پایان جنگ مجموعه جدیدی از مشکلات را ایجاد خواهد کرد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
بایدن پس از روی کارآمدن با معرفی یکی از باتجربه ترین و خوش سابقه ترین چهره های دیپلماتیک آمریکا به نمایندگی این کشور در امور یمن سعی کرد اقدام موثری را آغاز کند ولی او هیچ اهرم فشار یا کارت بازی موثری در تقابل با طرف‎های درگیر در دست ندارد و نتوانسته هیچ اقدام موثری را انجام دهد.

هر چند عربستان سعودی نشان داده است که دنبال توافق است و مذاکرات خود را با ایران آغاز کرده ولی انصارالله در حالی که فضای نبرد به نفع اوست و در حال تسلط بر یکی از مهمترین استان های یمن است، دلیلی برای ورود به مذاکرات و امتیازدهی نمی بیند و به پیشروی های خود ادامه می دهد.

🔹انصارالله در حال فتح یکی از مهمترین شهرهای یمن از لحاظ تاریخی، اقتصادی و سیاسی است. تسلط بر این شهر می تواند انصارالله را به عنوان پیروز این جنگ معرفی کند و او را به دروازه های شبوه، آخرین پایگاه حامیان دولت هادی برساند. تسلط انصارالله بر مأرب، بدترین سناریو برای عربستان و غرب و به معنای تشکیل اولین حکومت متحد ایران در شبه جزیره و دریای سرخ است.

🔹 باید اقرار کنیم که خوب یا بد، احتمال اینکه دولت بایدن از پیروزی کامل حوثی ها جلوگیری کند، یا با همکاری سعودی ها نسبت به تسلیح و سازماندهی بهتر دولت هادی و متحدان محلی آن اقدام کند یا با دستور دادن به ارتش آمریکا برای مداخله مستقیم تلاش کند، صفر است پس باید خود را آماده دوران جدید با تشکیل دولت اسلامی نزدیک به ایران کنیم.

 

انصارالله در صورت تشکیل حکومت می‎تواند به عنوان گروهی مثل حزب الله برای کشورهای عربی متحد آمریکا چالش بزرگی باشد. این گروه همچنان بر دریای سرخ و عبور و مرور کشتی های تجاری در آن به عنوان یکی از کریدورهای مهم اقتصادی جهان مسلط می‎شود و علاوه بر آن می تواند با کوچک ترین اقدام، آب شرب و اقتصاد ماهیگیری کشورهای اطراف دریای سرخ را مختل و به زندگی حداقل 10 میلیون نفر آسیب رساند. پس بر دولت آمریکا لازم است که با برنامه‎ریزی سریع خود را برای این دوران آماده کند.

🔹هر چند عربستان در سال‎های گذشته پیشرفت خوبی در تقابل با حملات انصارالله به خاک خود داشته ولی آمریکا در قدم اول باید سامانه‎ها و قدرت پدافندی سعودی برای تقابل با قدرت موشکی و پهپادی انصارالله را تقویت کند.

🔹اقدام دیگر آمریکا باید ثبت مجدد اسم گروه انصارالله در سازمان های تروریستی باشد که بایدن در زمان ورود به کاخ سفید آن‎ها را از لیست خارج کرد. هر چند در تاثیر این اقدام اطمینان نداریم ولی می‎تواند سرعت قدرت‎گیری این گروه را کاهش دهد.

🔹آمریکا همچنان باید یک مکانیزم امنیتی چندجانبه برای دریای سرخ طراحی و آن را با کمک کشورهای منطقه‎ای و بین‎المللی فعال کند تا از اقدامات احتمالی انصارالله در این کریدور مهم اقتصادی پیشگیری کند. البته این مکانیزم برای حل چالش های فراتر مثل مقابله با دزدی دریایی، قاچاق انسان و… طراحی شود و در ذیل آن با اقدامات احتمالی ایران و انصارالله نیز تقابل کند.

🔹نگرانی از قدرت‎گیری انصارالله در یمن فقط منحصر در عربستان نیست بلکه در سال گذشته شاهد تقویت سامانه های پدافندی صهیونست‎ها در جنوب این کشور نیز بوده‎ایم.

🔹البته ممکن است دولت هادی با دیگر گروه های یمنی برای شکست انصارالله متحد شوند ولی ما این را بسیار بعید می دانیم و احتمال می‎دهیم جبهه مقابل آمریکا در این نبرد، به زودی پیروز خواهد شد پس آمریکا و متحدانش باید برای دوران بعد از شکست، برنامه‎ای جایگزین طراحی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟