چشم‌انداز همکاری‌های بین‌المللی اروپا – آمریکا با ترامپ یا بایدن

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 بی‌اعتنایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به قوانین و نهادهای بین‌المللی برای اروپا یک کابوس بوده است. سیاست‌گذاران اروپایی، همکاری‌های چندجانبه و نظام بین‌المللی مبتنی بر قوانین را برای منافع خود ضروری می‌دانند؛ اما سیاست خارجی ترامپ معامله محور، نامنظم و در تضاد با همکاری‌های بین‌المللی بوده است. ترامپ، ایالات‌متحده را از نهادها و توافقات چندجانبه شامل توافق‌نامه آب و هوایی پاریس، سازمان بهداشت جهانی، شورای حقوق بشر و توافق هسته‌ای ایران خارج کرده است.

آنتونی دورکین در یادداشتی که شورای روابط خارجی اروپایی آن را منتشر کرد، نوشت: اروپایی‌ها از طریق روش‌های مختلف تلاش کرده‌اند خلأ ناشی از عقب‌نشینی ترامپ از رویکرد چندجانبه‌گرایی را پر کرده و حتی‌الامکان خسارت‌های ناشی از اقدامات یک‌جانبه گرایانه ایالات‌متحده را جبران کنند. آن‌ها همچنین در پاسخ به نگرانی‌های ایالات‌متحده درباره این سازمان‌ها، مجموعه‌ای از اصلاحات را به نهادهای بین‌المللی پیشنهاد داده‌اند که می‌تواند ابتکاری برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع باشد. درحالی‌که اروپایی‌ها در حال بحث درباره حفظ نظم بین‌المللی هستند، آن‌ها همچنین منتظرند تا ببینند اقدامات تیم ترامپ در سیاست خارجی آمریکا تا چه زمانی دوام خواهد داشت. پس از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر، اروپایی‌ها باید تصمیم جدی خود برای همراهی با ایالات‌متحده یا استقلال از این کشور را اتخاذ کنند.

 

چشم‌انداز ریاست جمهوری بایدن

اگر جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود، ایالات‌متحده به نقش برجسته خود در چندجانبه‎‌گرایی باز خواهد گشت. اقدامات احتمالی او نیز پیوستن به توافق‌نامه پاریس و توقف خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی خواهد بود؛ بنابراین، ریاست جمهوری بایدن می‌تواند برای اروپایی‌ها بسیار دلگرم‌کننده باشد. بااین‌حال، برخی اختلاف‌نظرها میان آمریکا و اروپا درباره آینده نظام بین‌الملل همچنان باقی خواهد ماند.

 

گزینه‌های دشوار همکاری جهانی

مشکل اصلی بایدن این است که میان اهداف تجدید همکاری جهانی درباره چالش‌های مشترک و عقب راندن اقتدارگرایی، شکاف و تنش وجود دارد. در جهانی که قدرت‌های غیرلیبرال دارای تأثیرگذاری زیادی هستند (و برخی از کشورهای دموکراتیک نیز در جهت غیرلیبرال حرکت می‌کنند)، نباید تصور شود که همکاری‌های جهانی با لیبرالیسم و تحت رهبری آمریکا به‌راحتی صورت خواهد گرفت. این مسئله اروپا و ایالات‌متحده را در همکاری با قدرت‌های غیرلیبرال و یا ایجاد ساختارها و اتحادهایی برای مهار آن‌ها دچار انتخاب‌های دشواری کرده است.

جهان نسبت به دوران جنگ سرد به هم وابسته‌تر شده و پاسخ مؤثر به مشکلات جهانی مانند تغییرات آب و هوایی یا بیماری‌های همه‌گیر، کشورها را ملزم به همکاری جمعی می‌کند. بایدن باید بداند تصورات وی از رهبری جهانی ایالات‌متحده با نظرات شرکای اروپایی او علی‌الخصوص بعد از چهار سال ریاست جمهوری ترامپ مطابقت ندارد.

در برخی حوزه‌ها، اروپا و دولت بایدن دارای دیدگاه‌های مشترک هستند. بایدن با موضعی مشابه اتحادیه اروپا درباره ارتقاء حقوق بشر، می‌خواهد دوباره به شورای حقوق بشر سازمان ملل پیوسته و با متحدان اروپایی برای مبارزه با تلاش‌های چین برای سرکوب هنجارهای حقوق بشری اقدام کند. بایدن همچنین در تعریف استانداردهای جهانی لیبرال برای فضای مجازی و مبارزه با محتوای نادرست تلاش خواهد کرد. اگرچه میان رویکردهای ایالات‌متحده و اروپا درباره حقوق حریم خصوصی و مالیات بر خدمات دیجیتال اختلافاتی وجود دارد، اما درمجموع، درباره رویکردهای لیبرال و غیرلیبرال فاصله اختلافات بسیار کم است. اروپا و ایالات‌متحده انگیزه‌های قوی برای مصالحه با یکدیگر دارند. بایدن احتمالاً به ناتو و مذاکرات خلع سلاح و تلاش برای تمدید استارت جدید باز خواهد گشت.

بااین‌حال، ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا حداقل در مورد دادگاه کیفری بین‌المللی اختلاف خواهند داشت. ترامپ در واکنش به تحقیقات این دادگاه درباره اقدامات نظامی ایالات‌متحده در افغانستان و سیاست‌های اسرائیل در فلسطین، برخی از مقامات ارشد دادگاه کیفری بین‌المللی را تحریم کرد. بایدن احتمالاً این تحریم‌ها را بر خواهد داشت، اما همچنان به مخالفت با تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی درباره عملکرد ایالات‌متحده در افغانستان ادامه خواهد داد.

 

معضل تجاری

روابط تجاری با چین یک مسئله پیچیده برای بایدن و احتمالاً موضوع اختلاف بین دولت او و اتحادیه اروپا خواهد بود. اکثر دموکرات‌ها با دولت ترامپ موافق هستند که چین از حضور خود در سازمان تجارت جهانی برای بازی دادن نظام بین‌الملل سوءاستفاده کرده است. کورت کمبل، یکی از مقامات سابق دولت اوباما، اخیراً گفته است «به نظر بسیاری از دموکرات‌ها ترامپ در تشخیص اقدامات غارتگرانه چین تا حد زیادی دقیق بود». اتحادیه اروپا امیدوار است با استفاده از حمایت بایدن اقدامات چین را محدود کند.

اروپایی‌ها تمایل دارند روابط تجاری خود با چین را صرفاً از جنبه اقتصادی بنگرند و چالش‌های امنیتی با پکن را به‌عنوان یک موضوع مجزا پیگیری کنند؛ اما سیاست‌گذاران آمریکایی مایل‌اند تجارت با چین را به‌عنوان بخشی از یک رقابت ژئوپلیتیک گسترده‌تر دنبال کنند.

 

چشم‌انداز ریاست جمهوری ترامپ

در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات، احتمال همکاری فرا آتلانتیکی درزمینه چندجانبه‌گرایی بسیار کم است. در دور دوم، ترامپ ممکن است فشارهای آمریکا علیه متحدان خود در ناتو را افزایش دهد. ترامپ حملات خود به چین را تشدید خواهد کرد و با استفاده از تحریم‌ها، اروپا را به تبعیت از ایالات‌متحده مجبور خواهد کرد.

در صورت پیروزی دوباره ترامپ، اتحادیه اروپا برای انتخاب میان یک ایالات‌متحده یک‌جانبه‌گرا با یک چین اقتدارگرا که از اقدامات چندجانبه در مورد تغییرات آب و هوایی و بهداشت جهانی حمایت می‌کند، دچار تردید خواهد شد. علاوه بر این، ترامپ ممکن است از تلاش‌ها برای ایجاد اختلاف بین اعضای شرقی اتحادیه اروپا و سایر اعضای اتحادیه حمایت کند. سیاست‌گذاران اروپایی سعی در حمایت از چندجانبه‌گرایی دارند، اما توانایی کمتری برای مقاومت در برابر مبارزات چین برای شکل دادن به تحولات نهادهای بین‌المللی دارند. در صورت پیروزی دوباره ترامپ، مبارزه اروپا برای حفظ چندجانبه‌گرایی بسیار دشوارتر خواهد بود.

منبع:https://www.scfr.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟