مهاجرت پزشکان لبنانی به عراق در میانه وخامت اوضاع اقتصادی و سیاسی لبنان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
منبعی عراقی از مهاجرت شماری از پزشکان لبنانی به عراق پس از وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی لبنان خبر داد.

منبع مذکور در گفت‌وگو با روسیا الیوم تصریح کرد: طی هفته‌های گذشته و پس از وخامت اوضاع در لبنان، شماری از پزشکان لبنانی برای کار در عراق به این کشور مهاجرت کرده‌اند.

وی افزود: برخی از بیمارستان‌های جنوب و شمال عراق شاهد حضور پزشکان لبنانی است و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که ده‌ها پزشک لبنانی دیگر نیز طی روزهای آتی به عراق خواهند آمد.

پیش از این «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در دیدار با «حسن التمیمی»، وزیر بهداشت و محیط زیست عراق بر لزوم تقویت روابط با عراق تاکید کرده و گفته بود: این امر می‌تواند اهرم نجات لبنان برای رهایی از بحران‌هایش باشد.

وی با بیان اینکه لبنان در صورتی که در وضعیت کنونی باقی بماند، در معرض فروپاشی قرار دارد، افزود: این تقویت روابط در سایه بحران‌ها و چالش‌های کنونی می‌تواند تا 50درصد به لبنان در رویارویی با بحران‌ها کمک کند.

«میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان هم در دیدار با التمیمی از تلاش‌های دولت عراق و موافقت بغداد برای تحویل نفت در مقابل خدمات پزشکی تشکر کرد.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت قبلی لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا داد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند. در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دیدند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟