مردی که در هر حالت سایه سنگینی دارد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 مقتدی صدر روز پنج شنبه در سخنرانی غرائی اعلام کرد که جریانش در انتخابات پیش رو شرکت نخواهد کرد. در پی اعلام این خبر، طرفداران او در شهرهای مختلف عراق به ویژه در شهرک صدر که پایگاه اصلی مردمی او محسوب می شود، کارت های انتخاباتی خود را آتش زدند تا به این ترتیب به ندای رهبر خود پاسخ گفته باشند.

اما این نخستین بار نیست که مقتدی صدر به چنین سیاستی رو می آورد. وی در سال های 2013، 2014 و 2018 مشابه چنین اقداماتی را انجام داده بود و حالا چهارمین بار است که به این سناریو رو می آورد.

مقتدی صدر از این کار دو هدف را دنبال می کند؛ نخست، با غوغاسالاری و جنجال سازی می خواهد فضایی به نفع خود ایجاد کند تا به واسطه آن موجی ایجاد شود تا بتواند از آن سواری بگیرد. در همین راستا دیدیم که احزاب و مقامات سیاسی عراق از او خواستند حتما در انتخابات حضور داشته باشد و فعالیت های خود را متوقف نکند وهمچنان در صحنه باقی بماند. این کنش و واکنش و خروج و دعوت از او، جوی ایجاد می کند که مقتدی صدر گمان می کند به نفع اوست و می تواند از آن بهره برداری کند و در بحبوحه فضای انتخاباتی کشور نهایت بهره را به سود سبد انتخاباتی خود ببرد.

هدف دیگر مقتدی صدر، فرار رو به جلو از سایه خشم مردمی و اتهاماتی است که متوجه اوست. در عراق برای همه روشن است که او در دولت ها نفوذ دارد. بعد از حادثه تلخ بیمارستان امام حسین (ع) که جان دست کم 62 نفر را گرفت، خشم عمومی متوجه مقتدی صدر شد تا آنجا که در تشییع قربانیان این حادثه تشییع کنندگان علیه او شعار دادند و او را مسئول اتفاقات جاری دانستند. چرا که وزارت بهداشت در کنترل یاران اوست و اکثر مسئولین در این وزارتخانه از نزدیکان او محسوب می شوند. در این فضا مقتدی صدر تلاش کرد با صدور بیانیه عدم شرکت در انتخابات، افکار عمومی را از اتهاماتی که به او وارد می کند دور کند و توجه ها را به مساله عدم شرکت خود در انتخابات متوجه کند. به این ترتیب او گمان می کند هم از خشم عمومی می کاهد و هم توجه ها بابت خبرسازی جدید او می شود.

مقتدی صدر از فضای سیاسی کشور دور نخواهد ماند. حتی عدم شرکت در انتخابات نیز کنشی سیاسی از سوی او برای انداختن سایه سنگین خود بر عرصه سیاسی کشور است. مقتدی صدر خوب می داند چگونه موج ایجاد کند و در بحبوحه فضاسازی ها علیه خود فضا را تغییر دهد و افکار عمومی را متوجه چیز دیگری کند تا به هدف خود برسد. این بار نیز قطعا چیزی غیر از این را دنبال نمی کند و می خواهد به نوعی دیگر در فضای سیاسی کشور نقش آفرینی کند.

 

منبع:http://irdiplomacy.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟