ترکیه و اوکراین. دوستی گرم در قفای روسیه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
ظرف کمتر از پنج سال، با کمک به تهیه پهباد برای ارتش اوکراین، حمایت از اوکراین در مناقشه «الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه»، و حتی با یاری رساندن به کلیسای ارتودکس اوکراین برای کسب استقلال، ترکیه به یکی از متحدین سرسخت اوکراین تبدیل شده است .

نزدیکی روز افزون آنکارا به کیف، که در رویاروئی با روسیه به دنبال شریک و متحد برای خود بود، نعمت بزرگی برای اوکراین محسوب می شود. در عوض اوکراین نیز مخالفان را تحویل ترکیه می دهد.  پهپادهائی هم اکنون فرسنگ ها دورتر-٨٠٠ کیلومتری مرز غربی- در آسمان «خملنیتسکی» (١)مشغول گشت زنی هستند؛ بخشی از ناحیه «دونباس» (٢)اوکراین که طی شش سال گذشته جولانگاه گروه های جدائی طلب تحت حمایت مسکو بوده است: سال گذشته شش هواپیمای بدون سرنشین از نوع بایراکتار TB٢ ترکیه ای(٣) به هنگ نمونه ٣٨٣ هوابرد ارتش اوکراین تحویل گردید. همین مدل از پهپادها که در اختیار ارتش آذربایجان قرار داشت طی چند هفته، تلفات سنگینی را به ارتش ارمنستان در قره باغ اولیا(۴) وارد نمود. اوکراین خواهان به خدمت گرفتن ۴٨ فروند دیگر از این پهپادهاست.

تحویل این جنگ افزارها، نشانه گرم شدن چشمگیر روابط کیف و آنکارا است که از سال ٢٠١۴ آغاز شده بود و انتقال قدرت در کیف در سال ٢٠١٩ تغییری در آن ایجاد ننمود: پس از اشغال کرسی ریاست جمهوری توسط ولادمیر زلینسکی(۵)، هنرپیشه سابق، اوکراین در فوریه ٢٠٢٠ پذیرای رجب طیب اردوغان در کیف ، پایتخت کشور شد. سپس اینبار نوبت ولادمیر زلینسکی بود که در ماه اوت و سپس اکتبر ٢٠٢٠ به ترکیه سفر کند. در برنامه این سفرها ، گلچینی از بیانیه های همکاریهای نظامی-صنعتی، توافق نامه های همکاری های نظامی، همچنین چشم انداز امضاء معاهده تجارت آزاد بین دو کشور (که از سال ٢٠١٠ مطرح بوده) مشاهده می شود.

منبع:https://ir.mondediplo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟