چالش‌های یک دولت جدید در عراق

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
پس از اعتراضات مردمی در عراق و استعفای عادل عبدالمهدی، تشکیل دولت جدید به یک چالش تبدیل شده است. آیا مصطفی الکاظمی موفق به کسب رای اعتماد از پارلمان خواهد شد؟

دولت جدید خواسته‌های مردم عراق را در اولویت قرار می‌دهد یا سهم‌خواهی گروه‌های سیاسی در پارلمان دغدغه اصلی آن خواهد بود؟ آینده روابط سیاسی و اقتصادی ایران و عراق چگونه خواهد بود؟ مساله خروج نظامی آمریکا از عراق چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟ در برنامه «میز جهان» ایرنا این پرسش‌ها و پرسش‌هایی دیگر را در گفت‌وگو با سید رضا قزوینی روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل خاورمیانه مطرح کردیم.

قزوینی، نخست‌وزیر مکلف عراق، مصطفی الکاظمی، را به آمریکا نزدیک می‌داند و درعین حال تاکید می‌کند او به دنبال چالش با ایران هم نیست. قزوینی معتقد است سهم‌خواهی احزاب سیاسی خلف وعده آن‌ها در بازگذاشتن دست نخست‌وزیر برای انتخاب وزرا و برآوردن خواست مردم است و البته تاکید دارد که مطالبات مردم به صرف تغییر دولت‌ها برآورده نمی‌شود و در عراق نیاز به اصلاحات ساختاری و تغییر قوانین داریم. خلع سلاح گروه‌های مسلح از جمله حشدالشعبی و خروج نیروهای نظامی امریکا از عراق دو موضوع چالش‌برانگیز دیگرند که تاحدی به هم مربوط بوده و به زودی هم به نتیجه نخواهند رسید. کاهش مبادلات اقتصادی ایران و عراق به دلیل شرایط حاضر، بحران کرونا و کاهش قیمت نفت، آخرین موضوع مورد بحث در این برنامه بود.

 

منبع:https://www.irna.ir/new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟