آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه خط گازی نورداستریم ۲ وضع می‌کند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور تحریم‌های جدیدی را علیه خط لوله گازی نورداستریم ۲ که گاز روسیه را به آلمان می‌رساند، وضع می‌کند. این تحریم‌ها شامل شرکت روسی ترنس آدریا و کشتی آن “مرلین” می‌شود.

 

خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان؛ نورد استریم ۲ همچنان محل مناقشه میان آمریکا و روسیه و از سوی دیگر اروپاست. این خط لوله قرار است گاز روسیه را به آلمان منتقل کند اما با مخالفت‌ آمریکا روبروست.

روز دوشنبه ۲۲ نوامبر وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه نورداستریم ۲ وضع می‌کند. این تحریم‌ها شامل شرکت روسی ترنس آدریا و کشتی این شرکت “مرلین” می‌شود.

به این ترتیب ۸ شخص حقیقی یا نهاد و موسسه و نیز ۱۷ کشتی مشمول این تحریم‌ها می‌شوند. روسیه روز سه‌شنبه ۲۳ نوامبر این تحریم‌ها را نقض حقوق بین‌الملل خواند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده تحریم‌های جدید در راستای مخالفت دولت ایالات متحده با این خط لوله است که با دور زدن اوکراین، گاز روسیه را به آلمان منتقل می‌کند.

او اما تصریح کرد هم‌زمان با این تحریم‌ها مذاکره با آلمان و سایر متحدان در حال انجام است تا پیامدهای این خط لوله برای اوکراین و کشورهای اروپای شرقی که عضو ناتو هستند، کاهش یابد.

منتقدان خط لوله نورداستریم ۲، آن را پروژه ژئوپلیتیک روسیه می‌دانند. سفیر روسیه در واشنگتن می‌گوید ایالات متحده تلاش می‌کند تا از طریق مخالفت با خط لوله تمام شده نورد استریم ۲، همکاری گازی میان روسیه و اروپا را سخت‌تر کند.

آناتولی آنتونوف گفته است: «تمام فشار علیه صادرات انرژی روسیه به اروپا بر پایه رقابت ناعادلانه‌ای است که أصول اقتصاد بازار را نقض می‌کند.»

پس از سال‌ها مناقشه بر سر این پروژه میان آلمان و آمریکا، سرانجام در ماه ژوئیه امسال دولت فدرال آلمان با جو بایدن به یک توافق رسید. آنها بیانیه مشترکی صادر کردند که از حمایت اوکراین نیز برخوردار بود. مطابق این بیانیه دولت ایالات متحده پذیرفت که دیگر جلوی این خط لوله را نگیرد و تحریم‌های سخت اعمال‌شده علیه آن را نیز بردارد، از جمله تحریم شرکت عامل خط لوله که در سوییس ثبت شده است.

تحریم‌های جدیدی که روز دوشنبه اعلام شدند، بخشی از گزارش به کنگره آمریکاست که دولت موظف است هر سه ماه یک بار درباره پروژه نورداستریم ۲ به کنگره ارائه دهد.

دو رشته خط لوله نورداستریم ۲ به طول ۱۲۳۰ کیلومتر از روسیه و از طریق دریای بالتیک به آلمان کشیده شده اما تا کنون هیچ گازی توسط آن به آلمان وارد نشده است.

آژانس شبکه فدرال آلمان برای الکتریسیته، گاز، ارتباطات راه دور، پست و راه‌آهن هفته گذشته فرآیند صدور گواهینامه لازم برای انتقال گاز را آغاز کرد. شرکت نورد استریم ۲ زیرمجموعه کنسرن گازی گازپروم روسیه است.

 
 
 
منبع:https://www.dw.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟