طرف‌های غربی برای آزادسازی «محمد بن نایف» به عربستان فشار می‌آورند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
روزنامه بریتانیایی The Times در گزارشی اعلام کرد «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا با فشارهایی برای آزادسازی شاهزاده «محمد بن نایف»، ولیعهد پیشین عربستان از دست مقامات این کشور مواجه است.

ارزیابی دوباره مناسبات با عربستان

تایمز در گزارش خود افزود که بن نایف، متحد اصلی ایالات متحده امریکاست و اکنون پس از آنکه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی وی را حبس کرد و به روز ولایت عهدی را از وی گرفت، در شرایط دشواری قرار دارد.

این فشارها بر بایدن پس از آن صورت می‌گیرد که دستگاه اطلاعاتی امریکا گزارشی درباره کشته شدن «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول منتشر کرد و در آن تصریح کرد که این جنایت با موافقت بن سلمان روی داده است.

همچنین این فشارها همزمان با تصمیم دولت جدید امریکا برای ارزیابی مجدد مناسبات تنگاتنگ خود با عربستان مطرح می‌شود.

محمد بن نایف که پس از ولیعهدی بن سلمان به شدت زیر نظر گرفته شده است، در اردوگاه نظامی در مرکز عربستان بازداشت شد؛ مرکزی که دولتمردان سعودی برای گپ‌وگفت و استراحت در صحرا بدانجا می‌روند.

به گفته منابع آگاه، شاهزاده بن نایف که 61 ساله است، پس از انتقال به اردوگاه نظامی به مدت شش ماه در حبس انفرادی تحت شکنجه قرار گرفت.

وی در این مدت 38 کیلوگرم لاغر شد و زخم‌هایی در پاهایش نمایان شد و به نوشته این روزنامه بریتانیایی، بن نایف که تا پیش از این بدون هیچ مشکلی راه می‌رفت، پس از بازداشت در اردوگاه نظامی مذکور به سختی راه می‌رفت و بر عصای شخصی خود تکیه می‌کرد.

در همین رابطه، منبعی آگاه گفت: پس از انتشار گزارش‌هایی درباره وضعیت جسمانی وخیم بن نایف و شکنجه‌ها علیه وی، بسیاری از این موضوع احساس نگرانی عمیق می‌کنند.

درخواست از بن نایف برای پرداخت پول

در سپتامبر سال 2020، بن نایف به حبس انفرادی در کاخی دورافتاده منتقل شد و هنوز هم به شدت در این کاخ زیر نظر قرار دارد هر چند که اخیرا اجازه یافته با افراد خانواده خود دیدار کند اما همچنان مجاز به دیدار با وکیل و پزشک خود نیست.

از سوی دیگر، منابع نزدیک به بن نایف گفتند: «این شخصیت سعودی محبوب امریکایی‌ها که اموال و دارایی بسیاری دارد، از سوی دستگاه حاکمه تهدید شده که باید 11 میلیارد دلار از دارایی خود را باید به دولت دهد.»

همچنین این منابع تصریح دارند که امریکا فشار کافی به ریاض برای آزادسازی بن نایف اعمال نمی‌کند به طوری «جان برینان»، رئیس پیشین آژانس امنیتی امریکا اعلام کرد: گمان نمی‌کنم، دولت بایدن گام‌های لازم در این باره را برداشته باشد، در گزارشی که درباره قتل خاشقجی منتشر کردند هم گفتند که بن سلمان مسئول آن بوده است اما هیچ اقدام تنبیهی علیه وی اتخاذ نکردند.

همچنین برخی دوستان بن نایف در کشورهای غربی در تلاش هستند تا برای آزاد کردن وی بر ریاض اعمال فشار کنند، منبعی آگاه در این زمینه گفت: شخصیت‌هایی برجسته در لندن و واشنگتن احساس می‌کنند که غرب پس از اقدام بن نایف در ناکام گذاشتن حملات تروریستی به وی مدیون است.

در همین رابطه، «بروس ریدل»، پژوهشگر برجسته در پژوهشگاه بروکینگز که 30 سال سابقه حضور در آژانس امنیت امریکا را دارد و بارها با بن نایف دیدار کرده است، گفت: من میدانم که در دستگاه‌های امنیتی امریکا و مبارزه با تروریسم این احساس حاکم است که ما به دلیل کمک‌های بن نایف به وی مدیون هستیم و گمان می‌کنم آنها محرمانه و پشت پرده برای بیرون آوردن وی از زندان و فراهم کردن شرایط مساعد در تلاش هستند.

منبع:https://mdeast.news

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟