تلاش‌های منطقه‌ای برای جلوگیری از نزدیکی روابط مصر و ترکیه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
یونان و قبرس از نزدیکی روابط مصر و ترکیه بخاطر آینده مساله انرژی در مدیترانه و احتمال عضویت ترکیه در انجمن گاز شرق مدیترانه نگرانند.

منابع دیپلماتیک مصری به العربی الجدید گفتند که مقامات امارات، یونان و قبرس در تلاشند مانع از نزدیکی روابط بین مصر و ترکیه شوند.

روابط مصر و ترکیه سریع تر از آنچه ناظران تصور می کردند در حال بهبودی و نزدیکی است به خصوص پس آنکه تماس هایی بین وزرای خارجه دو کشور در خصوص حملات اخیر اسرائیل به اراضی فلسطینی، تماس هایی برای رایزنی درباره مسائل مورد اختلاف صورت گرفت و موعدی رسمی برای دیدار وزرای خارجه دو کشور که احتمالا طی ماه ژوئن باشد، تعیین شد.

این منابع افزودند که ارتباطات بین دو کشور هنوز بسیار سازنده است با وجود اینکه برخی اختلافات قابل قبول برای پاسخ به شروط مصر به خصوص در رابطه با همکاری امنیتی وجود دارد.

منابع مذکور اشاره کردند که در کل امور رو به جلوست و برخی ناراحتی ها در هر کشور از سوی برخی مقامات که از تداوم قطع ارتباط دو کشور، استفاده می کنند، وجود دارد که روز به روز از تعداد آنها کاسته می شود.

یونان و قبرس در حال حاضر به صورت پیوسته تماس هایی با وزارت خارجه و اطلاعات مصر برقرار می کنند، مصر هم می داند که این تماس ها با هماهنگی امارات انجام می شود تا نیت آنکارا را زیر سوال برده و از اقدامات ترکیه در مرزهای دریایی مشترک شکایت کند.

اما موضع مصر این بار قطعا عدم ورود به این بازی است و با همه طرف های مرتبط ارتباط برقرار کرده؛ مصر همچنین به واسطه دستگاه های نظامی مرتبط بیش از یک بار وضعیت شرق مدیترانه را بررسی کرده تا ثابت کند آرامش در حال حاضر در شرق مدیترانه حکمفرماست.

به گفته منابع دیپلماتیک مصری، نگرانی بزرگ یونان و قبرس در حال حاضر مربوط به آینده انرژی در منطقه در سایه نشانه هایی از همکاری مصر و ترکیه در پرونده گاز طبیعی است که اسرائیل مانع از آن نمی شود و در نهایت به پیوستن ترکیه به انجمن گاز شرق مدیترانه منجر خواهد شد.

این نگرانی در پی رقابت احتمالی بین یونان و قبرس بر سر شراکت برای انتقال گاز مایع از واحدهای مایع سازی در دمیاط و ادکو مصر به وجود آمده که ترکیه نیز وارد این رقابت خواهد شد.

از طرفی دیگر تماس هایی بین مصر و ترکیه و دولت جدید لیبی در جریان است که احتمال پیوستن لیبی به انجمن گاز شرق مدیترانه را افزایش می دهد، امری که نگرانی یونان و قبرس را بیشتر می کند.

به گفته منابع مذکور پیوستن لیبی به انجمن گاز شرق مدیترانه در حال حاضر به شرط ترسیم مرزهای دریایی با مصر نخواهد بود و مصر آمادگی خود برای کمک به لیبی برای حفظ ثروت هایش و اکتشاف را اعلام کرده است.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟