ابوظبی با پروژه‌ای ۳.۶ میلیارد دلاری انتشار کربن را کاهش می‌دهد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
این پروژه میزان ردپای کربنی عملیات استخراج نفت و گاز شرکت ملی نفت ابوظبی را بیش از ۳۰ درصد کاهش خواهند داد.

روز چهارشنبه ۲۲ دسامبر (اول دی)، شرکت ملی نفت ابوظبی و شرکت انرژی ابوظبی اعلام کردند که در پروژه‌ای به ارزش ۳.۶ میلیارد دلار، میزان ردپای کربنی عملیات استخراج نفت و گاز فراساحلی شرکت ملی نفت ابوظبی را بیش از ۳۰ درصد کاهش خواهند داد.

به گزارش بلومبرگ، این پروژه طراحی، احداث، و عملیاتی کردن یک سامانه انتنقال برق زیردریایی را شامل می‌شود که ژنراتورهای توربین گازی کنونی در سکوهای دریایی را با منابع انرژی پایدارتری جایگزین می‌کند که از طریق شبکه برق ابوظبی در دسترس خواهد بود. این پروژه بخشی از تلاش امارات متحده عربی برای به صفر رساندن انتشار کربن در این کشور تا سال ۲۰۵۰ است.

تامین مالی این پروژه از طریق سازوکاری ویژه است که شرکت ملی نفت ابوظبی و شرکت ملی انرژی ابوظبی هر یک مالک ۳۰ درصد سهام آن هستند و بقیه سهام آن در مالکیت کنسرسیومی متشکل از شرکت نیروی برق کره جنوبی، شرکت نیروی برق کیوشوی ژاپن، و شرکت برق فرانسه است.

این کنسرسیوم که شرکت نیروی برق کره جنوبی آن را مدیریت می‌کند، طراحی و ساخت و بهره‌برداری ۳۵ ساله این پروژه را برعهده خواهد داشت. ظرفیت این خط انتقال برق ۳.۲ گیگاوات اعلام شده است.

شرکت ملی نفت ابوظبی و شرکت انرژی ابوظبی ابتدای این ماه اعلام کرده بودند که در شرکت مصدر، شرکتی دولتی در ابوظبی که سازنده نیروگاه‌های بادی و خورشیدی است، سهام می‌خرند. آنان هدف خود را دو برابر کردن ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۰ و رساندن آن به ظرفیت ۵۰ گیگاوات اعلام کردند.

کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به مقابله با تغییرات زیست‌محیطی داشته‌اند. در بیانیه پایانی آخرین نشست سران شورای همکاری خلیح فارس که به تازگی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، برگزار شد، مسئله مقابله با تغییرات اقلیمی یکی از اولویت‌های این شورا اعلام شده است.

به باور دانشمندان، فعالیت‌های بشری عامل مهم گرمایش جهانی و تغییرات زیست‌محیطی است، و کاهش ردپای کربنی یکی از مهم‌ترین سازوکارهای مقابله با این تغییرات دانسته می‌شود.

 

منبع:https://www.independentpersian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟