چین در آمریکای لاتین چه می‌کند؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
مقامات منطقه‌ای هشدار دادند که کنار آمدن با چین به عنوان یک شریک اقتصادی اصلی و سیاسی برای بسیاری از کشورها دشوار یا ناراحت کننده است.

“دونالد ترامپ” در طول دولت 4 ساله خود صراحتا به آمریکای لاتین اعلام کرد: با چین تجارت نکنید!
پکن بیشتر از همیشه تسلط خود را بر مناطق سرشار از منابع غنی آمریکای لاتین افزایش داده است و در این شرایط “جوبایدن” رئیس‌جمهور منتخب آمریکا خود را برای ورود به کاخ سفید آماده می‌کند. کشورهای آمریکای لاتین پیشتر حیاط خلوت سیاسی ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شدند.
رویترز در گزارشی به موضوع نفوذ چین در آمریکای لاتین در دوران ترامپ و مواجهه بایدن با این مسئله در دولت جدید پرداخته است.
به گزارش عصر ایران، مصاحبه رویترز با مقامات و مشاوران فعلی، پیشین و تجزیه و تحلیل داده‌های تجاری در دوران ریاست جمهوری ترامپ نشان می‌دهد که نفوذ ایالات متحده در آمریکای لاتین کم شده و چین در این ناحیه از آمریکا پیشی گرفته است.
این موضوع برای بایدن یک چالش است. بایدن متعهد شده که پس از سال‌ها سیاستِ “اول آمریکا”ی ترامپ، نقش رهبری جهانی را به واشنگتن بازگرداند و گفته است سقوط نفوذ ایالات متحده در آمریکای لاتین تهدیدی برای امنیت ملی کشور آمریکا محسوب می‌شود. سیاست “اول آمریکا” به موضع‌گیری سیاست خارجی در ایالات متحده اشاره دارد که به طور کلی بر انزواگرایی آمریکا تاکید می‌کند.

بایدن حدود 9 ماه پیش به یک از فصل‌نامه آمریکایی گفت: بی‌توجهی و بی‌تدبیری ترامپ در آمریکای لاتین و کارائیب در روز اول دولت من پایان می‌یابد. با این وجود مدت‌ها پس از این مصاحبه، تیم بایدن حاضر به اظهار نظر بعدی در این باره نشد.
رویترز نوشت: اجرای این تعهد آسان نخواهد بود.
چین 2 سال پیش با پیشی‌گرفتن از ایالات متحده آمریکا به بزرگترین شریک تجاری کشورهای لاتین بدل شد. (بدون احتساب مکزیک). این کشور آسیایی با سرعت و اشتیاق تجارت مس “آندز”، دانه‌های کشاورزی در آرژانتین و گوشت برزیل را با سرعت و اشتیاق از آن خود کرد. کشورهای آندز یا “آندی” به چند کشور آمریکای جنوبی گفته می‌شود که بخشی از مساحت آن کشورها در محدوده رشته کوه “آند” قرار دارد.
پکن در مقابل با سرمایه‌گذاری و کمک به شکل وام‌های کم بهره از گسترش پروژه‌های انرژی، مزارع خورشیدی، بندر، بزرگراه‌، سد و خطوط راه‌آهن در کشورهای آمریکای لاتین حمایت کرده است.
“خورخه کوییروگا” رئیس‌جمهور سابق بولیوی در اوایل سال جاری طی مصاحبه‌ای با رویترز در “لاپاز” پایتخت این کشور گفت که چین در کنار برزیل مهمترین شریک تجاری این کشور است.
“کوییروگا” افزود: مردم از من می‌پرسند کدام‌ یک را ترجیح می‌دهم، ایالات متحده آمریکا یا اروپا؟ من می‌گویم برزیل.
او گفت: در پاسخ به دومین شریک تجاری، نظر من چین است. “این واقعیت آمریکای جنوبی است”.

ترامپ هیچ علاقه‌ای نشان نمی‌داد
میلیاردها دلار چین برای کشورهای در حال ظهورِ بدهکار، رگه‌های اساسی و حیاتی ایجاد کرده و این نیاز با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا بیشتر شده است.
یکی از مقامات دولت آرژانتین در این باره به رویترز گفت: فکر می‌‌کنم علاقه چین به آرژانتین از علاقه از علاقه آمریکا به آرژانتین بیشتر است.
___________________________________________________________________________________
از نگاه بسیاری از کشورهای منطقه دولت ترامپ کاری بیش از خط ونشان با انگشت اشاره به همتایان آمریکای لاتین خود برای نزدیک شدن به چین انجام نداده است.
_______________________________________________________________________
وی افزود: “ترامپ هیچ علاقه‌ای به این موضوعات نشان نداد و امیدوارم بایدن نیز همین کار را کند”.
اکنون چین شریک تجاری شماره یک برزیل، شیلی، پرو، اروگوئه و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی است و در تجارت با آرژانتین از آمریکا پیشی گرفته است.
براساس تجزیه و تحلیل تجاری از پایگاه “کام‌ترید” سازمان ملل، تجارت چین با منطقه آمریکای جنوبی در سال 2019 به بیش از 223 میلیارد دلار رسید. تجارت آمریکا و کشورهای منطقه در همان سال بیش از 198 میلیارد دلار برآورد شد. آمار مربوط به کشور مکزیک در این تبادلات ذکر نشده است.
اگر آمار تجاری کشور مکزیک را در این تعاملات تجاری لحاظ کنیم، حجم تعاملات ایالات متحده آمریکا با کشورهای آمریکای جنوبی افزایش می‌یابد.
از نگاه بسیاری از کشورهای منطقه دولت ترامپ کاری بیش از خط ونشان با انگشت اشاره به همتایان آمریکای لاتین خود برای نزدیک شدن به چین انجام نداده است.
“مارک فایراشتاین” که به “باراک اوباما” رئیس‌جمهور سابق مشاوره می‌داد، در این باره گفت: عدم تعامل ترامپ و خروج او بلوک پیمان تجاری “ترنس- پسفیک” خلایی را در این منطقه ایجاد و چین سریعا آن را پر کرد. او گفت: بایدن باید این موضوع را تغییر دهد.
فایراشتاین افزود: کاری که ترامپ کرده این است که چین شریک بهتری به نظر می‌رسد و همه اینها تغییر خواهد کرد.

مزیت استراتژیک
به گفته این تحلیلگر و مشاور پیشین کاخ سفید، بایدن دموکرات اولویت بیشتری برای آمریکای لاتین قائل خواهد شد و این موضوع با بهبود بیماری همه‌‌گیر کرونا و از سرگیری روابط با اروپا و آسیا بیشتر شبیه یک تردستی در روابط خارجی آمریکا می‌ماند.
“جنت ناپولیتانو” وزیر سابق امنیت داخلی در دوران اوباما در باره تجربه‌ کاری‌اش با بایدن گفت که رئیس جمهور منتخب “داشتن روابط بسیار قوی در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی را مزیت استراتژیک می‌داند”.
به گفته بسیاری از کارشناسان، بایدن هشدارهای مشابه ترامپ را برای نزدیکی کشورهای آمریکای لاتین به چین ادامه خواهد داد اما او احتمالا این کار را با انگیزه‌های مالی بیشتر و بازگشت به کمک‌های بشردوستانه که ترامپ بسیاری از آنها را قطع کرده است؛ ادامه خواهد داد.
“بنجامین گدان” یکی از مقامات سابق شورای امنیت ملی در زمان اوباما و یکی از محققان کنونی مرکز تحقیقاتی “ویلسون” می‌گوید: دولت بایدن وابستگی بازارهای آمریکای جنوبی به چین را تشخیص داده و تلاش دارد با انرژی و سخاوت بیشتر در این زمینه برنامه‌ریزی کند.

دیپلماسی اقتصادی
چین در هنگام شیوع همه‌گیری کرونا، فرصت‌ را غنیمت شمرد و روابط خود در سراسر آمریکای لاتین را عمیق کرد. این کشور با ارسال تجهیزات پزشکی مانند “ونتیلاتور” و ماسک به مبارزه با “کووید-19” در این کشورها رفت.
دولت آرژانتین در ماه‌های اخیر اعلام کرد که در ابتکارات جدید و گسترده برای آزمایش واکسن، افزایش مبادله ارزی، همکاری در امور فضایی و برگزاری دوره‌ی مطالعات نظامی برای دانشجویان کالج دفاع ملی با چین همکاری می‌کند.
“مارگارت مایرز” مدیر برنامه‌های چین در آمریکای لاتین در گفت‌و‌گویی گفت: در حالیکه اعطای وام از سوی چین کمی افت کرده است اما فایننس‌های تجاری بانک‌ها به کشورهای آمریکای لاتین هنوز وجود دارند.
وی با اشاره به وام 2.4 میلیارد دلاری بانک “اگزیم” چین به کشور اکوادور افزود: دیپلماسی اقتصادی چین چه از طریق تجارت و از چه از نظر مالی درهای بزرگی را در این مناطق باز کرده است.

به نظر می‌رسد ایالات متحده در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ماه گذشته در مورد روابط خود با کشورهای آمریکای لاتین تغییر مسیر داده و برای رقابت با چین تلاش کرده است. تلاشی که بسیاری آن را دیرهنگام عنوان می‌کنند.
“فرانسیس فانون” دستیار وزیر امورخارجه در امور منابع، که به تازگی از برزیل، شیلی، اکوادور و پاناما بازگشته است در این باره گفت: خطر بیمار همه‌گیری کشورهای منطقه را به سمت شرکایی مانند چین در شرق سوق داده است.

 

منبع:http://www.iras.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟