برگزاری دور جدید گفتگوی راهبردی عراق و امریکا در 7 آوریل

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

نمایندگان پارلمان عراق تاکید کردند دور جدید گفت وگوی راهبردی بین عراق و امریکا هفتم ماه جاری (آوریل) آغاز خواهد شد و پرونده سیاسی، امنیتی و اقتصادی را دربر خواهد گرفت.

«سرکوت شمس الدین»، نماینده پارلمان عراق امروز شنبه گفت: دور جدید گفت وگوی راهبردی عراق و امریکا چهارشنبه آغاز خواهد شد و نسبت به گفت وگوی های گذشته متفاوت خواهد بود.

شمس الدین از مذاکره کننده عراقی خواست برای مطرح کردن بندهایی سیاسی، امنیتی و اقتصادی که عراق به آنها نیاز دارد، از این فرصت استفاده کند چرا که دور گذشته گفت وگوی راهبری با توجه به همزمان شدن با انتخابات ریاست جمهوری امریکا و انتخاب نخست وزیری جدید برای کشور علاوه بر مشکلات داخلی مرتبط با کاهش قیمت نفت، انتخابات و بودجه ثمره ای برای عراق نداشت.

وی اشاره کرد که وضعیت داخلی کشور در حال حاضر و در سایه وجود دولتی قوی بهتر از گذشته است و دولت و پارلمان به توافقی راضی کننده برای تصویب بودجه و حل مشکلات با اقلیم کردستان رسیدند.

شمس الدین تاکید کرد دولت بایدن تمایل دارد به عراق در زمینه های مختلف به خصوص بازسازی مناطق آزاد شده از دست داعش و کمک به آسیب دیدگان کمک کند.

از طرفی دیگر «بدر الزیادی»، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تاکید کرد دور جدید گفت وگوی راهبردی عراق و امریکا در هفتم ماه آوریل و با محوریت مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی برگزار می شود.

وی در گفت وگویی با خبرگزاری رسمی عراق (واع) تاکید کرد که گفت وگوی راهبردی باید تثبیت مسائل اصلی باشد تا مورد استفاده قرار بگیرد و ظاهری نباشد.

الزیادی گفت باید گفت وگوی آتی شامل اصول ثابتی مربوط به عراق باشد و بیان کرد دولت عراق پرونده هایی را دارد که باید در چارچوب طرح نخست وزیری عراق که به صورت خاص با وضعیت امنیتی در ارتباط است مورد بررسی قرار بگیرد.

وی اشاره کرد عراق امروز نیروهای امنیتی پیشرفته ای دارد و می تواند در دفاع از مرزهایش بدون نیاز به نیروهای اضافی به خود اتکا کند.

یک مسئول در دولت عراق نیز تاکید کرد حضور امریکا برای ارائه کمک به نیروهای عراقی در جنگ با داعش در راس پرونده های مورد بررسی در دور جدید گفت وگوی راهبردی بین دو کشور خواهد بود.

وی در گفت وگویی با العربی الجدید توضیح داد عراق تمایل دارد تا هر اندازه توانایی های نیروهای امنیتی افزایش یابد، بصورت مداوم نیروهای خارجی در عراق کاهش یابد.

این مسئول اشاره کرد که گفت وگوی راهبردی شامل پرونده های سیاسی مرتبط با اوضاع منطقه و همچنین راه های توسعه روابط بین بغداد و واشنگتن علاوه بر تقویت راه های همکاری اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور خواهد بود.

پیش از این و در ژانویه 2021 وزارت خارجه عراق آمادگی خود برای از سرگیری گفت وگوی راهبردی با دولت جدید امریکا را اعلام کرد.

گفت وگوی راهبردی بین عراق و امریکا در ژوئن سال گذشته از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد و دور دوم نیز در اوت 2020 برگزار شد.

 

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟