توافق ارمنستان با آذربایجان در بروکسل بر سر نوسازی خطوط ریلی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

آذربایجان و ارمنستان درباره بازسازی خطوط ریلی بین دو کشور توافق کردند. این توافق پس از دیدار سران ارمنستان و آذربایجان با شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک حاصل شد.

 

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان پس از دیدار خود با الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان و شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا از بازسازی خطوط ریلی بین دو کشور خبر داد.

پاشینیان در حساب فسیبوک خود در این باره نوشت، بر سر نوسازی خط ریلی بین دو کشور با علی‌اف موافقت کرده است. نخست‌وزیر ارمنستان یادآور شده است که این خطوط ریلی مطابق با مرز‌های بین‌المللی و گمرک‌های دو کشور فعالیت خواهد کرد. ارمنستان از طریق این خطوط به ایران و آذربایجان امکان دسترسی خواهد داشت.

بازسازی خطوط ریلی می‌تواند فرصت‌های جدید ارتباطی و اقتصادی برای کشورهای منطقه به وجود آورد. در این صورت ایران با خط ریلی و جاده‌ای به ایروان، باکو و مسکو متصل می‌شود و ارمنستان نیز از انزوا بیرون خواهد آمد. ترکیه هم مسیر مستقیمی به دریای خزر و آسیای میانه پیدا خواهد کرد.

توافق دو کشور روز چهارشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) در دیداری سه‌جانبه میان الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان با شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل حاصل شد.

شورای اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای توافق بر سر نوسازی خطوط ریلی میان دو کشور همسایه ارمنستان و آذربایجان را تائید کرد.

وضعیت کنونی قفقاز جنوبی و راه‌ های توسعه بیشتر روابط اتحادیه اروپا با دو ارمنستان و جمهوری آذربایجان از دیگر موضوعات محوری دیدار شارل میشل با نیکول و الهام علی اف بوده است.

میشل تاکید کرد که حل و فصل مسائل کلیدی بشردوستانه بین آذربایجان و ارمنستان بسیار مهم است. رئیس شورای اتحادیه اروپا از آزادی زندانیان ارمنی توسط آذربایجان و تحویل دادن نقشه‌های میدان‌های مین توسط ارمنستان استقبال کرد. 

در ظرف یک سالی که از جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ گذشته ده‌ها نفر غیرنظامی بر اثر انفجار مین در منطقه قره‌باغ کشته شدند، از جمله خبرنگارانی که برای تهیه گزارش راهی قره‌باغ شده بودند.

محرم ابراهیم‌اف خبرنگار خبرگزاری دولتی “آذرتاج” و سیراج آبی‌شوف خبرنگار شبکه تلویزیونی دولتی آذربایحان (AZTV) در حادثه انفجار مین در کلبجر قره‌باغ جان خود را از دست دادند.

آذربایجان پس از پایان جنگ قره‌باغ خواستار تحویل نقشه‌های مین از طرف ارمنستان شده است. مقام‌های ارمنی در ماه‌های گذشته برخی از نقشه‌های مین‌های کاشته‌شده در قره‌باغ را در قبال آزادی زندانیان خود به آذربایجان تحویل دادند.

 

 

منبع:https://www.dw.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟