مهار چین و غفلت از روسیه

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نشریه نشنال‌اینترست در یادداشتی به سیاست‌گذاران آمریکا توصیه کرده مبادا توجه به ضرورت مهار چین موجب غفلت از تهدید روسیه نشود و نوشته است بایدن در حالی برای «چرخش به شرق آسیا» آماده می‌شود که در کرملین فردی از هیچ فرصتی برای ایجاد چالش در قدرت آمریکا و اروپا، دریغ نمی‌ورزد. به عقیده نویسنده، چهار تهدید اخیر روسیه عبارت هستند از:

۱️- آرایش نظامی در مرزهای اوکراین که به گفته برخی سناتورهای آمریکایی، نشان از آمادگی برای حمله و احتمالاً ضمیمه بخشی دیگر از خاک این کشور به روسیه را دارد. پوتین نزدیک به صد هزار نیروی روسی را به مرز خود با اوکراین فرستاده و زنگ خطر را در واشنگتن و اروپا به صدا درآورده است.

۲️- حمایت از اقدامات بلاروس در جهت ایجاد موج مهاجران خاورمیانه به سوی مرزهای لهستان که اهرم فشاری علیه اتحادیه اروپا برای کاهش تحریم‌ها علیه مینسک تلقی شده است. اتحادیه اروپا ولی به جای نرمش، با قاطعیت، تحریم‌های جدیدی علیه خطوط هوایی بلاروس وضع کرد.

۳️- آزمایش موشک ضد ماهواره از سوی مسکو که تهدیدی برای رصد اطلاعاتی آمریکا در محدوده پیرامونی روسیه محسوب می‌شود و می‌تواند ایستگاه‌های فضایی آمریکا را تهدید کند.

۴️-مانور دریایی مشترک با چین در نزدیکی سواحل ژاپن که نشانی از تقویت ائتلاف این دو قدرت علیه آمریکا و متحدان غرب در قاره آسیا می‌باشد. چنان‌چه مؤسسه رند بیان داشته که باید منتظر «همکاری‌های نظامی مشترک بیشتری» در آینده باشیم.

 اینکه آمریکا چگونه ضمن مدیریت تهدید راهبردی چین در بلندمدت، از چالش‌های روسیه در میان‌مدت نیز جلوگیری کند، بستگی فراوانی به آینده روابط پکن و مسکو و نوع مواجهه سیاستگذاران آمریکایی با کرملین خواهد داشت.

 

 

منبع:http://iras.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟