اعتراض رسمی اردن به نقض حریم مسجد الاقصی توسط شهرک نشینان اسرائیلی

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در پی نقض حریم مسجد الاقصی توسط صدها شهرک‌نشین اسرائیلی، وزارت خارجه اردن اعتراض رسمی خود به این اقدام را به اسرائیل ابلاغ کرد.

«فرانس الدبس»، مسئول روابط عمومی مسجد الاقصی، به خبرگزاری رسمی فلسطین گفت که 927 شهرک‌نشین اسرائیلی به بهانه عید پسح حریم مسجد الاقصی را نقض کردند و پلیس اسرائیل نیز به بهانه حفاظت از آنان مانع از ورود مسلمانان بیت‌المقدس به مسجد شد.

در این راستا، وزارت امور خارجه اردن در یادداشت اعتراض رسمی از اسرائیل به عنوان اشغالگر این منطقه خواست که به این‌گونه نقض‌ها و اقدامات تحریک برانگیز پایان دهد و به وضعیت تاریخی و حقوق بیت المقدس و اماکن مقدس مسلمانان و مسیحیان در آن و اختیارات دستگاه اوقاف قدس احترام گذارد.

در این بیانیه آمده که نقض مکرر حریم مسجد الاقصی که آخرین مورد آن حضور شمار بالایی از افراد تندرو در صحن مسجد است به‌شدت محکوم است.

«ضیف الله فایز»، سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن، نیز تأکید کرد که اقدامات اسرائیل در قبال مسجد الاقصی غیر قابل قبول و محکوم و نقض آشکار وضعیت تاریخی و حقوقی و قوانین بین‌المللی و تعهدات اسرائیل است.

او افزود که مسجد الاقصی با مساحت 144 هزار متر مربع محل عبادت خاص مسلمانان است و اداره آن بر عهده سازمان اوقاف قدس در اردن است که هرگونه تصمیم‌گیری درباره ورود و خروج به آن منحصرا در اختیار این سازمان است.

الفایز از نهادهای بین المللی خواست که به مسئولیت‌های خود در اجرای قوانین بین‌المللی مربوطه عمل کنند و اسرائیل را برای توقف این اقدامات تحت فشار قرار دهند.

هفته های اخیر شاهد تنش دیپلماتیک در روابط اردن و اسرائیل بوده است. در تازه ترین مورد، نتانیاهو درخواست اردن برای آغاز مذاکرات بر سر سهمابه آب های مشترک را رد کرد.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟