آبی و سفید در تقاطع گزینه های دشوار

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
با افزایش اختلافات درونی میان نمایندگان حزب آبی و سفید به رهبری «بنی گانتز»، روز 11 نوامبر 5 نماینده از 14 نماینده این حزب در کنست تهدید کردند در صورتی که گانتز دیگر بار در برابر نتانیاهو بر سر موضوع بودجه عقب‌نشینی کند، با تشکیل فراکسیونی جدید از کابینه خارج شده و به اپوزیسیون خواهند پیوست.

این تهدید بر پیچیدگی‌های وضعیت گانتز افزود؛ چرا که از یکسو او در حال حاضر عناوین وزیر دفاع و جانشین نخست وزیر را یدک می‌کشد و لذا بخش مهمی از خواسته‌های خود را به دست آورده، اما از سوی دیگر با روند سیاست ورزی بی بی از تأثیرگذاری بر برخی از مهم‌ترین پروژه‌های کابینه (مانند عادی‌سازی روابط با امارات متحده عربی و بحرین) برکنار مانده و در از میان برداشتن تنها مانع نخست وزیری خود که همانا تصویب قانون بودجه سال 2021 است ناتوان باقی مانده است.

یکی از نمایندگان این حزب به وب‌سایت «زمان اسرائیل» گفت: «هر روزی که با دولت وحدت ملی می‌گذرد یک فاجعه است.» اگر لایحه بودجه تا 23 دسامبر 2020 به تصویب نرسد، انتخابات دیگری در سرزمین‌های اشغالی برگزار خواهد شد و در این صورت گانتز نخواهد توانست در دوره کابینه موقت نیز نخست وزیر شود. حزب آبی و سفید در ماه‌های اخیر در وضعیت آچمز قرار گرفته و نه راه به‌پیش در برابر خود می‌بیند و نه راه پس.»

با افزایش سرخوردگی‌ها در این حزب، 5 نماینده آن برای نخستین بار گانتز را تهدید به خروج از کابینه و پیوستن به اپوزیسیون کرده‌اند. گفتنی است در صورت تحقق این امر شمار نمایندگان همسو با کابینه از 73 به 68 کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر نیروهای اپوزیسیون نیز به 52 نماینده افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود در صورت تحقق این وعده و خروج این 5 نفر از ائتلاف حاکم یائیر لاپید تور خود را برای جلب نظر آنها به حزب یش‌عتید – تلم پهن کرده و درصدد جذب آنها برآید. البته از منظر سیاسی نیز احتمالاً حزب لاپید بیشترین همخوانی را با این افراد خواهد داشت.

از سوی دیگر یائیر لاپید در هفته گذشته در اظهارنظری جدید اعلام کرد: «حاضر است مجدداً با گانتز شراکت کند» مشروط برآنکه خودش رهبری ائتلاف را در اختیار داشته باشد. او گفته برای به زیر کشیدن کابینه نتانیاهو حتی حاضر است با مذهبی‌ها نیز ائتلاف کند. به نظر می‌رسد همزمان با پیروزی جو بایدن در انتخابات جدیت لاپید برای به دست گرفتن ابتکار عمل برای از دور خارج کردن بی بی افزایش یافته است.

                                                              یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون در کنست

در حال حاضر نمایندگانی که مخالفت خود را با تداوم شراکت در کابینه وحدت ملی اعلام کرده‌اند، عبارتند از «گابی اشکنازی»، وزیر امور خارجه، «آوی نیصنکورن»، وزیر دادگستری و «عساف زمیر» و «میکی خییموویچ» نمایندگان ارشد حزب. اما حزب آبی و سفید در اواخر هفته گذشته اعلام کرد برای مصالحه بر سر بودجه آمادگی دارد ولی حزب لیکود در پاسخ به این موضوع اعلام کرده که اختلافاتش با آبی و سفید به لایحه بودجه خلاصه نمی شود و موانع قانونی و دیگر مسائل نیز در این میان مطرح هستند تا بدین شکل آبی و سفیدها را در تنگنا قرار دهد. اگر این حزب از مواضع خود عقب‌نشینی کند و با لیکود برای تمدید مجدد مهلت تصویب قانون بودجه کنار بیاید، جایگاه لرزان خود را بیش از پیش نزد حریفان و نیز افکار عمومی نمایان خواهد ساخت و از سوی دیگر اگر به سوی انتخابات زودهنگام برود با نظرسنجی‌های کنونی به سوی نوعی خودکشی گام برداشته است. همچنین با فرض گرفتن تشکیل جبهه بزرگ پیشین با حضور متحدان قبلی نیز گانتز باید هزینه قابل توجهی متقبل شود و به اردوگاه متحدین پیشین خویش بازگردد. بنابراین حزب آبی و سفید در وضعیتی میان دو انتخاب نه چندان مطلوب (برهم زدن کابینه و بازگشت به میان نیروهای اپوزیسیون و تداوم عمر کابینه با حضور بی بی) قرار دارد. در چنین شرایطی اگر به بقای کابینه ادامه دهد با کارشکنی های های نتانیاهو و تداوم ریزش آرا در نظرسنجی‌ها روبه‌رو می‌شود و اگر از کابینه خارج شود، مشخص نیست در انتخابات مجدد چه وضعیتی پیدا کند.

 

 

منابع پژوهش در دفتر پژوهشکده موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟