بازسازی فرودگاه موصل و جذب سرمایه گذاری های جدید

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
به نوشته وبگاه ایندیپندنت عربی، پس از گذشت بیش از سه سال از آزاد سازی موصل از کنترل گروه تروریستی داعش که منجر به ویرانی های گسترده ای در بخش های مهمی از آن، از جمله فرودگاهش شد، گام های مهمی برای بهبود شرایط اقتصادی شهر با به حرکت درآوردن پرونده های بازسازی و سرمایه گذاری که به دلیل درگیری های سیاسی و فساد بزرگ موجود در استان نینوا متوقف بوده، برداشته شده است.

از پرونده هایی که به طور کامل متوقف شدند، پرونده بازسازی فرودگاه موصل بود، قبل از آنکه دولت عراق وعده های پیشین خود را برای آغاز واقعی بازسازی آن در پایان ماه ژانویه گذشته تحقق ببخشد که با امضای تفاهم نامه ای بین سازمان هواپیمایی عراق و یک شرکت فرانسوی انجام شد و شامل انجام بررسی ها و مطالعات کاملی درباره این پروژه بود.

سازمان تروریستی داعش، کل ساختمان های فرودگاه موصل را که نیروی هوایی بریتانیا در سال 1925 بنا کرده بود، ویران کرد و سنگرهای نظامی را در باند آن مستقر کرد که باعث وارد شدن آسیب های شدیدی به آن شد.

بر اساس گفته یک منبع رسمی مرتبط با پرونده بازسازی فرودگاه موصل، این تفاهم نامه شامل کمک مالی فرانسه به مبلغ یک میلیون دلار و با محدودیت زمانی شش ماهه است و هدف آن، یک طراحی جدید برای فرودگاه موصل با ظرفیت 500 هزار مسافر و با هزینه 300 میلیون یورو با کمک وام ارائه شده توسط پاریس به عراق است.

این منبع در ادامه افزود مدت زمان بازسازی فرودگاه تا حدود یک سال و نیم تعیین شد و ساخت آن پس از تصویب بودجه کل کشور با جدیت آغاز می شود و بودجه شامل بخشی مربوط به وام گرفتن است و بایستی به عنوان پایه اصلی موفقیت پروژه و عدم فراموشی آن مانند سال های گذشته به تصویب برسد.

این منبع همچنین گفت که پس از افتتاح فرودگاه، این مکان سالانه شاهد حضور 150 تا 250 هزار مسافر خواهد بود و استان نینوا را با سایر نقاط عراق و جهان مرتبط می کند.

«زهیر الاعرجی»، شهردار موصل گفت بازسازی فرودگاه موصل پس از تصویب بودجه که شامل وام فرانسه است و تایید ریاست جمهوری آغاز می شود و تاکید کرد که استان پس از ساخت آن دوباره احیا می شود.

وی در ادامه افزود استان پیش از مذاکرات انجام شده کنونی برای بازسازی فرودگاه، مذاکراتی با تعداد دیگری از شرکت ها، از جمله شرکتی ترکی داشته است.

وی تاکید کرد که این شرکت ترکی خواستار تحمیل شروطی غیرقابل انجام بود و استان را ملزم به تقدیم 600 هزار مسافر در سال از طریق فرودگاه موصل می کرد که به ویژه در ابتدای کار رقم بالایی است.

«نجم الجبوری»، استاندار نینوا، در گفتگویی با شبکه العراقیه ابراز امیداوری کرد که بازسازی و آماده سازی فرودگاه موصل از طریق شرکت های بین المللی و با کمک مالی فرانسه تا پایان سال جاری یا یک چهارم اول سال آینده به انجام برسد.

وی افزود این پروژه یکی از بزرگترین پروژه هایی است که مردم استان آرزوی آن را دارند و در صورت تکمیل، کل منطقه شمال را احیا خواهد کرد.

با وجود سختی هایی که در برابر سرمایه گذارانی که مایل به ورود به موصل هستند وجود دارد، از جمله ضعف زیربناها و نبود فرودگاه، پروژه های محدودی که به انجام رسیده، تعداد بسیاری از تاجران و شرکت ها را به سرمایه گذاری در زمینه های مختلف تشویق کرده است.

استان نینوا، فضای سرمایه گذاری مناسبی در همه بخش ها است و بسیاری از پروژه ها در حال اجرا هستند.

«احمد سالم»، تاجر موصلی تاکید کرد که سرمایه گذاری در مرکز شهر موصل  با ساخت مجموعه ای از رستوران ها و مجتمع های تجاری و کازینوها و مجتمع های مسکونی در اطراف آن متمرکز شده است.

وی در ادامه افزود تعداد ساکنین موصل به 4 ملیون نفر می رسد و آنها به تعداد بسیاری از پروژه ها، به ویژه پروژه های تفریحی و مسکونی نیاز دارند، با اشاره به اینکه در حال حاضر کار برای ساخت 3 هتل در داخل شهر و همچنین تعدادی مجتمع مسکونی مدرن در حال انجام است.

سالم از حمایت بسیار طرف آمریکایی سخن گفت و یک کنفرانس سرمایه گذاری که در دسامبر 2019 برگزار شده و مبلغ 5 ملیارد دلار از طریق بانک واردات آمریکا و موسسه های وام دهنده و حمایت کننده دیگر اعطا شده است.

وی در ادامه افزود عدم وجود پروژه های سرمایه گذاری در دو بخش پزشکی و کشاورزی در نتیجه عدم کار بانک ها به دلیل تصمیمات دولت در محدود کردن حرکت آنها است.

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟