شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شمال آفریقا » بهار عربی - تحلیل رسانه های بین المللی » آمریکا خواستار انتخاب نخست‌وزیر جدید و «بازگشت» تونس به دمکراسی شد

آمریکا خواستار انتخاب نخست‌وزیر جدید و «بازگشت» تونس به دمکراسی شد

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
جاناتان فاینر، معاون امنیت ملی آمریکا، پیام جو بایدن را به رئیس‌ جمهوری تونس ابلاغ کرد.

کاخ سفید از ملاقات معاون مشاور امنیت ملی آمریکا با قیس سعید، رئیس‌ جمهوری تونس، در روز جمعه خبر داد. کاخ سفید گفت که جاناتان فاینر درباره ضرورت انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل دولت جدید در تونس، با سعید گفت‌وگو کرده است.

بیانیه کاخ سفید می‌گوید که جاناتان فاینر، پیام جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا را به رئیس ‌جمهوری تونس ابلاغ کرد و بر «حمایت شخصی بایدن و دولت آمریکا از مردم تونس و ضرورت بازگشت فوری به دمکراسی پارلمانی» تاکید ورزید.

جاناتان فاینر همراه با جویی هود، دستیار موقت وزارت خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، به تونس سفر کرده است.

دفتر ریاست جمهوری تونس در توییتی با انتشار تصاویری از ملاقات سعید با جاناتان فاینر، نوشت که معاون مشاور امنیت ملی آمریکا پیام کتبی جو بایدن را به رئیس ‌جمهوری تونس تسلیم کرد.


کاخ سفید می‌گوید که معاون مشاور امنیت ملی آمریکا «درباره ضرورت انتخاب نخست‌وزیری که قادر به تشکیل دولت و رسیدگی به بحران‌های اقتصادی و بهداشتی در تونس باشد»، با رئیس ‌جمهوری آن کشور شمال آفریقا گفت‌وگو کرده است.

در آن بیانیه آمده است: «توانمند کردن دولت جدید موجب ثبات اقتصادی و خلق فضای فراگیر گفت‌وگو درباره اصلاح قانون اساسی و قانون انتخابات می‌شود.»

فاینر در این سفر با رهبران جامعه مدنی نیز ملاقات، و از مشارکت آنان در ایجاد آینده دمکراتیک در تونس حمایت کرد.

در شامگاه ۲۵ ژوئیه، قیس سعید نخست‌وزیر را برکنار، و پارلمان کشور را موقتا تعلیق کرد. به دنبال اعلام این تصمیم، مردم تونس در خیابان‌ها جشن گرفتند و در حمایت از رئیس‌ جمهوری شعار دادند.

مخالفان سعید، به‌ویژه از حزب اسلامگرای النهضه که اکثریت پارلمانی را در اختیار دارد، آن اقدام را کودتا توصیف کردند. سعید گفت تصمیمیش در چارچوب قانون اساسی، و برای رسیدگی به وضعیت بحرانی در کشور بوده است.

رئیس‌ جمهوری تونس همچنین مصونیت قضایی مقام‌های سیاسی متهم به فساد مالی را لغو کرد تا به اتهامات آنان رسیدگی شود. مردم می‌گویند مقام‌های سیاسی در سایه مصونیت قضایی، دست به فساد گسترده مالی زده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با سعید، او را به بازگرداندن کشور به «مسیر دمکراتیک»‌ ترغیب کرد.

قیس سعید می‌گوید که در گفت‌وگو با مقامات آمریکایی تاکید کرده است که اقداماتش مطابق قانون اساسی، و در پاسخ به اراده مردم، رسیدگی به بحران‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، و نیز مقابله با فساد و رشوه در کشور است.

 

منبع:https://www.independentpersian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰