حمایت جیحون بایرام اف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان ازعادی سازی روابط ترکیه و ارمنستان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در مصاحبه مطبوعاتی و رسانه ای با رسانه های محلی و بین المللی در ششم دی گفت: جمهوری آذربایجان از روند عادی سازی کشور برادر ترکیه با ارمنستان حمایت می کند. از همه پیام های دریافتی از ترکیه در سطوح مقامات مختلف درباره این موضوع سپاسگذاریم.

جیحون بایرام اف اظهارداشت: جمهوری آذربایجان در سال 2021 میلادی سیاست خارجی فعال، روشن و آشکار و متکی بر ارزشهای ملی را ادامه داد. برای تحکیم نتایج دیپلماتیک پیروزی جنگ دوم قره باغ نیز اقدام کرده و واقعیت ها را به اطلاع افکار عمومی جهان می رسانیم. یکی از اولویت های سیاست خارجی ما اطلاع رسانی درباره تخریب منطقه ناشی از سی سال اشغال ارمنستان است و روند پیگیری قضایی اختلافات (جمهوری) آذربایجان با ارمنستان ادامه دارد. باکو و ایروان علیه یکدیگر در دیوان بین المللی دادگستری اقامه دعوی و شکایت کرده اند. اکثر ادعاهای بدون سند و بی اساس ارمنستان را دیوان بین المللی دادگستری نپذیرفته است. باکو در نظام حقوقی و قضایی بین المللی به اقامه دعوی و پیگیری قضایی علیه اقدامات مخرب ارمنستان ادامه خواهد داد. در آینده نزدیک و در سال 2022 میلادی درباره تخریب محیط زیست و منابع طبیعی و بهره برداری غیر قانونی از منابع طبیعی و معدنی توسط ارمنستان درمناطق اشغالی آزاد شده به دادگاه های بین المللی شکایت خواهیم کرد.
جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان افزود: روابط ترکیه و (جمهوری ) آذربایجان در سطح اتحاد راهبردی است و بر اهمیت بیانیه شوشا که در 15 ژوئن 2021 میلادی امضا شده است، تاکید می ورزیم. روابط ترکیه و آذربایجان براساس بیانیه شوشا به سطح اتحاد راهبردی ارتقا یافته است. سیاست خارجی آذربایجان برپایه سیاست بلاانقطاع، نظام مند و سیستماتیک و فلسفه منطقی سازماندهی شده و بدور از اتخاذ سیاستهای ناشی از شرایط متغیر و تفاسیر مختلف درباره اصول حقوق بین المللی است. سیاست خارجی آذربایجان به صورت شفاف، متکی بر نظام حقوق بین المللی، برپایه تامین و حفظ منافع ملی ، سیاست خارجی مستقل ملی تدوین شده و اجرا می شود.
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان درباره عادی سازی روابط ترکیه با ارمنستان گفت: باکو حامی عادی سازی روابط ترکیه و ارمنستان در چارچوب اصول حقوق بین المللی است. حتی تاکید کردیم که آماده گفتگو و اقدام درباره برقراری صلح و امضاء قرارداد صلح با ارمنستان هستیم. قرارداد صلح باکو و ایروان به عامل اساسی برای عادی سازی روابط و همکاری کشورهای منطقه تبدیل خواهد شد. جمهوری آذربایجان از روند عادی سازی کشور برادر ترکیه با ارمنستان حمایت می کند و از همه پیام های دریافتی از ترکیه در سطوح مقامات مختلف درباره این موضوع عادی سازی روابط سپاسگذاریم. برادرم مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز مداوم تاکید می کند که عادی سازی روابط ترکیه و ارمنستان بر روند گسترش همکاری منطقه ای تاثیر سازنده و مثبت بسیار زیادی دارد و مداوم در حال مذاکره برای حفظ منافع مشترک و سیاست های اجرایی مشترک ترکیه با آذربایجان هستیم.
جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان همچنین اظهارداشت: درباره روابط بین دولتها و عادی سازی روابط بین کشورها می توان گفت که بدون درنظر گرفتن دیدگاه های ارمنستان، عادی سازی روابط بین دولتها باید برپایه اصول و زیرساخت های اصولی لازم استوار شود. تنها اصول حقوق بین المللی پایه اساسی روند عادی سازی روابط بین دولتها و کشورهاست. ترکیه و آذربایجان همیشه طبق حقوق بین المللی عمل کرده اند و حامی گسترش روابط و همکاری با همه کشورهای منطقه بر اساس اصول حقوق بین المللی هستند و در همین راستا نیز اقدام می کنند. البته ارمنستان از این روند جدا شده بود و اکنون ارمنستان را نیز برای پیوستن به این روند همکاری فرا می خوانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟