ترامپ یاغی با ترور قاسم سلیمانی، عظمت آمریکا را خرد کرده است

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

«اقدامات ایران شبیه به اقدامات کشورهای دیگر، در یک خلا صورت نمی‌گیرد. اغلب مرگ و میر [نظامیان] آمریکایی‌ها در جنگ ایالات متحده در کشور همسایه ایران یعنی عراق، صورت گرفت؛ جنگی که هم باعث یک جنگ داخلی در عراق شد و هم شورش علیه یک قدرت اشغالگر را ایجاد کرده بود».

سلیمانی نزد مردم ایران بسیار محبوب بود و یکی از دلایل آن نقش موفق او در مبارزه با داعش بود. ترور رهبران دولت های خارجی توسط دولت ترامپ و نقض حاکمیت ملی عراق، آمریکا را به شهروند بد جهان تبدیل کرده است.

«ترور قاسم سلیمانی و استدلال‌هایی که برای این کشتن مطرح شده، نمایانگر یک نزدیک‌بینی و کوته‌نظری ناگوار است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان بدهد دستور رئیس‌جمهور ترامپ برای این ترور با هیچ راهنمایی در خصوص عواقب ناگوار این کار از قبیل تلافی حتمی ایران همراه شده باشد.

ادعاهای دولت [ترامپ] درباره اینکه اکنون آمریکایی‌ها امن‌تر شده‌اند توسط دستورالعمل‌های خود دولت در خصوص لزوم اعمال محدودیت در سفرهای خارجی [اتباع آمریکا] و دیگر اعتراف‌های تلویحی این دولت نقض شده است و اینها کاملا گویا هستند که آمریکایی‌ها اکنون به نسبت یک هفته قبل، از امنیت کمتری برخوردار هستند. این حرف‌ها که هدف از ترور [سلیمانی] انجام اقدام پیشگیرانه در برابر یک حمله قریب‌الوقوع ایران بود، دروغ از آب درآمدند چرا که نشانه‌های فراوانی وجود دارند مبنی بر اینکه به منظور انجام چنین عملیاتی مدت‌ها تدارک دیده شده بود و همچنین دولت [ترامپ] هیچ مدرکی درباره اینکه ایران درصدد انجام یک حمله بوده، منتشر نکرده است.

سلیمانی کسی نبود که پشت تک تک توطئه‌های موجود قرار داشته باشد و کشتن چنین مقام ارشدی باعت پیشگیری کردن از هیچ چیزی نمی‌شود.» عملیات ترور سلیمانی، نمی‌تواند «توان نیروی قدس ایران را که توانمندی ریشه‌داری دارد، کُند کند.» تنش‌ها در روابط فی مابین ایالات متحده آمریکا و ایران تشدید شده است.

با توجه به خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای و به راه انداختن یک «جنگ اقتصادی مهار نشده» علیه ایران، دولت ترامپ مقصر این تنش‌هاست. قبل از خروج آمریکا از برجام، ایران به تاسیسات نفتی سعودی و نفتکش‌ها حمله نمی‌کرد، شبه نظامیان در عراق با نیروهای ایالات متحده درگیر نمی‌شدند و هیچ دور باطلی از تنش وجود نداشت. «از دل اقدام دولت در برهم زدن (برجام) و اعمال کارزار “فشار حداکثری” هیچ چیز مثبتی بیرون نخواهد آمد و قابل پیش‌بینی بود که تنها باعث افزایش تنش، بحران و به وجود آمدن خطر یک جنگ علنی خواهد شد.»

دونالد ترامپ و مایک پامپئو «مستقیما» مسوول وضعیت جاری و تشدید تنش‌ها با ایران و انتخاب مسیر «مخرب» کنونی دولت آمریکا هستند. «اقدامات ایران شبیه به اقدامات کشورهای دیگر، در یک خلا صورت نمی‌گیرد. اغلب مرگ و میر [نظامیان] آمریکایی‌ها در جنگ ایالات متحده در کشور همسایه ایران یعنی عراق، صورت گرفت؛ جنگی که هم باعث یک جنگ داخلی در عراق شد و هم شورش علیه یک قدرت اشغالگر را ایجاد کرده بود».

دولت ترامپ ادعا می کند که «دستان او[سلیمانی] به خون آمریکایی‌ها آغشته شده بود»، در حالی که او یک فرمانده نظامی بود و نظامیان آمریکا با تجاوز نظامی به عراق به دستور بوش، ده ها هزار نفر از مردم عراق را کشته اند. ترور سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی» توسط آمریکا، نادرست و نقض فاحش حاکمیت عراق بود: «این حمله نشان می‌دهد که در دوره ترامپ، ایالات متحده در جهان به چه شهروندی تبدیل شده است.» کارنامه ریاست جمهوری ترامپ اثابت کننده «نمره پایین آمریکای ترامپ» در زمینه شهروندی در جهان تاکید کرد.

ترامپ با رفتارهای «عامدانه مخرب» در جهان و اقداماتی چون «فلج کردن سازمان‌های بین‌المللی»، نمره پایینی در زمینه شهروندی جهانی عاید آمریکا کرده است. «ایالات متحده در نیم قرن گذشته رهبران کشورهای خارجی را ترور نکرده بود، اما با کشتن سلیمانی، این ممنوعیت برداشته شده است.

البته برای این ممنوعیت، در چارچوب یک جنگ، استثناهایی وجود دارد از قبیل آغاز حملات هوایی ناکام ایالات متحده در جنگ سال ۲۰۰۳ برای هدف قرار دادن صدام حسین رئیس‌جمهور عراق اما اگر چنین چیزی [ترور رهبران کشورهای خارجی] به سابقه تبدل شود، در آن صورت این بدان معناست که به رغم همه حرف‌های ترامپ که می‌گوید او خواهان یک جنگ جدید نیست، اما او [با ترور سلیمانی] چنین جنگی را با ایران آغاز کرده است.» «سلیمانی کسی فراتر از فرمانده نیروی قدس بود و بنا بر برخی ارزیابی‌ها، او بعد از علی خامنه‌ای رهبر عالی، نفر دوم در زمینه ترسیم سیاست ایران در خلیج فارس و دیگر نقاط خاورمیانه بود.» .

ترور رهبران خارجی نشاندهنده خصوصیت و ارزش‌هایی است که یک کشور دارد و کشتن رهبران دیگر کشورها، «چیزی نیست که یک کشور خوب به انجام آن مبادرت کند بلکه کاری است که تروریست‌ها انجام می‌دهند.» «ترامپ با انجام این کار [ترور سلیمانی]، همه آنچه درباره تروریسم گفته بود را بی اعتبار کرد.

ترامپ با صحبت کردن از سلیمانی به همان ادبیاتی که درباره ابوبکر البغدادی رهبر داعش حرف زده بود، به طرزی فاحش نقش و جایگاه سلیمانی را نادیده گرفته است. همین جایگاه را می‌توان در جمعیت انبوه ایرانی‌‌هایی که برای سوگواری مرگ او حاضر شدند، مشاهده کرد.

در نظرسنجی اخیری که دانشگاه مریلند درباره شخضیت‌های محبوب این کشور انجام داد، سلیمانی محبوب‌ترین شخص بود و یکی از دلایلی که سلیمانی این قدر محبوب بود، نقش موفق او در مبارزه با داعش بود؛ داعشی که چندین عملیات بزرگ علیه ایران انجام داده بود.» «طبق تعریف رسمی ایالات متحده، کشتن علنی یک فرد با موشکی که از یک پهپاد نظامی شلیک شود، اقدام تروریستی محسوب نمی‌شود و برای اطلاق کردن یک اقدام به اقدام تروریستی، باید عامل آن یک بازیگر غیر دولتی باشد.»

ترامپ و پامپئو « باید کارهای بیشتری غیر از حرف زدن درباره خواستشان جهت کاهش تنش، انجام بدهند و واقعا باید خواهان کاهش تنش شوند. این بدان معناست که نه فقط از اقدامات تحریک آمیز و مرگبار بپرهیزند بلکه علاوه بر ان از جنگ اقتصادی که علیه ایران راه انداختند هم عقب نشینی کنند.

یک کشور بزرگ مانند ایالات متحده در سراسر تاریخ خود از خودش استانداردهای عالی در رفتار بین‌المللی به جا گذاشته است و این کار را با این اطمینان انجام داده که توان و خصایصش این کشور را قادر ساخته که بدون سر تعظیم فرود آوردن به روی استاندارهای نازل و ارتکاب به کارهایی که کشورهای یاغی و تروریست‌ها آنها را انجام می‌دهند، به طور موثر منافعش را گسترش دهد. ترامپ با اقدام کردن مانند یک فرد یاغی، عظمت آمریکا را خرد کرده است.»

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟