پسکوف: صحبت درباره برنامه مذاکرات پوتین-لوکاشنکو خیلی زود است

 
در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 سخنگوی کرملین امروز (پنج‌شنبه) درباره برنامه‌های ادعا شده تخصیص وام سه میلیارد دلاری به مینسک گفت، تدارکات برای نشست رئیس جمهوری روسیه و همتای بلاروسی‌اش در حال انجام است بنابراین صحبت درباره موضوعات مطرح در برنامه این دیدار خیلی زود است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در کنفرانسی خبری در پاسخ به این سوال که آیا تخصیص وام جدید به مینسک در این برنامه قرار دارد یا خیر، گفت: صحبت درباره موضوعات مطرح در این برنامه در جریان سفر قریب‌الوقوع الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به مسکو خیلی زود است. تدارکات برای این سفر همچنان در حال اجراست. برنامه این دیدار در حال تهیه است. من وارد جزئیات نمی‌شوم و فکر می‌کنم صحبت در این باره خیلی زود است.

پسکوف همچنین وعده داد که کرملین پیشنهاد برگزاری نشست‌های خبری فوری پوتین با خبرنگاران پس از رویدادهای مهم را بررسی کند.

وی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری گفت: کرملین از درز صحبت‌های صورت گرفته در نشست خصوصی پوتین و سردبیران رسانه‌های روسی ناراحت است.

پسکوف افزود: متاسفانه برخی از شرکت کنندگان در این کنفرانس مجازی نتایج این نشست را به اشتراک گذاشته و بخشی از صحبت‌ها را با همکاران خود در میان گذاشته‌اند. این سردبیران در یک نشست خصوصی شرکت داشتند و نباید اطلاعات آنجا را درز می‌کردند.

به گفته پسکوف، حدود ۳۵ تن از سردبیران خبرگزاری‌ها، نشریات و پایگاه‌های خبری روسیه در این کنفرانس آنلاین شرکت داشتند.

همچنین الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، از سوی دیگر، جنبش بزرگ اعتراضی علیه انتخاب مجدد وی را “حمله رعدآسا” از سوی قدرت‌های خارجی دانست که شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الکساندر لوکاشنکو که قصد دارد مرد قدرتمند کشور بماند، امروز (پنج‌شنبه) در مجمع مردمی بلاروس، اظهار کرد که جنبش اعتراضی گسترده‌ای که در سال ۲۰۲۰ قدرت را بی‌ثبات کرد، تلاش برای بی‌ثبات سازی از خارج بوده است، اما “این حمله رعدآسا” کشورهای خارجی با شکست روبرو شد.

لوکاشنکو با اعتقاد بر اینکه هفته‌ها اعتراض ده‌ها هزار بلاروسی علیه انتخاب مجدد وی در ماه اوت گذشته، نتیجه توطئه غربی‌ها بود، گفت: “بلاروس بی‌رحمانه‌ترین حمله را از خارج متحمل شده است”.

وی در این مجمع متشکل از ۲۷۰۰ تن از طرفدارانش، گفت: “ما باید مسائل توسعه جامعه، نقش شهروندان در زندگی سیاسی کشور را به دقت مطالعه کنیم و در مورد احتمال اصلاح قانون اساسی بیندیشیم.”

لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ در این کشور حکومت می‌کند، اظهار کرد: “روزی یک لوکاشنکو دیگر یا شخص دیگری را انتخاب خواهید کرد.” اگر غرب علیه سرکوب قیام کرد و مینسک را تحریم کرد، ولیکن رئیس جمهوری بلاروس توانست روی حمایت بی‌دریغ مسکو حساب کند.

وی با اشاره به اینکه تلاش غرب برای تبدیل اوضاع در بلاروس به “سکوی پرشی برای حمله” مسکو بود، تاکید کرد: همه چیز به وحدت ما با روسیه بستگی خواهد داشت. ما فقط در صورت اتحاد خواهیم توانست ثبات کشورهای خود را تضمین کنیم.

رئیس‌جمهوری بلاروس از تصمیمش برای برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی جدید در کشورش در اوایل سال آینده میلادی خبر داد.

لوکاشنکو گفت، تلاش روی آماده کردن نسخه سوم اصلاحات قانون اساسی در جریان است و ظرف سال جاری برای ارائه اصلاحات جهت بررسی تکمیل خواهد شد تا اوایل ۲۰۲۲ به همه‌پرسی قانون اساسی گذاشته شود.

لوکاشنکو گفت، معتقد است بلاروس حتی بعد از کنار رفتن او از قدرت به صورت سیستم ریاست‌جمهوری باقی بماند. او در عین حال به تصمیمش برای تقسیم مجدد اختیارات ریاست‌جمهوری اشاره کرد و گفت: اختیارات در حال حاضر به رئیس‌جمهوری بازمی‌گردد که باری اضافی بر دوش یک نفر است و طرح مفصلی برای تقسیم مجدد اختیارات روی میز مطرح است و قصد داریم بعد از کنگره مجمع مردمی بلاروسی آن را اجرا کنیم.

رئیس‌جمهوری بلاروس گفت، باور نمی‌کند مخالفان تصمیم داشته باشند بعد از تغییر قدرت انتخابات ریاست‌جمهوری جدیدی برگزار کنند و قول داد انتخابات شفافی بعد از تکمیل تمام اسناد لازم برگزار شود.

لوکاشنکو شروط خود برای کناره‌گیری از قدرت را مطرح کرد که همان تضمین صلح و نظم و پایبندی کامل به قانون و عدم برگزاری تجمعات اعتراضی در کشور و عدم تحت پیگرد قرار دادن حامیانش بودند.

او درخواست کرد مجمع مردمی بلاروس نهاد برخوردار از اختیارات قانونی باشد و برقراری ثبات در کشور را مرحله گذار تضمین کند

 

منبع:http://www.russiaviewer.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟