روزهای ناارام ترکیه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در روزهای اخیر ترکیه شاهد چندین حمله‌ی پیاپی بود. در یکی از این حملات دو زن در مقابل کنسولگری آمریکا اقدام به تیراندازی کردند.

در منطقه‌ی دیگری نیز نیروهای نظامی ترکیه هدف حمله قرار گرفته و در پی آن هشت نفر کشته شدند. ترکیه در حالی روزهای ناآرامی را پشت سر می‌گذارد که هفته‌هاست اقدام به بمباران مواضع شبه‌نظامیان کُردِ (پ. ک. ک) نموده است.

گروه چپ افراطی ارتش آزادی‌بخش خلق ترکیه که در سال 2013 طی انفجاری انتحاری در سفارت آمریکا در آنکارا منجر به کشته شدن یکی از مأمورین امنیتی ترکیه شد، مسئولیت حمله‌ی روز دوشنبه در مقابل سفارت را بر عهده گرفت. این گروه که از جانب ترکیه و ایالات متحده به‌عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود، در اعلامیه‌ی خود آمریکا را دشمن اصلی مردم خاورمیانه و جهان خواند. پس از تیراندازی پلیس، خیابان‌های منتهی به کنسولگری آمریکا در بخش اروپایی استانبول را به محاصره‌ی خود در آورد. یکی از شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز چنین گفت: یکی از زنان با شلیک گلوله مأموران حفاظتی اطراف کنسولگری را هدف حمله قرار داد و 4 یا 5 بار اقدام به تیراندازی نمود. پلیس از او خواست که سلاحِ خود را زمین بگذارد در غیر این‌صورت به او شلیک خواهد شد. امّا وی پاسخ داد که شلیک کنید زیرا هرگز تسلیم نخواهد شد. نفر دوم نیز که مجروح شده بود توسط پلیس دستگیر شد. در پی این حادثه کنسولگریِ آمریکا تا اطلاع ثانوی به حالت تعطیل درآمد. در بخش دیگری از استانبول نیز در حمله‌ی یک اتومبیل بمب‌گذاری شده به یک ایستگاه پلیس سه مأمور و هفت شهروند عادی مجروح شدند و یکی از مهاجمان نیز به هلاکت رسید. در درگیری‌های پس از این حادثه نیز دو نفر دیگر از مهاجمان و یک مأمور پلیس کشته شدند. هنوز مسئولیت حمله به ایستگاه پلیس را هیچ فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است ولی گروه‌های چپ افراطی که مظنونین اصلی حادثه هستند در گذشته نیز اقدام به حملات مشابهی نموده‌اند. ماه گذشته ترکیه در یک تغییر موضع ناگهانی پایگاه‌های هوایی خود را به روی آمریکا و سایر کشورهای ائتلاف علیه داعش گشود و اعلام کرد که علاوه بر داعش با کُردهای (پ. ک.ک) وارد نبرد خواهد شد. پس از آن بود که شاهد حملات هوایی گسترده‌ی این کشور به مواضع (پ ـ ک ـ ک) در شمال عراق و جنوب شرقی ترکیه و دستگیری بیش از 13 هزار نفر به ظن ارتباط با گروه داعش کردها و گروه‌های چپ افراطی بودیم؛ سیاستی که به ناامنی بیشتر در ترکیه و کل منطقه دامن زده و فرجام آن معلوم نخواهد بود.

منبع:https://pe.annabaa.org/political/52

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟