ترکیه با نماینده ویژه مذاکرات مستقیم با ارمنستان را آغاز می کند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه با سیف الدین عبدالله وزیر امورخارجه مالزی در مصاحبه مطبوعاتی مشترک در ساختمان وزارت خارجه ترکیه شرکت کرد و گفت: دولت ترکیه با انتخاب نماینده ویژه خود با نماینده ویژه دولت ارمنستان در کوتاهترین مدت به صورت مستقیم درباره عادی سازی روابط دوجانبه ایروان و آنکارا مذاکره خواهد کرد. ترکیه برای برقراری ثبات و افزایش سطح اعتماد متقابل در منطقه با ارمنستان مذاکرات مستقیم را آغاز خواهد کرد. 

شرکت اطلس گلوبال Atlas Global میان استانبول و ایروان پرواز داشت. اما از دور خارج شد. اکنون شرکت های دیگری در ترکیه و ارمنستان آماده انجام سفر هوایی میان استانبول و ایروان شده اند. وزارت حمل و نقل ترکیه و سازمان هواپیمایی کشوری درحال بررسی موضوع هستند و در چند روز آینده شرکت های هواپیمایی سفر خود را میان دو کشور همسایه آغاز خواهند کرد. ترکیه درباره آغاز سفر های هوایی میان ترکیه و ارمنستان به تبادل نظر و مشورت با (جمهوری) آذریایجان ادامه می دهد. هدف اصلی ترکیه برقراری امنیت و ثبات در قفقاز جنوبی است. روابط ترکیه و ارمنستان به رشد و توسعه دو کشور کمک خواهد کرد و راه زمینی و راه آهن و کریدور زنگزورگشوده خواهد شد و ترکیه برای اجرای این طرح ها کمک خواهد کرد.
مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه درباره فرودگاه بین المللی کابل گفت: کارشناسان ترکیه امشب به دوحه اعزام خواهند شد. هفدهمین نشست فوق العاده شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد بسیار مفید و سازنده بود پیام جهان اسلام را البته مانند غربی ها نه با پیش شرط، بلکه به صورت احساس برادری به طالبان ارسال کردیم. زیرا مردم افغانستان برادر ما هستند. مردم افغانستان در شرایط سخت و دشواری زندگی می کنند و جهان اسلام باید به مردم افغانستان کمک کند. بنا به مصوبه سازمان همکاری اسلامی ” صندوق توسعه اسلامی تاسیس شده و هریک از کشورهای اسلامی نسبت به توان خود در این صندوق سرمایه گذاری خواهند کرد. برای پیشگیری از فروپاشی دولت افغانستان در نشست فوق العاده شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد موارد مختلف مورد برسی قرار گرفت.
درباره فرودگاه بین المللی کابل، کارشناسان ترکیه امشب به دوحه اعزام خواهند شد. یک شرکت هواپیمایی ترکیه و یک شرکت هواپیمایی قطر قرارداد همکاری در افغانستان امضاء کرده اند. شرکت ترک و قطر نه تنها مدیریت فرودگاه کابل بلکه پنج فرودگاه افغانستان را برعهده خواهند گرفت. آنکارا و دوحه طرح مشترک خود را به حکومت موقت افغانستان ارائه خواهند کرد و کارشناسان دو کشور روز چهارشنبه به کابل سفر و با حکومت موقت طالبان مذاکره خواهند کرد. اگر شرایط لازم فراهم شود، مدیریت فرودگاه های افغانستان و به ویژه کابل را شرکت های ترک و قطر به صورت مشترک بر عهده خواهند کرفت. در غیر این صورت اصراری بر برعهده گرفتن مدیریت فرودگاههای افغانستان و کابل نداریم. روزهای آینده این موارد مشخص خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟