درخواست العبادی از دولت و گروه‌های سیاسی برای بررسی ابتکار «حشد ملی»

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رئیس ائتلاف النصر ابتکاری تحت عنوان «حشد ملی» مطرح کرد و از دولت و گروه‌های سیاسی خواست تا درباره آن بحث و رایزنی کنند.

«حیدر العبادی»، رئیس شورای رهبری ائتلاف گروه‌های دولت ملی ابتکاری تحت عنوان «حشد ملی» مطرح کرد و از دولت و گروه‌های سیاسی خواست تا درباره آن بحث و رایزنی کنند.

در بیانیه العبادی آمده است، با افزایش تنش‌ها و نزدیک شدن زمان انتخابات و پایبندی به مسئولیت ملی، ابتکار «حشد ملی» را در رابطه با الحشد الشعبی مطرح می‌کنم و از دولت و گروه‌های سیاسی می‌خواهیم برای حل مشکلات کنونی و توافق بر سر اصول تعامل با این پرونده و جلوگیری از کشیده شدن اوضاع به سمتی که به سود ثبات و امنیت کشور و منافع ملت نیست، در این باره بحث و رایزنی کنند.

در این بیانیه درباره پایه و اساس این ابتکار آمده است:

1: الحشد الشعبی نیروی رزمی، ملی و افتخارآفرین است که در جنگ‌های آزادسازی شهرها و پاک کردن عراق از لوث وجود داعش نقش‌آفرینی کرده و می‌کند، حشد همچنین نیروی رزمی و قانونی است که بنا به مصوبه پارلمان و دولت شکل گرفته است.

2: باقی ماندن حشد ضروری است چرا که نیرویی راهبردی برای وطن و دولت است لذا باید با تلاش‌ها برای انحلال حشد، بد جلوه دادن، مجرم دانستن و تخریب آن مخالفت کرد.

3:باید با ضربه زدن به حشد یا درگیر کردن آن در نبردهای داخلی یا بکار گرفتن آن به سود طرح‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مخالفت کرد چرا که حشد نیرویی برای صیانت از عراق و دفاع از موجودیت و منافع آن است و نباید با داخل کردن آن در درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، موجودیت حشد را به خطر انداخت و آن را مجبور به پرداخت فاکتورهای منازعات داخلی، منطقه‌ای و بین المللی کرد.

4: در زمان دولت العبادی، حشد به شکل نهاد درآمد و فعالیت آن قانونمند شد تا نیرویی رزمی و پایبند به سازوکارهای دولتی باشد و هدف از آن، حفظ حشد و تضمین قانونمند فعالیت آن، حفظ حق و حقوق اعضا و شهدای این گروه و تضمین عدم بکارگیری آن برای منافع سیاسی و حزبی تنگ‌نظرانه بود تا اینکه حشد، نیرویی رزمی، ملی، قانونی و پایبند به سازوکارهای دولت باشد و با مفهوم دولت، ساختار و حاکمیت آن همخوانی داشته باشد و حشد، موجودیت و نقش آن را حفظ شود لذا باید همه بندهای قانون مربوط به حشد فعال‌ شود و همگان ملزم به اجرای آن شوند.

5: باید میان الحشد الشعبی و کسانی که با عنوان حشد و بکارگیری آن به دنبال منافع سیاسی، حزبی، انتخاباتی و یا کسب امتیازات شخصی یا گروهی هستند، تمایز قائل شد.

العبادی در پایان خواستار برگزاری نشست‌هایی برای بررسی و گفت‌وگو درباره این ابتکار و توافق بر سر پایه و اساس آن شد تا سپس خروجی آن به شکل قانون درآید تا همه طرف‌ها ملزم به اجرای آن شوند و به مشکلات و چالش‌های مربوط به این پرونده بر اساس منافع ملی عراق پایان یابد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟