کوچ تجارت نفت از امارات

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نگاه ویژه امارات به سوخت‌رسانی دریایی در بندر فجیره که به قلب تجارت نفت خاورمیانه معروف است، با حملات به این بندر تبدیل به یک چالش اساسی برای اماراتی‌ها شده است.

چند ماه پیش بود که چند انفجار در این منطقه رخ داد و چند نفتکش در فجیره و نزدیکی این بمدر، با حملات عجیبی رو به رو شدند که همین موضوع، موجب افزایش ریسک توقف در این بندر شد. امارات که نقشه مفصلی برای فجیره داشته و دارد پس از این حملات حسابی به خود لرزید بطوری که با در نظر گرفتن تخفیف‌هایی به کشتی‌ها و نفتکش‌ها، قیمت سوخت را 30 درصد کاهش داد.

امارات حساب ویژه‌ای روی موضوع بانکرینگ باز کرده است؛ این کشور خواهان توسعه زیرساخت ها و اجرای پروژه های مختلف صنعتی در این بندر راهبردی با محوریت نفت و‌ محصولات انرژی است اما اتفاقات اخیر در فجیره، سایر کشورها را نیز برای کاهش نقش امارات فعال کرده است.

رسانه معتبر پلاتس در این زمینه نوشته است: فجیره تلاش می کند تا با سایر هاب های بانکرینگ و ذخیره سازی نفت نظیر سنگاپور ( به عنوان بزرگترین هاب دنیا) و آمستردام- روتردام- آنتورپ (در مرزهای مشترک هلند و بلژیک و یک مجتمع عظیم پالایش و ذخیره سازی نفت خام در قلب اروپا) رقابت کند.

مدیران فجیره امیدوارند با بهره گیری از موقعیت راهبردی این بندر فاقد وابستگی به تنگه هرمز (که روزانه ۲۱ درصد نفت مصرفی دنیا از آن عبور می کند) در مسیر سودآوری بیشتر گام بردارند.

بندر و منطقه آزاد فجیره با داشتن ۲ پالایشگاه و ۱۷ پایانه نفتی در ماه های اخیر و در سایه تنش های میان ایران و ایالات متحده و افزایش هزینه های بیمه های کشتیرانی، با کاهش میزان سوخت رسانی به کشتی ها روبرو شده است. تهدید ایران به بستن تنگه هرمز و توقیف چند کشتی نیز در افزایش ریسک تجاری پهلوگیری کشتی ها در فجیره تاثیرگذار بوده است.


موقعیت استراتژیک
موقعیت فجیره به عنوان یکی از هفت شیخ نشین فدراسیون امارات برای رهبران این کشور به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ اوپک با ۳ میلیون بشکه تولید روزانه، از اهمیت زیادی برخوردار است. خط لوله نفتی حبشان، نفت میدان موربان را برای صدور به فجیره منتقل می کند. این خط لوله تنها راه دور زدن تنگه هرمز به شمار می رود.

کارشناسان معتقدند با وجود دور بودن فجیره از منطقه آشوب زده خلیج فارس، ناآرامی های اخیر بر کاهش شاخص های عملیاتی این بندر، تاثیرگذار بوده است. در بهار و تابستان امسال، شش کشتی در خلیج عمان هدف حملات ناشناس قرار گرفتند. اتفاقی که باعث کاهش درآمدهای بانکرینگ‌ فجیره شده است. اما مدیران بندر از ارایه اطلاعات بیشتر خودداری کرده اند.

با وجود کاهش تمایل شرکت های کشتیرانی برای سوخت گیری در فجیره، تجارت فرآورده های نفتی بدون تغییر در حال انجام است. کمی آنسوتر، دولت عمان با ساخت بندر جدید دقم در خلیج عمان، رقیب جدیدی برای فجیره ایجاد کرده که بخشی از بازار بانکرینگ این بندر را تصاحب خواهد کرد.

عمان به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت غیراوپک، رویای ایجاد یک هاب بزرگ بانکرینگ و ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی را در سر می پروراند. شرکت پایانه ها و‌ مخازن عمان با شرکت اکسیدنتال، تفاهمنامه ای در سال ۲۰۱۷ میلادی امضا کرده تا ۲ میلیون بشکه نفت تولید شده در آمریکا را ذخیره کند.

آلن گیلدر، معاون بخش پالایش در موسسه مشاور انرژی وود مکنزی می گوید: شهر جدید دقم عمان را باید یک‌ گزینه جدید رقیب برای اماراتی ها دانست. اگر شناوری در خاورمیانه برای سوختگیری توقف نکند، باید به سواحل مدیترانه و یا سنگاپور برود. چرا که صنعت بانکرینگ‌ به یک صنعت جهانی و رقابتی تبدیل شده است.


در مسیر تنوع
سالم الحمودی، مدیر منطقه ای صنعت نفت فجیره می گوید: ما در حال جذب سرمایه گذاری بیشتر در صنایع پتروشیمی، پالایش، قیر، ال ان جی، ال پی جی و متنوع کردن فعالیت های خود هستیم. ما بر رشد نرم افزاری تمرکز کرده ایم تا به یک هاب انرژی یکپارچه تبدیل شویم.

فجیره علاوه بر ذخیره سازی نفت و بانکرینگ به مرکزی برای تجارت محصولات نفتی تبدیل شده است. ظرفیت کنونی مخازن ذخیره سازی نفت فجیره ۴۲ میلیون بشکه می باشد. مجموع ظرفیت ذخیره سازی سایر محصولات نیز ۲۱ میلیون بشکه است.

شرکت آرامکو نیز با تاسیس یک دفتر تجاری در فجیره تلاش می کند تا از موقعیت فجیره در خارج از تنگه هرمز برای صادرات پایدار طلای سیاه بهره گیرد. چند شرکت محصولات پتروشیمی و پالایشی نیز در حال ساخت واحدهای تولیدی پایین دستی و ساخت مخازن ذخیره سازی این محصولات هستند.

ال ان جی، سوخت جدید فجیره
مدیران فجیره در حال ساخت یک پایانه ال ان جی نیز در این بندر و در مسیر متنوع کردن محصولات عرضه شده خود هستند. با آغاز استفاده تجاری از ال ان جی به عنوان سوخت کشتی ها، مدیران فجیره خواهان بهره گیری از این فرصت جدید و بانکرینگ ال ان جی هستند.

البته دولت عمان نیز قراردادی با شرکت توتال فرانسه برای امکان سنجی ارایه بانکرینگ ال ان جی در بندر سوهار در سال ۲۰۱۸ میلادی امضا کرده است. ال ان جی یک گزینه پاک و رقابتی برای آینده کشتیرانی خواهد بود. محدودیت میزان گوگرد محلول در سوخت نفتکش ها از ۳.۵ درصد به ۰.۵ درصد از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی نیز بر تغییر سوخت کشتی ها تاثیرگذار خواهد بود.

در ماه های آینده، واحد تولید قیر فجیره آغاز به کار خواهد کرد. مدیران این منطقه با الگوگیری از موفقیت های سنگاپور تلاش می کنند تا به هاب بزرگ بانکرینگ و‌ ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی و تجارت آنها تبدیل شوند. بهترین راه پیش بینی آینده، ساختن آن است.

 

منبع:http://www.mizenaft.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟