امیر ۸۳ ساله کویت سوگند یاد کرد؛ ولیعهد جدید کیست؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

نواف احمد جابر صباح، امیر جدید کویت روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر با حضور در پارلمان این کشور سوگند یاد کرد.

دولت کویت روز گذشته اعلام کرد که شیخ نواف، ولیعهد این کشور، جانشین برادرش صباح احمد جابر صباح کویت شده است. شیخ صباح احمد جابر صباح در سن ۹۱ سالگی روز سه‌شنبه ۲۹ سپتامبر (۸ مهر) در آمریکا درگذشت.

شیخ نواف با حضور در پارلمان کویت و در مقابل قانونگذاران این کشور، مسئولیت خود را به عنوان حاکم جدید کویت آغاز کرد. او ابتدا کمی تعظیم کرد و با صدایی آرام در نطقی کوتاه از برادر ناتنی فقیدش به نیکی یاد کرد و قول داد که امنیت کویت را پاس بدارد.

 

البته انتظار نمی‌رود که امیر جدید ۸۳ ساله از رسم دیپلماتیک امیر پیشین کویت فاصله بگیرد اما جلوس او در جایگاه امیری کویت به حدس و گمان‌ها در مورد کیستی ولیعهد بعدی دامن زده است.

شیخ نواف در بخش دیگری از سخنان خود گفت که کویت در سراسر تاریخش با چالش‌های مهم و سختی مواجه بوده که با همکاری همه از تمامشان با موفقیت گذشته است. او همچنین با بیان اینکه کویت امروز نیز با مشکلات خطیری رو به رو است، گفت راه پیروزی بر این مشکلات از مسیر اتحاد می‌گذرد.

 

برخی ناظران بین‌المللی از چالش‌های اقتصادی که دولتمردان کویتی با آن‌ها دست به گریبان هستند سخن گفته‌اند. سقوط قیمت نفت در زمانه همه گیری کرونا در حالی که اقتصاد کویت از دلارهای نفتی تغذیه می‌کند از جمله مسائلی است که دولتمردان این کشور با آن مواجه هستند.

کویت برای اصلاحات اقتصادی با سابقه بی‌طرفی اش در منطقه پر آشوب خاورمیانه شانس بالایی دارد. شیخ صباح، امیر پیشین کویت حتی فشار کشورهای قدرتمندی چون عربستان و امارات عربی متحده را در مسیر دیپلماسی برای به چالش کشیدن قطر و همچنین درگیری‌های مخرب خاورمیانه مانند یمن و لبنان را در سال‌های گذشته حفظ کرد.

نواف احمد جابر صباح که در سال ۲۰۰۶ به عنوان ولیعهد کویت معرفی شد در دهه ۱۹۹۰ و در زمان اشغال کویت از سوی نیروهای عراق به فرماندهی صدام حسین در سال ۱۹۹۱، عهده دار سمت وزارت دفاع بود.

قرار است تابوت شیخ صباح، امیر پیشین کویت روز چهارشنبه از کلینیکی در روچستر آمریکا به کویت منتقل شود. خبرگزاری دولتی کویت خبر داده است که مراسم خاکسپاری امیر پیشین کویت به دلیل همه گیری کرونا به صورت خصوصی برگزار می شود.

 

منبع:https://per.euronews.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟