پارلمان لبنان قانون مجازات آزار و اذیت جنسی را برای اولین بار تصویب کرد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نمایندگان پارلمان لبنان قانونی را برای مجازات آزار و اذیت جنسی به خصوص در محل کار برای اولین بار در این کشور تصویب کردند.

پارلمان لبنان پیشنهاد قانونی را تصویب کرد که مجازات آزار و اذیت جنسی، به ویژه در محل کار را مجازات می کند و همچنین اصلاحات اساسی در قانون خشونت خانگی را تصویب کرد.

سازمان ملل تصویب قانون مجازات آزار و اذیت جنسی استقبال کرد، اما ناظران حقوق بشر نسبت به وجود خلأهای بسیار در آن هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری ملی، مجلس نمایندگان طی جلسه ای که حدود سه ساعت به طول انجامید و دهها پیشنهاد قانون را در دستور کار خود داشت، پیشنهاد قانونی با هدف مجازات جرم آزار و اذیت جنسی، به ویژه در محل کار را تصویب کرد.

«جان کوبی»، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در لبنان، از تصویب این قانون استقبال کرد و آن را گامی در جهت تقویت حقوق زنان و حقوق بشر دانست.

اما یک سازمان غیردولتی متخصص در امور حقوقی و مربوط به توضیح و تفسیر قوانین، معتقد است که این قانون دارای چندین مشکل است، از جمله اصلی ترین آنها این است که از دیدگاه اخلاقی با هدف محافظت از جامعه و نه از قربانی به موضوع نزدیک می شود.

«کریم نمور»، یکی از اعضای این دفتر حقوقی، چندین مشکل دیگر را توضیح داد، از جمله اینکه تنها راه قربانی مراجعه به دادگاه کیفری است و این بدان معناست که با عبور قربانی از پلیس، قاضی تحقیق و سپس قضات، موضوع آشکار خواهد شد، و این یک مانع اصلی برای قربانیان است و انگیزه ای برای طرح شکایت آنها نیست.

طبق این قانون، مجازات آزار و اذیت جنسی از یک ماه تا دو سال زندان یا جریمه نقدی بین بیست و سه برابر حداقل دستمزد که برابر است با 675 هزار لیر، یا 450 دلار با توجه به نرخ ارز رسمی و کمتر از یکصد دلار با توجه به بازار سیاه.

ظهور جنبش فمینیستی در لبنان طی دهه گذشته همزمان با افزایش بازتاب رسانه ای در مورد موضوعات خشونت خانگی و قتل های زنان به دست همسرانشان بود.

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟