پرونده امنیتی و مرزها؛ محور اصلی سفر وزرای خارجه و کشور عراق به عربستان

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
وزرای امور خارجه و کشور عراق در سفرهایی از پیش اعلام نشده تقریبا در فاصله‌ای چند ساعته به ریاض سفر کردند؛ سفرهایی که سوالاتی را درباره اهداف آن مطرح می‌کند.

 «فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق امروز در سفری از پیش اعلام نشده وارد ریاض شد، این در حالی است که «عثمان الغانمی»، وزیر کشور عراق هم ساعاتی پیش از فواد حسین در راس هیات امنیتی به عربستان سفر کرده بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده است که فواد حسین در پاسخ به دعوت «فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان طی سفری رسمی وارد این کشور شد.

«احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که دو طرف مهم‌ترین تحولات در زمینه روابط دوجانبه و پیگیری مهم ترین نتایج نشست های کمیته هماهنگی عالی بین دو کشور و همچنین راه های پیشبرد آن برای تکمیل فعالسازی یادداشت های تفاهمی که بین بغداد و ریاض امضا شده است را بررسی خواهند کرد.

الصحاف افزود که وزرای امور خارجه عراق و عربستان به رایزنی درباره اهمیت تکیه بر تلاش های متقابل در تقویت امنیت و صلح منطقه علاوه بر بررسی خلاصه ای از مسائل منطقه ای و بین المللی و بازتاب‌های آن بر منافع مشترک خواهند پرداخت.

در همین رابطه، وزارت کشور عراق هم شامگاه دیروز از سفر اعلام نشده الغانمی به ریاض خبر داده بود.

دفتر رسانه‌ای وزیر کشور عراق در بیانیه‌ای افزود که الغانمی در راس هیاتی بلندپایه از فرماندهان امنیتی این وزارتخانه به ریاض سفر کرده است اما از هدف این سفر و جزئیات آن چیزی نگفت.

به گزارش العربی الجدید، دفتر نخست‌وزیری عراق هم اطلاعاتی از دلیل سفر تقریبا همزمان دو وزیر عراقی به ریاض ارائه نکرد اما مقامی آگاه در دفتر الکاظمی گفت: سفر حسین و الغانمی در چارچوب امور مربوط به کمیته هماهنگی مشترک عراق انجام شده است؛ کمیته‌ای که با هدف تقویت مناسبات دو کشور تشکیل شده است.

اما عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در گفت‌وگوی تلفنی با العربی الجدید تصریح کرد که سفر وزیر کشور و بعد از آن، وزیر امور خارجه عراق به ریاض پس از آن صورت گرفت عربستان تماس‌هایی با عراق در رابطه با پرونده مرزهای دو کشور برقرار کرد.

این نماینده پارلمان عراق که نخواست نامش ذکر شود، گفت: مذاکرات دو وزیر عراق در ارتباط با پرونده تامین امنیت مرزها با عربستان است به ویژه که اخیرا گزارش‌هایی درباره فعالیت‌ گروه‌های مسلح در مناطق جنوبی عراق و نزدیک به مرزهای عربستان و نیز فعالیت خصمانه علیه ریاض از خاک عراق منتشر شده است.

«علی الغانمی»، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان در گفت‌وگو با العالم الجدید تصریح کرد: سفر وزیر کشور به عربستان در راستای سلسله سفرهای متقابل انجام می‌شود؛ پرونده مشترک زیادی میان دو کشور وجود دارد از جمله پرونده زندانیان تروریست سعودی، تامین امنیت مرزها از طریق کمربند امنیتی مشترک و تامین امنیت کامل گذرگاه مرزی عرعر.

وی همچنین انتقال پیام تهران به ریاض توسط وزیر کشور را دور از ذهن ندانست به ویژه که هر گونه کاهش تنش در منطقه بازتاب مستقیمی بر وضعیت داخلی عراق دارد.

گروه مسلحی موسوم به «الویه الوعد الصادق» در بیست و چهارم ماه گذشته مسئولیت حمله پهپادی به اهدافی در عربستان را برعهده گرفت.

از سوی دیگر، «احمد الحمدانی»، کارشناس امور سیاسی عراق پرونده امنیتی میان عراق و عربستان را غیر واضح توصیف کرد و گفت: عربستان نگرانی‌های پررنگ و فزاینده‌ای نسبت به 800 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد به ویژه که اخیرا گروه‌های مسلحی در این مناطق مستقر شده اند.

الحمدانی افزود: در مقابل، دولت عراق در اعمال کنترل بر این مناطق با ضعف‌هایی رو به رو است اما مقامات سعودی از رسانه‌ای کردن این موضوع خودداری می‌کنند همانطور که عامدانه تهدیدات اخیر گروه‌های مسلح را نادیده گرفتند.

این کارشناس عراقی در پایان اظهار داشت: اگر سفر دو وزیر عراقی به عربستان درخصوص گفت‌وگو بر سر پرونده مرزی یا هر پرونده امنیتی دیگری باشد، توافقات یا تفاهمات به دست آمده از سوی گروه‌های سیاسی و مسلح مخالفِ همگرایی بغداد و ریاض در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟