آذربایجان: ارمنستان تنها با خروج از قره‌باغ می‌تواند به تنش پایان دهد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

در حالی که نبرد مسلحانه میان ارمنستان و آذربایجان وارد پنجمین روز پیاپی شده است، آذربایجان تنها راه پایان دادن به مناقشه را خروج ارمنستان از اراضی اشغالی توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک روز پس از فراخوان روسیه، ایالات متحده و فرانسه به پایان درگیری در قره باغ، «حکمت حاجی‌اف»، مشاور سیاست خارجی رئیس جمهوری آذربایجان گفت: «اگر ارمنستان می‌خواهد که تنش‌ها پایان یابد، توپ در زمین این کشور است. ارمنستان باید به اشغال پایان دهد. دیگر بس است.»

ایروان می‌گوید، ساکنان قره‌باغ در همه‌پرسی رای به جدایی این منطقه از جمهوری آذربایجان داده‌اند و استقلال و تصمیم به تعیین سرنوشت آنها باید محترم شمرده شود.

 

هیچ کشور عضو سازمان ملل متحد، به انضمام ارمنستان، تا به امروز اعلام استقلال در قره‌باغ را به رسمیت نشناخته است.

دور اخیر درگیری میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه «خودمختار» قره‌باغ – ناگورنو از ۲۷ سپتامبر آغاز شد و تاکنون صدها قربانی بر جا گذاشته است.

ترکیه می‌گوید باکو حتی اگر بخواهد به «اشغالگری ارمنستان» به شیوه نظامی پایان دهد، در کنار جمهوری آذربایجان خواهد بود و از این کشور حمایت می‌کند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه آنکارا را متهم به اعزام جنگجویان اسلام‌گرای افراطی از سوریه به میدان این نبرد متهم کرد.

روز جمعه، شماری از مقام‌ها و رسانه‌های ارمنستان گزارش کردند که نیروهای نظامی آذربایجان شهر استپاناکرت، مرکز جمهوری خودخوانده آرتساخ در قره‌باغ را به شدت بمباران کردند. بنابراین گزارش‌ها، شمار قابل توجهی از غیرنظامیان ساکن این شهر در پی این حملات کشته و زخمی شده اند.

آذربایجان و ارمنستان متقابلا یکدیگر را به آغاز درگیری‌ها متهم می‌کنند. رهبران این دو کشور درخواست میانجیگری قدرت‌های منطقه‌ای و جامعه برای پایان دادن به مخاصمه مسلحانه را رد کرده اند.

فرانسه شامگاه پنجشنبه نسبت به احتمال کشیده شدن آتش این درگیری به ورای مرزهای آذربایجان و ارمنستان هشدار داد.

منبع:https://per.euronews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟