شما اینجا هستید : صفحه اصلی » شبه قاره » مذاکرات صلح افغانی - تحلیل رسانه های بین المللی » تمایل بلینکن به حضور ایران، روسیه و چین در مذاکرات صلح افغانستان

مایل بلینکن به حضور ایران، روسیه و چین در مذاکرات صلح افغانستان

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
در نامه ارسالی از سوی وزیر خارجه آمریکا به رئیس‎جمهور افغانستان در خصوص حضور ایران، روسیه و چین در مذاکرات صلح کابل ابراز تمایل شده است.

رسانه‌ها از نامه‎نگاری وزیر خارجه آمریکا به رئیس‎جمهور افغانستان پیرامون برگزاری نشست صلح این کشور با حضور ایران، روسیه و چین به میزبانی ترکیه خبر می دهند.

به گزارش بی‌بی‌سی، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‌ای به «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان گفته است که از سازمان ملل تقاضا کرده برخی کشورها از جمله ایران، روسیه و چین در نشست هفته‌های آتی پیرامون گفتگوهای صلح افغانستان شرکت کنند.

بر اساس اعلام این رسانه، در این نامه ۴ پیشنهاد برای روند صلح افغانستان ارائه شده است.

«بلینکن» در بخشی از این آورده است: سازمان ملل متحد باید نشستی از وزرا و نمایندگان خارجه ایران، روسیه، چین، پاکستان، هند و ایالات متحده تشکیل دهد تا درباره یک رویکرد واحد برای حمایت از صلح در افغانستان بحث کند.

گزارش های در این خصوص حاکیست: در نامه «آنتونی بلینکن» از ترکیه خواسته شده است تا میزبان مذاکرات آتی صلح افغانستان باشد.

مذاکرات بین الافغانی از سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد حال آنکه تاکنون راه به جایی نبرده و خشونت‌ها نیز به واسطه عدم تمایل نیروهای بیگانه و اشغالگر برای خروج از این کشور، افزایش یافته است.

در سال ۲۰۲۰، شمار تلفات غیرنظامیان در درگیریهای افغانستان، ۸ هزار و ۸۲۰ نفر بود که در مقایسه با ۲۰۱۹، کاهشی ۱۵ درصدی را تجربه کرد. اما نکته نگران کننده، تغییر روند تلفات و صعودی شدن بی سابقه آن در سه ماهه پایانی ۲۰۲۰ است که با آغاز مذاکرات بین الافغانی مصادف شده است.

در حالی که از دوشنبه هفته جاری، بار دیگر، مذاکره میان طالبان و کابل بعد از چند هفته بلاتکلیفی از سر گرفته شد؛ سازمان ملل طرفین را به آتش بس فراخواند؛ اقدامی که طالبان نظر مساعدی نسبت به پذیرش آن ندارد.

توافقنامه آمریکا و طالبان نیز در دهم اسفند سال گذشته به امضا رسید. بر اساس این سند که در دوحه امضا شد، طالبان باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت‌ها را به شدت کاهش دهد و گفتگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد.

آمریکا نیز در مقابل به اساس این سند تعهد داده بود که به تدریج از شمار نیروهایش در افغانستان بکاهد و تا می ۲۰۲۱ آنها را کاملاً خارج کند؛ تعهدی که تلاش‌های اخیر واشنگتن نشان می‌دهد مانند دیگر وعده‌های این کشور نقض خواهد شد.

منبع:https://www.mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰