بازار نفت در انتظار شوک «اوپکزیت»

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
روند جهانی نفت، بحران عرضه را نشانه گرفته است؛ شاید به همین دلیل باشد که روسیه در حال آماده سازی بازار برای خروح از توافق جهانی کاهش تولید است.
 

روسیه که برای نخستین بار طی چند سال اخیر همکاری خود را با اوپک افزایش داده، در برنامه فریز نفتی و کاهش جهانی تولید مشارکت کم نظیری داشت حالا زمزمه خروج از توافق را سر می‌دهد هرچند که این موضع توسط وزیر انرژی این کشور اعلام نشده است.

هرچند تعیین سیاست‌های انرژی روسیه توسط شخص ولادیمیر پوتین اتخاذ شده و توسط الکساندر نواک راهبری می‌شود اما شرکـت‌هایی مانند روسنفت در بزنگاه‌هایی که روسیه قصد تمدید توافق را دارد به میان آمده و از لزوم خروج مسکو از توافق با اوپک می‌گویند. در همین رابطه یک مقام مسئول در روسیه اعلام کرد اگر روسیه و اوپک توافق کاهش تولید نفت را برهم زنند و اقدام به افزایش تولید نفت کنند این موضوع ممکن است قیمت نفت را تا 40 دلار در هر بشکه کاهش دهد. بر این اساس هنوز مشخص نیست که چه تصمیمی از سوی مسئولان روسیه و اوپک در جلسه آتی اتخاذ خواهد شد.

در همین رابطه وزیر دارایی روسیه اعلام کرده است کاهش قیمت نفت می تواند تمام پروژه‌های نفتی روسیه را تحت الشعاع قرار دهد و بیشترین کشوری که از این کاهش قیمت نفع خواهد برد فقط ایالات متحده است. تاکنون هیچ گفت‌وگویی در این رابطه بین روسیه و اوپک صورت نگرفته است هرچند که به نظر می رسد برخی از کشورهای عضو اوپک به دنبال برهم زدن این توافق هستند.
 
*اوضاع جهانی نفت چگونه است؟
نگاهی به میزان تولید کشورهای عضو اوپک نشان می‌دهد کشورهای ایران و ونزوئلا با کاهش شدید تولید نفت مواجه شده‌اند؛ دو کشوری که توسط آمریکا تحریم شده‌اند را باید در کنار لیبی قرار داد که با نا آرامی‌های اخیرش تولید نفت را متاثر کرده است. رئیس شرکت نفت لیبی تاکید کرد اگر دولت آشتی ملی در لیبی تشکیل نشود اقدام به کاهش صادرات نفت خواهد کرد که این شرایط را در لیبی برهم می زند. وی در بیانیه ای ابراز کرده است در حال حاضر لیبی تنها با صادرات نفت نفس می کشد که کاهش صادرات نفت می تواند منجر به افزایش جنگ داخلی شود.

کاهش صادرات نفت لیبی گرچه با توجه به روند ماه‌های گذشته تاثیر بزرگی بر بازار نفت نخواهد داشت اما چنانچه صادرات این کشور با افت چشمگیری مواجه شود، بازار با 500 هزار بشکه خلا مواجه می‌شود.
سه کشور ونزوئلا، ایران و لیبی که از توافق سال گذشته اوپک پلاس مستثی شده بودند با کاهش 2 میلیون بشکه‌ای تولید خود، راه را برای سایر تولیدکنندگان آسفالت کرده‌اند که همین موضوع، طمع کشورهای دیگر را برای بر هم زدن توافق اوپک پلاس را در پی داشته است.

اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک معروف به گروه اوپک پلاس، توافق کرده‌اند تولیدشان را از اول ژانویه به مدت شش ماه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. قرار است این تولیدکنندگان در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برای تصمیم‌گیری درباره سیاست تولید و تمدید پیمان کاهش تولید دیدار کنند.

پیمان اوپک پلاس کمک کرده قیمت‌های نفت امسال ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده و به حدود ۷۲ دلار در هر بشکه برسد. بالا رفتن قیمت‌ها سبب شده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از اوپک درخواست کند در اقداماتش برای محدودیت عرضه تجدیدنظر کند. اوپک اعلام کرده که محدودیت‌های عرضه باید حفظ شوند اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد موضع این گروه ملایم‌تر شده است.

منابع آگاه اواخر هفته گذشته به رویترز اظهار کردند که اگر تولید نفت ونزوئلا و ایران کاهش بیشتری پیدا کند و روند صعودی قیمت‌ها تداوم داشته باشد، اوپک تولید نفت خود را از ژوئیه بالا خواهد برد زیرا تمدید کاهش تولید ممکن است باعث محدودیت شدید عرضه در بازار شود.
 
*واکنش ایران
وزیر نفت هم در جدیدترین اظهارات خود گفته است: آنچه که مهم است، این است که بازار شکننده است. این نیست که عرضه خیلی بالاتر از تقاضا باشد یا حتی ظرفیت های مازاد زیاد باشد. حرف هایی زده می شود که بیشتر تبلیغاتی است  تا  بازار را آرام کنند. اما هر روز بازار گران  تر می شود، و این نشان دهنده نگرانی بازار است.

 بیژن زنگنه گفت: در حال حاضر ونزوئلا مشکل دارد. روسیه را هم تحریم کرده اند، لیبی هم نا آرام است. در آمریکا هم بخشی از تولید از بین رفته است. اینها نشان می دهد که وضع تولید و عرضه و تقاضا بسیار شکننده است. اگر بخواهند فشار را بر روی ایران اضافه کنند، این شکنندگی به طرز غیر قابل پیش بینی اضافه خواهد شد.

 زنگنه در پاسخ به اینکه اگر تصور کنیم وضع کنونی سودان به نفع محوری پایان پذیرد که عربستان حمایت می کند و در ونزوئلا این فشارها ادامه یابد، آن موقع آیا فکر می کنید آمریکا موفق به فشار بیشتر بر ایران خواهد شدافزود: سودان در بحث نفت عددی نیست. عمدتاً نفت در سودان جنوبی است اما این اتفاقات  در سودان شمالی است که نفتی وجود ندارد.  ونزوئلا ادامه این وضع فشار را بر آمریکا هم اضافه می کند.  

برخی کارشناسان برهم خوردن توافق اوپک و خروج روسیه از این توافق را پیش بینی کرده تا «اوپکزیت» بازار را نگران کند.؛ موضوعی که به قدری از اهمیت برخوردار است که می‌تواند کمک بزرگی برای ترامپ جهت کاهش قیمت نفت شود.

 

منبع:https://www.mizenaft.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟