شما اینجا هستید : صفحه اصلی » اروپا » بحران مهاجرت-تحلیل رسانه ها » انتخابات پارلمانی آلمان؛ سیاست پناهندگی و مهاجرپذیری احزاب

انتخابات پارلمانی آلمان؛ سیاست پناهندگی و مهاجرپذیری احزاب

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
انتخابات پارلمانی آلمان؛ سیاست پناهندگی و مهاجرپذیری احزاب

سرنوشت انتخابات پارلمانی (بوندس‌تاگ) در آلمان و دولت برخاسته از آن در روز ۲۶ سپتامبر رقم خواهد خورد. دویچه‌وله نگاهی دارد به برنامه احزاب مختلف آلمان. در این گزارش به سیاست مهاجرپذیری و پناهندگی احزاب آلمان می‌پردازیم.

 

سال ۲۰۱۵ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان سیاست مهاجرپذیری بسیار فراگیری را در پیش گرفت. اکنون احزاب مختلف آلمان در تبلیغات و کارزار انتخاباتی خود از کدام برنامه و سیاست سخن می‌گویند؟

احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی

حزب دموکرات مسیحی آلمان و حزب متحد آن، حزب سوسیال مسیحی در ایالت بایرن با کاندیداتوری آرمین لاشت، سیاست و رویکردی محتاطانه‌تر نسبت به مهاجران در پیش گرفته‌اند.

بر اساس برنامه این دو حزب، مهاجرت به آلمان می‌بایست به گونه‌ای منظم، سامان‌یافته و بر اساس قواعد و قوانین این کشور صورت گیرد.

این دو حزب مخالف ورود مهاجران به سیستم کمک‌های اجتماعی این کشور و افزودن بر لایه‌های کم‌درآمد جامعه هستند.

افزون بر آن، این دو حزب بر آنند تا مهاجرانی که مرتکب جرم شده‌اند را با پیگیری بیشتری از خاک آلمان اخراج کنند.

از جانب دیگر، باید راه برای هم‌پیوندی مهاجرانی که به ارزش‌های جامعه آلمان احترام می‌گذارند و به زبان آلمانی سخن می‌گویند، هموار گردد.

حزب سوسیال دموکرات

حزب سوسیال دموکرات آلمان رویکردی “سخاوتمندانه‌تر” در برابر مهاجران در پیش گرفته است. به عنوان نمونه، این حزب با نامزد اصلی خود مارتین شولتس، بر آن است تا حق دریافت تابعیت مضاعف را تسهیل کند.

از سوی دیگر، بنا بر برنامه مهاجرپذیری این حزب، امکان پیوستن اقوام و خویشاوندان نزدیک مهاجرانی که در آلمان زندگی می‌کنند باید افزایش یابد.

به عنوان نمونه، زمینه برای پیوستن خواهر و برادر مهاجرانی که به سن قانونی نرسیده‌اند باید فراهم شود.

حزب سبزها

سیاست مهاجرپذیری حزب سبزها در قیاس با دو رقیب اصلی این حزب در انتخابات پیش‌رو جامع‌تر است. به باور این حزب، جامعه آلمان یک جامعه متکثر و فراگیر از مهاجران مختلف است.

حزب سبزها با نامزدی آنالنا بربوک خواستار تصویب قانونی است که امکان مهاجرت برای کار و همچنین آموزش را افزایش دهد.

در عین حال این حزب از حمایت مالی و مالیاتی کارفرمایانی سخن گفته که اقدام به آموزش حرفه‌ای و یا اشتغال مهاجران بکنند.

سایر احزاب

حزب دموکرات آزاد آلمان (لیبرال‌ها) نیز همچون حزب سبزها به جامعه آلمان به‌ مثابه یک جامعه متنوع و مهاجرپذیر می‌نگرد.

اما این حزب بر آن است تا امر مهاجرت را با نیازهای اقتصاد آلمان هماهنگ ساخته و منافع اقتصادی این کشور را در امر پذیرش مهاجران مد نظر قرار دهد.

مهاجرت و اشتغال در آلمان

مهاجرت و اشتغال در آلمان

رهبر حزب دموکرات آزاد، کریستیان لیندنر در ماه ژوئیه گفته بود آلمان به مهاجران پرکار و هوشمند نیاز دارد و باید مطابق با نیازهای اقتصادی خود این افراد را برگزیند.

به سخن دیگر، این حزب برای پذیرش مهاجران سطح آموزش، تسلط به زبان و توانایی حرفه‌ای را به عنوان معیار در نظر می‌گیرد.

حزب “آلترناتیو برای آلمان” رویکردی انتقادی به پذیرش مهاجران دارد و خواستار در پیش گرفتن سیاستی ملی برای این موضوع است. به سخن دیگر، این حزب مخالف پیروی از قوانین اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرپذیری و پناهندگی است.

از سوی دیگر، حزب “آلترناتیو برای آلمان” خواستار کنترل بیشتر مرزها و مانع شدن از ورود غیرقانونی مهاجران به این کشور شده است.

بنا بر برنامه انتخاباتی این حزب، تنها کسانی می‌توانند به آلمان مهاجرت کنند که باورهای سیاسی و دینی‌شان منطبق بر ارزش‌های جامعه آلمان و نظم اجتماعی این کشور باشد.

حزب چپ‌های آلمان با گشاده‌دستی بیشتری از سایر احزاب آلمان به موضوع پناهندگان و مهاجران می‌پردازد. به باور آن‌ها‌، باید همه کسانی که از کشورهای جنگ‌زده می‌آیند از حمایت آلمان بهره‌مند شوند.

افزون بر آن این حزب از حق اقامت برای همه کسانی که به آلمان می‌آیند یا به این کشور پناهنده می‌شوند، دفاع می‌کند.

 

 

منبع:https://www.dw.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰