کمیسیون اروپا طرح استراتژیک تقویت مرزهای شنگن را معرفی کرد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه طرح استراتژیک جدید خود را برای تقویت مرزهای خارجی منطقه شنگن معرفی کرد.

انتظار می‌رود با اجرای این طرح، از دائمی شدن کنترل‌های ملی در این منطقه که از سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی برخی کشورها اعمال می‌شود نیز جلوگیری شود؛ کنترل‌هایی که یکی از اصول بنیادین این منطقه یعنی آزادی رفت و آمد را زیر سوال برده است.

در چهارچوب این طرح و برای تقویت کنترل‌ها در «مرزهای خارجی» منطقه شنگن، کمیسیون پیشنهاد استقرار دائمی گروه «Frontex» در مناطق مرزی را داده است. قرار است شمار نیروهای این گروه متشکل از مرزبانان و نیروهای گارد ساحلی تا سال ۲۰۲۷ میلادی به ۱۰ هزار نفر برسد.

 
 

طرح جدید بر همکاری کامل سیستم‌های اطلاعاتی برای ثبت ورود و خروج‌ها به منطقه شنگن نیز متکی است که انتظار می‌رود رسیدن به این سطح از همکاری تا سال ۲۰۲۳ میلادی ممکن شود.

ساماندهی ورود مهاجران

کمیسیون همچنین به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای اصلاح مقررات دریافت پناهندگی از اتحادیه اروپا، روش جدیدی را برای ثبت نام مهاجران در بدو ورود به خاک این اتحادیه پیشنهاد داده است.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در این باره گفت: «در حال حاضر شمار قابل توجهی از افراد، بدون هیچ کنترلی و بدون هیچ‌گونه ثبت نامی وارد این اتحادیه می‌شوند که یکی از نگرانی‌های مهم در کل منطقه شنگن است.»

کمیسیون امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی، مجموعه مقرراتی را برای «همکاری پلیس در سطح اتحادیه اروپا» تدوین کند تا بر اساس آن، تبادل اطلاعات میان نیروهای پلیس کشورها تقویت گردد و امیدوار است که طرح تقویت اختیارات اینترپل نیز تصویب شود.

 

خانم یوهانسون، کمیسر سوئدی امور داخلی اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که هم اکنون در حال «گفتگو» با کشورهایی است که کنترل مرزی را دوباره آغاز کرده‌اند. او تاکید کرد که چنین کنترل‌هایی باید «به عنوان آخرین چاره» استفاده شوند و به «امری دائمی تبدیل نگردند».

چندین کشور از جمله فرانسه از سال ۲۰۱۵ میلادی به دلیل تهدیدهای تروریستی یا بحران مهاجرت، کنترل مرزی را از سر گرفته‌اند. همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز بر این کنترل‌ها این‌بار به دلایل بهداشتی افزود و علاوه بر ایجاد ترافیکی از خودروها، اختلالات اساسی بویژه در زندگی روزمره نیروهای کار ساکن مناطق مرزی ایجاد کرد.

کمیسیون قصد دارد در چهارچوب این طرح و با هدف نظارت بر اجرای درست مقررات شنگن بویژه در بخش کنترل مرزهای خارجی این منطقه، بازدیدهای غافلگیرانۀ خود را از مناطق مرزی افزایش دهد.

منطقه شنگن ۲۶ کشور با جمعتی حدود ۴۲۰ میلیون نفر را دربر می‌گیرد. از این کشورها، تعداد ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور یعنی نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین خارج از این اتحادیه هستند.

 

 

منبع:https://per.euronews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟