تداوم اختلافات سیاسی در لبنان؛ عون: الحریری رفتارهای عجیب و غریبی دارد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
 «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان تلاش برای به دست گرفتن یک‌سوم وزارتخانه‌ها را تکذیب کرد و گفت: «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه اصرار دارد تا وزرای مسیحی را معرفی کند، وی رفتارهای عجیب‌غریبی دارد.

عون در گفت‌وگو با روزنامه الجمهوریه گفت: اتهام‌زنی الحریری به من برای تلاش برای دستیابی به یک‌سوم وزارتخانه‌ها بی اساس است، آیا عاقلانه است که رئیس جمهوری عهد و پیمان خود را بشکند؟

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات الحریری، اصرار وی به معرفی وزرای مسیحی است، اظهار داشت: من امانتدار انتخاب این وزرا هستم نه به این دلیل که من این سهمیه را برای خودم میخواهم بلکه به این خاطر که گروه‌های اصلی مسیحی در روند مذاکرات تشکیل دولت مشارکت ندارند.

رئیس جمهوری لبنان تصریح کرد: الحریری مخالف گفت‌وگو با «جریان آزاد ملی» است همچنین حزب «القوات اللبنانیه» و حزب «الکتائب» تصمیم به عدم مشارکت گرفته‌اند لذا این وظیفه من است که این خلا را پر کنم.

وی با بیان اینکه الحریری در دیدار آخر منفعل بود، گفت: من به نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه توضیح دادم که چگونه نتیجه‌گیری و استنتاج وی درباره یک‌سوم کابینه نادرست است اما وی از نشست خارج شد و بیانیه تند و تیزی که از پیش آماده شده بود را قرائت کرد و این امر نشانگذ مقاصد پنهان وی است.

عون همچنین اصرار الحریری در اینکه تعداد وزراتخانه‌ها 18تا باشد، تاکید کرد: من از هر ابتکاری که تعداد وزارتخانه‌ها را افزایش دهد، استقبال می کنم تا دو شاخص تخصص و توازن رعایت شود.

وی همچنین نسبت به توجیهات الحریری در تشکیل دولت تکنوکرات ابراز تعجب کرد و گفت: الحریری شخصا رابطه‌ای با تخصص‌گرایی ندارد اما با این وجود از این کاستی برای تسهیل تشکیل دولت چشم‌پوشی کردیم ولی نتیجه این شد که ما رضایت دادیم و او راضی نشد.

عون گفت: الحریری اخیرا رفتارهای عجیب و غریبی دارد گویی که من وی را نمی‎‌شناسم، این در حالی است که من وی را در آغوش می گرفتم و مانند پدر با وی تعامل داشتم، هنگامی که از وی پرسیدم چه اتفاقی افتاده است، پاسخ داد، تغییر کرده ام.

رئیس جمهوری لبنان در پایان گفت: الحریری در تلاش است تا من را از روند تشکیل خارج کند اما من تن به این امر ندادم.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان که از اواخر سال ۲۰۱۹ آغاز شد شدیدترین دوران بی‌ثباتی کشور از زمان پایان جنگ داخلی پانزده ساله این کشور در سال ۱۹۹۰ است.

از شروع بحران اقتصادی اخیر ارزش پول ملی لبنان حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و بیکاری به شدت افزایش یافته است.

بهای کالاهای اساسی و نرخ تورم به شکل سرسام آوری افزایش یافته و نهادهای مدنی و کارشناسان اقتصادی می‌گویند که حدود نیمی از جمعیت کشور اکنون زیر خط فقر هستند.

دولت لبنان سال گذشته اعلام کرد که قادر نیست بدهی‌های خارجی خود را بپردازد و ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی لبنان که اقتصادش به شدت به واردات وابسته است به شدت کاهش یافته است.

جامعه بین‌المللی و نهادهای مالی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی عمیق و تشکیل دولت مستقل از نفوذ احزاب و گروه‌های سیاسی مشروط کرده‌اند.

دولت قبلی لبنان در پی انفجار مهیب اوت ۲۰۲۰ در بندرگاه بیروت استعفا داد ولی به عنوان دولت موقت امور جاری کشور را اداره می‌کند. در آن انفجار بیش از ۲۰۰ نفر کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شدند و هزاران ساختمان مسکونی و تجاری ویران شد و یا به شدت آسیب دیدند.

 

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟