یک دیدار و چند نکته؟

 آیا اجتماع امروز سران شیعی در بغداد موفقیت آمیز بود؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
دیدار امروز رهبران دو جبهه شیعی یعنی الإطار التنسیقی (گروه های معترض به نتایج انتخابات) و جریان صدر از روز گذشته محل انتظار همه ناظران مسائل عراق بود. دیداری که به دلیل جمع شدن مقتدی صدر و نوری مالکی زیر یک سقف، پس از سال ها اختلاف، مورد خوش بینی بسیاری برای یک آغاز جدید و یا حداقل توافقی به سود بیت شیعی، واقع شده بود.
این دیدار امروز در منزل آقای هادی العامری رهبر فتح و رئیس سازمان بدر برگزار شد اما از همان ابتدا سیگنال های مثبتی از دیدار مخابره نشد.

صدر مصافحه و سلامی با مالکی و قیس خزعلی نکرد و به ایستادن آن دو به احترامش توجهی نشان نداد. چهره رهبران نشست سرد و بی روح بود. بیانیه مشترکی منتشر نشد. الاطار به تنهایی بیانیه داد که بسیار خنثی و کلی بود و دیگری توییت کوتاه صدر پس از نشست بود که نشان دهنده ایستادگی او بر مواضع قبلی است. (گفته می شود این توییت روز گذشته آماده شده بود).
دو قرائت از این نشست و دیدار وجود دارد:
قرائت نخست معتقد است ایستادگی الاطار التنسیقی ( کمیته هماهنگی، عنوانی مناسب تر از چارچوب هماهنگی) در برابر نتایج انتخابات و وحدت موضع آن، آقای صدر را مجبور به پذیرش این دیدار در بغداد کرد و بنابراین آن را یک پیروزی برای اطار، و لو یک پیروزی رسانه ای می شمارند.
قرائت دوم معتقد است که صدر در کوتاه آمدن و عقب نشینی خود و رفتن به نشست در بغداد به دنبال یک مانور بوده است که بر اساس آن، در بازه ای که همه نگاه ها اکنون به سمت دادگاه عالی فدرال برای تأیید نهایی نتایج است و الاطار نیز در تلاش برای ابطال نتایج انتخابات یا جلب نظر دادگاه برای رأی به بازشماری تمامی صندوق هاست، دادگاه را وادار کند تا جلسه امروز را نشانه ای مثبت از اجماع احزاب شیعی برای حکومتی توافقی تلقی و سپس نتایج را تأیید کند.
کما اینکه مشخصا آقای صدر با توییت خود درصدد اطمینان بخشی به هوادارانش در خصوص ثبات بر موضع سابق خود بوده است.
در هر صورت، مشخصا نشست امروز را نمی توان موفقیت آمیز دانست و ادعاهایی مبنی بر توافق بر سر برکناری رؤسای فعلی قوا، کارکردی رسانه ای برای فرار از بی نتیجه بودن این نشست دارد.
اکنون نگرانی از این وجود دارد که جلسه امروز حتی منجر به اختلاف در داخل الاطار و در نهایت پیوستن برخی شخصیت ها به صدر شود همانگونه که برخی مستقلین هم به وی پیوسته اند.
عراق صحنه تحولات بسیار پرشتاب و غافلگیر کننده است. کمی صبر باید کرد تا ببینیم چه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟