روسیه – آلمان: بحران اعتماد سیاسی، عاملی در روابط نامتقارن

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
آلمان و روسیه در سال ۲۰۲۰ چندین سالگرد مهم را در روابط دوجانبه با یکدیگر جشن گرفتند و وقایعی را گرامی داشتند که برای ایجاد بنیان همکاری کنونی دو کشور اهمیت زیادی داشتند: شصت و پنجمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک میان جمهوری فدرال آلمان و اتحادیه جماهیر شوروی، پنجاهمین سالروز پیمان مسکو، سی‌امین سالگرد اتحاد مجدد دو آلمان و امضای توافقات بنیادین مربوط به آن و غیره. در این سالگردها در سال جاری روابط دوجانبه روسیه و آلمان با آزمون‌هایی بزرگ روبروست.

ولادیسلاو ولوف در یادداشتی که اندیشکده شورای امور بین‌الملل روسیه منتشر کرد، نوشت: در ۲۷ ماه مه سال جاری صدراعظم آلمان در بنیاد کنراد آدناور در برلین یک سخنرانی ارائه کرد که بخش عمده آن بر روسیه متمرکز بود. صدراعظم ضمن تأکید بر اهمیت روابط دوجانبه به مخاطبانش یادآوری کرد که از ابتدا، در قبال گفت‌وگوی دوجانبه و اهمیت احترام به ارزش‌ها و به رسمیت شناختن قواعد بین‌المللی که ازنظر او روسیه بارها آن را «نقض» کرده، یک رویکرد سازنده انتقادی داشته است. برلین متعاقباً نیز در خصوص نقض این قواعد توسط مسکو صحبت کرد. آلمان درعین‌حال در چارچوب رویکرد ارزش محور خود، فرصت‌ها را به‌عنوان محرکی جدید در توسعه روابط دوجانبه ازجمله در حوزه‌هایی مانند حفاظت از اقلیم و مراقبت‌های بهداشتی جهانی می‌بیند.

حادثه بیستم اوت در رابطه با الکسی ناوالنی سنگ محکی برای بررسی سطح دقیق احساسات ضد روسی در برخی بخش‌های جامعه سیاسی آلمان بود. مسکو در تلاش‌هایش برای تبدیل درخواست‌ها و اتهامات بی‌اساس و تند به مذاکرات سازنده موفق نبود. برلین شاهد نقض آشکار ارزش‌ها و قواعدی حقوقی خود بود. درعین‌حال ولادیمیر پوتین در پیام خود به آنگلا مرکل و فرانک والتر اشتاین مایر در سی‌امین سالروز اتحاد دو آلمان بر تعهد روسیه به گفت‌وگو و تعامل متقابل با شرکای آلمانی در خصوص مسائل مهم دستور کار دوجانبه و بین‌المللی تأکید کرد.

در هفدهم اکتبر، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا تحریم‌های مناسبی را برای پاسخ بروکسل به اقدامات غیرقابل‌پذیرش روسیه تصویب کرده است و درعین‌حال اذعان کرد که هیچ‌کس به قطع گفت‌وگو با روسیه تمایلی ندارد زیرا این گفتگو برای حل مناقشات ازجمله مناقشات در لیبی، اوکراین، ناگورنو قره‌باغ و دیگر مناطق موردنیاز است.

حالا در نوامبر ۲۰۲۰ روابط میان روسیه، آلمان و اتحادیه اروپا همچنان بر اصل «تعامل گزینشی» مبتنی است، شرکت‌کنندگان اروپایی رویکرد راهبردی تعریف‌شده و واضحی برای توسعه این روابط ندارند. آلمان ظاهراً چارچوبی مفهومی برای کار کردن در این حوزه ندارد و در ریاستش بر شورای اتحادیه اروپا فرصت خود را برای پیشبرد مذاکرات درباره محتوای تعامل آینده که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد، کنار گذاشت.

مسکو و برلین به تماس‌های کاری در خصوص موضوعات سیاسی ادامه خواهند داد؛ اگرچه این تماس‌ها با بحران عمیق اعتماد و سطح پایینی از درک در خصوص مجموعه‌ای از مسائل جنجالی (حملات سایبری، الکسی ناوالنی، زلیم خان خانگوشویلی) همراه خواهد بود. بااین‌حال آن شرایط تأثیر قابل‌توجهی بر «فرمت نرماندی» یا همکاری در خصوص مسائل مربوط به سوریه، لیبی، ایران و دیگر مسائل نخواهد داشت.

منبع:https://www.scfr.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟