ایران و آمریکا در سه جبهه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
آمریکا مى‌کوشد از طریق سرازیر کردن موج اسلحه به خاورمیانه و محاصره نظامى ایران، رابطه تهران با کشورهاى عربى را بیش از پیش کاهش داده و ایران را از لحاظ دیپلماتیک محاصره کند.

این اقدام سیاستى کمابیش سنتى از سوى آمریکاست که به طریقى با برهم زدن ناامنى در منطقه به ویژه خلیج‌فارس، مازاد درآمدهاى نفتى آن را خارج کند.

 

فروش سلاح به کشورهاى عربى در جهت منافع اقتصادى آمریکا و فعال سازى کمپانى‌هاى اسلحه‌سازى و سیاست‌هاى نومحافظه کاران و جمهورى خواهان حاکم است. این اقدام آمریکا، رابطه مستقیمى با افزایش سطح تشنج در منطقه به ویژه خلیج‌فارس و بالا گرفتن تشنج میان تهران و واشنگتن برسر برنامه هسته‌یى ایران دارد و از سوى دیگر بازتابى است از افزایش شدید در آمدهاى کشورهاى خلیج‌فاس به صورت هزینه‌هاى مصرفانه.

 

ایران باید با فاصله گرفتن از سیاست تشنج زدایى براى بهبود روابط دوستانه و همکارى‌ها با کشورهاى عربى منطقه تلاش کند چرا که این امر گامى است مغایر با سیاست هاى آمریکا در منطقه .

 

کشورهاى منطقه نیز تمایل زیادى بر خرید سلاح از آمریکا ندارند بلکه تنها فکر مى‌کنند خرید سلاح‌ آن‌هارا به امنیت نزدیک مى‌کند. ما باید به آن‌ها ثابت کنیم که تهران تهدیدى براى منطقه خلیج‌فارس نیست و علاقه‌اى به ایجاد تشنج در منطقه نیز ندارد و همواره خواستار گفت‌وگو و مفاهمه است.

 

این اقدام آمریکا حتما بر روند مذاکرات ایران و آمریکا درباره عراق تاثیرگذار است. آمریکا تلاش مى کند ایران را در سه جبهه نظامى،‌ دیپلماتیک و اقتصادى محاصره کند با تصور اینکه این محاصره ژئوپلتیک منجر به منزوى شدن ایران شده و باعث ‌شود سیاست خشن‌تر و تهاجمى ترى را در پیش بگیرد.

 

 از آنجایى که این امر از رفتار آمریکا نشات مى‌گیرد جامعه جهانى مسوولیت دارد که جلوى تکمیل این حلقه محاصره را بگیرد.

 

آمریکایى‌ها مى‌کوشند از طریق محاصره نظامى ایران و سرازیر کردن موج اسلحه به خاورمیانه، رابطه تهران با کشورهاى عربى منطقه را هر روز کمتر از گذشته کرده و ایران را از لحاظ دیپلماتیک منزوى کند.

بنابراین مهمترین راه حل این است که با گسترش روابط با کشورهاى حاشیه خلیج‌فارس و نشان دادن علاقمندى خود براى تشنج زدایى اجازه ندهیم که آمریکایى‌ها دراجرایى کردن اهدافشان موفق شوند.

منبع:http://irdiplomacy.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟