دیدار بارزانی و مکرون؛ توافق بر سر تقویت امنیت و ثبات در منطقه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رئیس اقلیم کردستان در دیدار با رئیس جمهوری فرانسه بر آمادگی اربیل برای همکاری با فرانسه و جامعه بین‌المللی برای حل مشکلات عراق و تحقق امنیت و ثبات در منطقه تاکید کرد.

دیدار روز گذشته «نچیروان بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان با «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه در پاریش شاهد توافقاتی بین طرفین بر سر تقویت امنیت و ثبات در منطقه بود.

در بیانیه ریاست اقلیم کردستان تاکید شده که بارزانی و مکرون بر لزوم همکاری بین ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه برای جلوگیری از وجود خلأهای امنیتی که داعش امکان سوء استفاده از آن را داشته باشد، تاکید کردند.

بارزانی نیز پس از دیدار با مکرون با انتشار توئیتی نوشت: با دوست خود امانوئل مکرون در پاریس دیدار و مجددا از حمایت پیوسته فرانسه از اقلیم کردستان تقدیر کردم؛ روابط دوجانبه و مسائل مهم عراق و منطقه و همچنین فرصت ها و چالش های آتی را بررسی کردیم.

بارزانی دوشنبه طی سفری به دعوت رئیس جمهوری فرانسه به پاریس رفت؛ سفری که هدف از آن توسعه روابط بین اقلیم کردستان و فرانسه است.

در همین راستا «علی دولمری»، نماینده دولت اقلیم کردستان در پاریس در گفت وگویی با پایگاه خبری «العربی الجدید» با اشاره به وجود روابط مستحکم بین اقلیم کردستان و فرانسه، تصریح کرد که اقلیم کردستان پرونده مهمی برای پاریس است.

وی ادامه داد: فرانسه با اهتمام به روابط با اربیل و بغداد می نگرد، سنگ بنای روابط دوجانبه اقلیم کردستان و فرانسه به 11 سال گذشته باز می گردد هنگامی که «مسعود بارزانی»، رئیس وقت اقلیم کردستان در 15 ژوئن 2010 با «نیکولای سارکوزی»، رئیس جمهور سابق فرانسه دیدار کرد.

دولمری با اشاره به اینکه این دیدار دهمین دیدار بین رئیس اقلیم کردستان و رؤسای جمهوری فرانسه است تاکید کرد که این مساله مهمی است که اقلیم کردستان قضیه مهمی در کاخ الیزه محسوب می شود.

نماینده اقلیم کردستان در پاریس توضیح داد: دو طرف در این دیدار برخی مسائل را بررسی کردند، اهمیت این سفر به این است که فرانسه می داند هرگونه مصالحه یا ثبات در عراق و منطقه بدون حضور اقلیم کردستان محقق نمی شود.

وی تاکید کرد که روابط بین اقلیم کردستان و فرانسه جدید نیست و با توجه به نقشی که فرانسه در حمایت از نیروهای پیشمرگه در چارچوب ائتلاف بین المللی ایفا می کند به شکل بسزایی گسترش یافت.

دولمری اشاره کرد دو طرف تمایل دارند چشم انداز همکاری در پرونده های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی گسترش یابد و گفت سفر بارزانی به پاریس می تواند توسعه روابط بین طرفین را تا حد زیادی گسترش دهد.

این سومین سفر نچیروان بارزانی به فرانسه است و او در 2017 زمانی که نخست وزیر بود و در سال 2019 نیز به پاریس سفر کرد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟