است:

بنابر پیوندها و روابط برادرانه و تاریخی بین جمهوری عراق و پادشاهی عربستان و دو ملت برادر آن و تمایل به توسعه روابط بر اساس اصول مستحکم و در راس آن برادری عربی و اسلامی و حسن همجواری و منافع مشترک و در پاسخ به دعوت کریمانه «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان، مصطفی الکاظمی نخست وزیری عراق در تاریخ 31 مارس 2021 به عربستان سفر کرد.

الکاظمی و «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان مذاکراتی درباره چشم انداز همکاری دوجانبه بین دو کشور برادر و راه های تقویت همه جانبه آن برگزار کردند.

دو طرف همچنین درباره مسائل دارای اهمیت مشترک در سطوح منطقه ای و بین المللی که به حمایت و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و جهان کمک می کند، تبادل نظر کردند.

الکاظمی و بن سلمان ضمن تحسین نتایج دیدار مجازی نخست وزیری عراق و پادشاه عربستان در تاریخ 25 مارس 2021، بر اهمیت مسائل بررسی شده و توافق بر آن به خصوص در رابطه با تقویت روابط بین دو کشور و تقویت فعالیت های شورای هماهنگی عربستان و عراق تاکید کردند.

دو طرف ضمن ابراز خرسندی از سطح همکاری و هماهنگی بین دو کشور برادر، بر عزم خود برای تداوم و تعمیق همکاری و هماهنگی دوجانبه در راستای خدمت به منافع مشترک در زمینه های سیاسی، امنیتی، نظامی، تجاری، سرمایه گذاری و گردشگری تاکید کردند و دستاوردهای شورای هماهنگی عراق و عربستان و توافقنامه ها و یادداشت های تفاهم و اهمیت تشویق وزارت ها و طرف های مرتبط برای پیگیری و فعالسازی جوانب مختلف همکاری که فرصت بهره برداری بهینه از همه امکانات و فرصت های در دسترس برای تقویت انسجام بین دو کشور و همبستگی در مقابله با چالش های مشترک و احیای نتائج مثبتی که پیشتر در سفرهای متقابل دو طرف حاصل شد را تحسین نمودند.

در سطح روابط دوجانبه نیز دو طرف بر اهتمام خود برای گسترش جوانب همکاری دوجانبه در زمینه های مختلف و احیای توافقنامه ها و یادداشت های تفاهم امضا شده و تشویق وزارت ها و طرف های مرتبط به تلاش بیشتر برای تضمین اجرای هر چه سریعتر آن توافقنامه ها تاکید کردند.

نخست وزیری عراق و ولیعهد عربستان همچنین بر تداوم همکاری و هماهنگی مشترک در مقابله با خطر افراط گرایی و تروریسم به عنوان تهدیدی برای کشورهای منطقه و جهان از طریق تبادل تجارب بین طرف ها و مراکز امنیتی مرتبط در دو کشور و اهمیت همکاری مشترک در تامین امنیت مرزهای دو کشور تاکید کردند و بر سر پیشبرد حمایت از عراق با همکاری با ائتلاف بین المللی برای مقابله با گروه تروریستی داعش به توافق رسیدند.

دو طرف بر موارد ذیل به توافق رسیدند:

1-تاسیس یک صندوق مشترک بین عراق و عربستان با سرمایه تقریبی 3 میلیارد دلار به عنوان کمک عربستان به تقویت سرمایه گذاری در زمینه های اقتصادی در جمهوری عراق که به سود اقتصاد دو کشور و مشارکت بخش خصوصی است.

2-همکاری در زمینه انرژی و انرژی تجدیدپذیر و فعالسازی و تسریع طرح مشترک تحت سایه شورای هماهنگی عربستان و عراق با لزوم تداوم همکاری و هماهنگی مواضع در زمینه نفت در چارچوب فعالیت کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و توافق اوپک پلاس به همراه پایبندی کامل به الزامات توافق و سازوکار جبران و همه مصوباتی که برای تضمین ثبات بازارهای جهانی نفت بر سر آن توافق شد.

3-تکمیل پروژه اتصال برق دو کشور با توجه به اهمیت آن.

4-تقویت هماهنگی در زمینه حمایت و پشتیبانی متقابل در چارچوب دیپلماسی چندجانبه.

5-تقویت فرصت های سرمایه گذاری شرکت های عربستانی و دعوت از آنها برای گسترش فعالیت هایشان در عراق و در زمینه های مختلف و همچنین گسترش تلاش های برای بازسازی عراق.

عراق از مشارکت عربستان در کنفرانس کویت برای بازسازی عراق که 12-14 فوریه 2018 برگزار شد و تعهدات و کمک های آن و همچنین کمک های عربستان به عراق در زمینه مقابله با کرونا قدردانی کرد و دو طرف بر سر هماهنگی برای توافق بر راه های حمایت در این زمینه توافق کردند.

جمهوری عراق همچنین طرح های اعلام شده توسط محمد بن سلمان، تحت عنوان طرح سبز عربستان و طرح خاورمیانه سبز که به زودی آغاز خواهد شد و نشان دهنده تمایل عربستان و منطقه در حفاظت از زمین و طبیعت است را تحسین نمود و بر همکاری با عربستان در راستای تحقق اهداف این طرح تاکید کرد.

توافقنامه های دوجانبه ای شامل توافقنامه منع مالیات مضاعف، توافقنامه در زمینه برنامه ریزی توسعه ای برای تنوع بخشی اقتصادی و توسعه بخش خصوصی، توافقنامه همکاری بین سازمان پیمانکاران عربستان و اتحادیه پیمانکاران عراق برای بازسازی عراق و توافقنامه تامین مالی صادرات عربستان به عراق امضا شد.

عراق و عربستان همچنین یک یادداشت تفاهم و یک یادداشت همکاری شامل یادداشت تفاهم موسسه رسانه عراق و سازمان رادیو تلویزیون عربستان، یادداشت همکاری بین موسسه دار الملک عبدالعزیز عربستان و کتابخانه و بایگانی ملی جمهوری عراق امضا کردند.

در سطح مسائل منطقه ای نیز دو طرف بر سر تشدید همکاری و هماهنگی و تبادل دیدگاه ها در خصوص مسائل دارای اهمیت مشترک در سطوح منطقه ای و بین المللی که به حمایت وتقویت امنیت و ثبات در منطقه کمک می کند و لزوم دور نگه داشتن منطقه از تنش ها و دلایل آن و تلاش مشترک برای پی ریزی امنیت و ثبات پایدار توافق کردند.

نخست وزیری عراق و ولیعهد عربستان بر امنیت و سلامت و ثبات منطقه و تشویق همه کشورهای همجوار به پایبندی به اصول حسن همجواری و منافع مشترک و عدم دخالت در امور داخلی کشورها تاکید کردند و در این راستا، نخست وزیری عراق نیز بر حمایت از اقدام عربستان برای پایان بحران یمن تاکید کرد.

مصطفی الکاظمی در پایان از پادشاه عربستان و ولیعهد این کشور و دولت عربستان و هیئت همراه بخاطر حسن استقبال و ضیافت تشکر و قدردانی کرد.

 

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟