اسلام آباد نمی‌خواهد پایگاه هوایی در اختیار آمریکا بگذارد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

ارتش آمریکا می‌خواهد پس از خروج از افغانستان پایگاهی در پاکستان داشته باشد تا بتواند در صورت لزوم در جنگ در افغانستان مداخله کند. ظاهرا پاکستان با این خواست موافق نیست.

 

مقدمات ساخت یک پایگاه هوایی جدید در استان بلوچستان در جنوب غربی پاکستان، گمانه زنی‌ها را در مورد احتمال حضور نظامی آمریکا در این کشور برانگیخته است.

روزنامه پاکستانی “سپیده دم” از تملک یک قطعه زمین توسط ارتش پاکستان خبر داده است. در همین رابطه این سناریو مورد بحث قرار گرفته که ایالات متحده آمریکا احتمالا می‌خواهد پس از خروج از افغانستان در پاکستان پایگاه داشته باشد تا بتواند در صورت لزوم از هوا در جنگ داخلی افغانستان به سرعت مداخله کند.

دولت پاکستان نسبت به این گمانه‌زنی واکنش نشان داد. شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه با کانال خبری  پاکستان “Geo News”  گفت که پاکستان از قرار دادن پایگاه‌های نظامی خود در اختیار نیروهای غربی در پی خروج آمریکا از أفغانستان خودداری می‌کند.

او تاکید کرد که همه جریانات سیاسی پاکستان با این موضع همراهی دارند و افزود: «ممکن است آمریکا به دنبال پایگاه نظامی در این کشور باشد اما این مشکل آنهاست و ما باید منافع خود را مدنظر داشته باشیم.»

ویلیام  برنز، رئیس سازمان اطلاعاتی و مخفی آمریکا “سیا” در اوایل ماه ژوئن برای گفتگوهایی به اسلام آباد سفر کرد. بر أساس گزارش رسانه‌ها این سفری ناموفق بود و دولت پاکستان ظاهرا بر پاسخ “نه” خود تاکید دارد.

 

منبع:https://www.dw.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟