فرآیند انتقال قدرت در تاجیکستان؛ امامعلی رحمان به دنبال جانشینی برای خود

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

در دیدار رئیس جمهور ازبکستان با رستم امامعلی، به پیشرفت پویای روابط ازبک و تاجیک اشاره شد. رستم امامعلی با ابراز قدردانی عمیق از این پذیرایی، سلام و احترام صمیمانه را از طرف رئیس جمهور تاجیکستان امامعلی رحمان ابراز داشت. وی همچنین رئیس جمهور ازبکستان را در مورد برنامه‌های ساماندهی روزهای تاشکند در دوشنبه و برگزاری یک انجمن جوانان به عنوان بخشی از این رویداد مطلع کرد.

خود دیدار رستم امامعلی در تاشکند و مذاکرات وی با شهردار تاشکند آرتیک‌خواجه‌اف می‌توانست یک رویداد کاملاً عادی تلقی شود، اگر که رئیس جمهور ازبکستان با شهردار دوشنبه دیدار نمی‌کرد. این دیدار می‌تواند در ارتباط مستقیم با انتقال قدرت در تاجیکستان باشد. علاوه بر این، کاندیدای دیگری برای تصدی بالاترین مقام در تاجیکستان، به جز پسر رئیس جمهور فعلی، دیده نمی‌شود. با توجه به اینکه قبلاً “معرفی” رستم امامعلی به رئیس جمهور روسیه انجام شده است، اکنون احتمالاً، باید منتظر دیدار زودهنگام وی با رئیس جمهور چین باشیم. از جمله موارد دیگر، انتخاب تاشکند بعد از مسکو برای معرفی رستم امامعلی می‌باشد: که به طور غیرمستقیم ممکن است نشانگر این باشد که امامعلی رحمان در صورت انتقال قدرت به پسرش روی همکاری طولانی مدت با ازبکستان حساب می‌کند.

امامعلی رحمان مدت طولانی است که پسرش را برای این سمت آماده می‌کند. در نوامبر 2013 ، در سن 26 سالگی، رستم امامعلی به سمت سرلشکری ارتقا یافت. از آن زمان، وی چندین سمت ریاستی در نهادهای مختلف را چون: رئیس سرویس گمرک، سازمان مبارزه با فساد، کمیته سرمایه گذاری و املاک دولتی عوض کرده است. وی رئیس اتحادیه جوانان تاجیکستان نیز بوده است. او همچنین به عنوان رئیس شورای قانونگذاری شهر دوشنبه کار کرده است. در ژانویه سال 2017 ، وی به سمت شهرداری پایتخت منصوب شد. طی این مدت رستم امامعلی نه تنها تجربه مدیریت دولتی را کسب کرده است، بلکه با نمایندگان ساختارهای بین المللی، با سیاستمداران خارجی و حتی سران کشورها نیز آشنا شده است. پدرش نشان دولتی “زرین تاج” را به خاطر سخت کوشی وی به او اهدا کرد.

اگر که رستم امامعلی رئیس جمهور شود، پس از آن امامعلی رحمان همچنان نقش اصلی را در تعیین سیاست داخلی و خارجی کشور حفظ خواهد کرد. به گفته کارشناسان، امامعلی رحمان به همراه عنوان “پیشوای ملت”، حق قانونی را برای نامزدی پست ریاست جمهوری مادام‌العمر نیز دارد. تا زمان برگزاری انتخابات در پاییز سال 2020 ، او 68 ساله خواهد شد، که در چارچوب سنت‌های منطقه‎ چندان زیاد هم نیست. در صورت تصمیم گیری برای انتقال قدرت به جانشین، وی عنوان مادام‌العمری خود را حفظ خواهد کرد، که شامل توانایی تضمین شده از طرف قانون اساسی برای کنترل کلیه تصمیمات سیاسی بزرگ اتخاذ شده است. در این حالت، سناریوی انتقال قدرت در تاجیکستان ممکن است به آنچه که در قزاقستان اتفاق افتاد، شباهت داشته باشد. اما تفاوت‌های اساسی نیز وجود دارد.

فرآیندهای انتقال قدرت همیشه احتمال عدم تعادل سیستم سیاسی و غیرقابل پیش بینی بودن در رفتار گروه‌های نخبه سیاسی جداگانه را در پی دارند. این امر به ویژه در مورد رژیم‌های شخصی سازی شده، که در مورد تاجیکستان فعلی نیز صادق است. شاخص ثبات نهادی نظام سیاسی هر کشور در توانایی نخبگان سیاسی برای تحکیم، و به اصطلاح اجماع درون نخبه‌ای است. درست با توجه به این موضوع در تاجیکستان اوضاع و احوال زیاد خوب نیست، زیرا تسلط یک طایفه سیاسی، که آن هم بیشتر در نتیجه جنگ داخلی دهه 1990 بود، هیچ کمکی به شکل گیری چنین اجماعی برای کل دوره بعدی نکرد. در یک وضعیت رسمی انتخاباتی، هیچ جایگزینی برای جانشینی امامعلی رحمان وجود نخواهد داشت. اما این مساله امیال نهفته طوایف محروم شده از مشارکت در قدرت برای توزیع مجدد حوزه‌های نفوذ در تاجیکستان را از بین نخواهد برد. و از آنجا که طوایف در تاجیکستان از ویژگی‌های منطقه‌ای خاصی برخوردار هستند، رئیس جمهور آینده – در صورت تغییر شخصیت‌ها – نیاز به دستیابی به تفاهم متقابل با بخش مهمی از نخبگان، نه تنها در سطح منطقه‌ای، بلکه با گروه حاکم، که تحکیم داخلی در آن به دور از ایده آل است، دارد.

سرویس امنیت ملی به سرپرستی رستم عنایتوف که مدت طولانی ضامن سناریوی انتقال قدرت به نفع شوکت میرضیایف در ازبکستان همسایه بود، نقش اساسی داشت. روابط روسای سرویس‌های ویژه و سازمان‌های اجرای قانون در تاجیکستان با خانواده بزرگ امامعلی رحمان نشان می‌دهد که چنین تضمینی ممکن است در مورد تاجیکستان وجود نداشته باشد. به عنوان مثال همه می‎دانند که روابط زیاد خوبی بین بسیاری از اعضای “خانواده رحمان” و رئیس کمیته امنیت ملی دولت وجود ندارد. در کل، با بررسی همه موارد، برخلاف قزاقستان یا ازبکستان، روی برنامه‌های موجود برای انتقال قدرت آتی در تاجیکستان به شکل فنی کمتر کار شده است، که خطرات دوره انتخابات آینده را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

خطر دیگر ممکن است نارضایتی مهاجران کارگر باشد، که همیشه با مشکلات خاصی روبرو بوده‌اند. این بار مشکل مربوط به حواله‌های انتقال پول است. اخیرا مشخص شد که تاجیکستان به سیستم جدیدی روی آورده است، که شامل کلیه پرداخت‌ها و نقل و انتقالات تنها از طریق مرکز پردازش بانک ملی است. اما همه سیستم‌های پرداختی نمی‌توانند به موقع به آن متصل شوند. نقل و انتقالات سیستم های Western Union ، Blizko ، MoneyGram و Zolotaya Korona تا کنون به حالت تعلیق در آمده است. چه زمان اوضاع تثبیت خواهد شد، هنوز معلوم نیست.

منبع:https://www.tasnimnews.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟