الاخبار: همکاری عربستان و القاعده برای رسیدن نیروهای وابسته ترکیه به یمن

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نیروهای وابسته به ترکیه در سوریه در حال اعزام به یمن برای «دفاع» از شهر مأرب، آخرین موضع حزب الاصلاح در شمال یمن هستند.

نشریه لبنانی «الاخبار»، رسانه نزدیک به حزب الله لبنان، در گزارشی تأکید کرد که اسناد اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد القاعده با هماهنگی عربستان سعودی مسئولیت تأمین انتقال نیروهای وابسته به ترکیه در سوریه به یمن را برعهده دارد.

در این گزارش آمده که دیگر دخالت ترکیه در نزاع یمن از دایره حدس و گمان بیرون آمده و همه شواهد نشان دهنده افزایش نقش حمایتی ترکیه از گروه های شبه نظامی وابسته به حزب «اصلاح»، شاخه اخوان المسلمین در یمن است.

براساس این گزارش، ترکیه از سه سال پیش در قالب کمک های انسان دوستانه که هرگز به خارج از حوزه نفوذ حزب اصلاح در استان های تعز و مأرب و شبوه کشیده نشد وارد یمن شد و تحت این عنوان خدمات و تجهیزات لجستیک به شبه نظامیان حزب اصلاح رساند تا اینکه در نهایت حدود یک سال پیش گروهی به نام «الحشد الشعبی» در تعز با پول قطر شکل گرفت که ده ها تن از اعضای آن در پایگاه های ترکیه آموزش دیدند.

همزمان حزب اصلاح با حمایت اطلاعاتی ترکیه بخش بزرگی از ساحل دریای عرب در رضوم در استان شبوه را به دست گرفته و یک پادگان دفاع نظامی ساحلی در آن ساخته است که به یکی از اصلی ترین مسیرهای قاچاق دریایی برای عبور مشتقات نفتی و سلاح تبدیل شده است.

این وضعیت نارضایتی شبه نظامیان وابسته به امارات را برانگیخته و امارات تأکید کرده که حزب اصلاح ازطریق بندر قنا از ترکیه سلاح دریافت می کند. امارات خواستار اخراج شبه نظامیان اصلاح از شبوه و ابین به موجب توافق نامه ریاض شده است، هرچند این حزب از نیمه ماه گذشته حضور نظامی خود را در شیوه تشدید و خود را آماده درگیری با گروه های وابسته به امارات کرده است.

با بهبود نسبی روابط ترکیه و عربستان، نقش ترکیه در یمن پررنگ تر از پیش شده است. نیروهای وابسته به ترکیه در سوریه در حال اعزام به یمن برای «دفاع» از شهر مأرب، آخرین موضع حزب الاصلاح در شمال یمن هستند و مأموریت حفاظت از امنیت کشتی ها و انتقال شبه نظامیان از سوریه، با هماهنگی عربستان به القاعده سپرده شده است.

این نشریه به نقل از منابع اطلاعاتی تأکید کرده که نیروهای القاعده به صورت علنی در خیابان های اصلی شهر تردد می کنند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟