بازتاب و پیامدهای ترور سردار سلیمانی در خاورمیانه

 
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
کارشناسان و تحلیلگران منطقه‌ای بر این نظر هستند که ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، منافع ایران را در منطقه تقویت می‌کند و پیامدهایی برای آمریکا در منطقه خواهد داشت.

صنم وکیل، لینا کاتب و رناد منصور در مطلبی که چتم هاوس منتشر کرد، نوشتند: صحنه‌های باشکوه از مراسم تشییع سردار سلیمانی در سراسر ایران نشان از امواج بی‌پایان سوگوارانی دارد که علیه آمریکا شعار می‌دادند. این صحنه‌ها، فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران بود که توانایی خود را برای بسیج نیروها به رخ بکشد.

این توانایی و ظرفیت فقط محدود به ایران نیست، بلکه در عراق و لبنان نیز وجود دارد، جایی که قدرت فراخوانی فراملی تهران قابل توجه و مشهود بوده است.

مجلس عراق به پایان حضور ارتش آمریکا در عراق و خروج از این کشور رای داد که این اقدام یکی از پیامدهای منفی اولیه برای آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی توسط ترامپ به شمار می‌رود. این در حالی است که منطقه همچنان منتظر واکنش‌های بیشتر ایران است. به علاوه، تشدید اعتراضات ضدآمریکایی در منطقه طنین‌انداز خواهد شد.

ترور سردار سلیمانی و استمرار تحریکات ترامپ در توئیتر، ازجمله تهدید به حمله به 52 نقطه از خاک ایران، احساسات دینی و ملی ایرانیان را برانگیخت. ترور یک مقام نظامی رسمی ایران توسط ترامپ، همه مردم ایران از اقشار مختلف، به‌ویژه جوانان را گرد هم آورد.

اقدام اخیر ترامپ علیه ایران همچنین جناح‌های سیاسی مختلف اعم از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلب‌ها را متحد ساخت.

تنظیم مجدد سیاست عراق
ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس پیامدهایی برای عراق هم داشته است. حمله آمریکا به دو فرمانده نظامی ایرانی و عراقی به وضعیت امنیتی عراق آسیب زده است و این امر تهدیدی برای شکل‌دهی مجدد فضای سیاسی در این کشور محسوب می‌شود. به علاوه، حمله آمریکا به دو نفر از شخصیت‌های نظامی عراق و ایران، حرکتی در جهت بازگشت به روزهای ضدآمریکایی در عراق است.

مقتدا صدر، روحانی شیعه محبوب و مردمی خواستار تقویت جیش‌المهدی شده‌ که تا سال 2008 عهده‌دار رهبری و فرماندهی این نیرو بوده است. مقتدی صدر همچنین خواستار مقاومت اسلامی در برابر آمریکا شده است.

گروه‌های مقاومت سال‌ها خواستار خروج آمریکا از عراق بوده‌اند، اما درخواست‌های آن‌ها شنیده نمی‌شد یا مورد توجه قرار نمی‌گرفت. اینک با ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، صدای گروه‌های عراقی مخالف حضور آمریکا در عراق به خوبی شنیده می‌شود.

بعید است ایران از خاک سوریه و لبنان برای استمرار انتقام از آمریکا استفاده کند. البته سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله وعده داده است که انتقام خون سردار سلیمانی را با هدف قرار دادن تک تک سربازان آمریکایی خواهد گرفت.

حزب‌الله و دیگر گروه‌های اسلامی می‌توانند به پایگاه‌های آمریکا در سوریه حمله کنند. همچنین حمله به سربازان آمریکایی در شمال شرق سوریه نیز محتمل است.

منبع:https://www.scfr.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟