افزایش هزینه‌ ماهانه خانوارهای سوری به بیش از یک میلیون لیره

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
پس از افزایش شدید قیمت اجناس و کمبود آن در بازارهای سوریه و بالاتر رفتن نرخ فرآوردهای نفتی و پیامدهای اقتصادی مستقیم آن، مشکلات معیشتی مردم این کشور تشدید شده است.

علیرغم سقوط شدید ارزش پول ملی سوریه که در سال 2011 میلادی هر دلار برابر با 50 لیره بود و اینک به 3700 لیره رسیده است، دولت سوریه بر تثبیت حقوق کارمندان اصرار دارد.

در همین رابطه، به گزارش مرکز پژوهش‌های اقتصادی «قاسیون» که در دمشق، پایتخت سوریه قرار دارد، هزینه‌های یک خانواده پنج نفره از 773 هزار لیره در اوایل سال جاری به یک میلیون و چهل هزار لیره افزایش یافته است.

مرکز قاسیون در ادامه افزود: هزینه‌های یک خانواده اعم از تغذیه، مسکن، بهداشت، آموزش، پوشاک، لوازم منزل، حمل و نقل و ارتباطات طی دو ماه گذشته به دلیل افزایش نرخ مواد غذایی و فرآورده‌های نفتی و افزایش نرخ دلار از 2900 لیره در اواخر سال 2020 به 3700 لیره در روز گذشته به شدت سیری صعودی داشته است.

پس از توقف حمایت بانک مرکزی سوریه از واردات و افزایش بهای فرآورده‌های نفتی، قیمت اجناس و کالاها در بازارهای سوریه شاهد افزایش قابل توجهی است.

در همین ارتباط، «اسامه القاضی»، رئیس مجموعه اقتصاد سوریه معتقد است که وضعیت اقتصادی سوریه کاملا در موقعیتی دشوار و کمرشکن قرار دارد به خصوص که میزان قطعی برق به بیش از 20 ساعت در روز رسیده و فرآورده‌های نفتی کمیاب شده است.

وی درباره علت کاهش ارزش پول ملی سوریه گفت: یکی از دلایل اصلی این امر به کسری بودجه بیش از 30 درصدی دولت باز می گردد به طوری که دولت برای تامین کسری بودجه دست به چاپ پول و تزریق آن به بازار می‌کند بدون اینکه این پول پشتوانه‌ای داشته باشد.

به گفته منابع رسمی سوری، قیمت محصولات مصرفی و مواد غذایی در یک ماه گذشته 30 الی 50 درصد افزایش یافته است.

چندین نهاد بین‌المللی تاکنون نسبت به بروز قحطی در سوریه هشدار داده‌اند؛ برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل پیشتر اعلام کرد سوریه با بحران غذایی بی‌سابقه‌‍ای رو به رو است به طوری که بیش از 9.3 میلیون نفر از عدم دسترسی به غذای کافی رنج می برند.

 

منبع:https://mdeast.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟