۲۰۰ فلسطینی مجروح شدند، آمریکا دعوت به خویشتن‌داری کرد

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

مقام‌های درمانی فلسطین اعلام کردند که در درگیری روز گذشته میان فلسطینی‌ها با پلیس اسرائیل در محوطه مسجد‌الاقصی و سایر نقاط قدس، دست‌کم ۲۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

تنش میان فلسطینی‌ها با اسرائیل در روزهای اخیر بر سر اخراج ساکنان فلسطینی محله‌ای در شرق بیت‌المقدس افزایش یافته است. روز گذشته و در هنگام برگزاری نماز جمعه در آخرین جمعه ماه رمضان در محوطه مسجد‌الاقصی، درگیری گسترده‌ای میان پلیس اسرائیل و نمازگراران رخ داد.

هلال احمر فلسطین گفت که ۸۸ نفر از مجروحان به بیمارستان منتقل شده‌اند که بسیاری از آنها از ناحیه چشم و صورت آسیب دیده‌اند. آن‌ها گفته‌اند که این جراحت در نتیجه شلیک گلوله‌های پلاستیک و گلوله‌های گاز اشک‌آور ایجاد شده است.

اسرائیل هم اعلام کرد که در این درگیری‌ها حداقل شش افسر پلیس زخمی شده‌اند.

در آغاز ماه رمضان، اسرائیل ورودی‌های مسجدالاقصی را به روی عبادت‌کنندگان فلسطینی بست. همین اقدام سطح تنش را بالا برد. دو هفته بعد این محدودیت لغو شد ولی دیگر تاثیری در کاهش تنش‌ها نداشت.

اما در روزهای اخیر اعتراضات در مورد اخراج فلسطینی‌ها از محله شیخ جراح در شرق بیت‌المقدس نیز بر آتش درگیری‌ها دمیده است. ده‌ها فلسطینی درگیر نزاعی طولانی با شهرک‌نشینان اسرائیلی هستند تا محله شیخ جراح را که محل سکونت تاریخی خودشان است حفظ کنند.

 

در واکنش به افزایش درگیری‌ها در بیت‌المقدس، وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از دو طرف خواست تا خویشتن‌داری کنند. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه گفته است که نگران تداوم منازعات در مسجد الاقصی، قبه‌الصخره و محله شیخ جراح است.

آمریکا از دو طرف خواسته تا از اقدامات و سخنانی که طرف مقابل را به خشونت بیشتر تحریک می‌کند خودداری کنند. همچنین از مقام‌های امنیتی بیت‌الامقدس هم خواسته شده تا عوامل بروز درگیری‌ها را شناسایی و تحت تعقیب قضایی قرار دهند.

شاید مهم‌ترین بخش بیانیه وزارت خارجه آمریکا برای فلسطینی‌ها آن‌جایی باشد که این کشور بر حق ساکنان فلسطینی محله شیخ جراح و یک محله عرب‌نشین دیگر به نام سیلوان، برای ماندن در خانه‌هایشان، مهر تایید زده است.   

ند پرایس گفته است که آمریکا به شدت نگران گزارش‌هایی است که از عزم اسرائیل برای اخراج خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در محله شیخ جراح و سیلوان خبر می‌دهد.

این موضع آمریکا احتمالا به مذاق دولت اسرائیل خوش نخواهد آمد. طرح توسعه شهرک‌های اسرائیلی در شرق بیت‌المقدس در زمان نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو شدت بسیاری یافته است و بحرانی جدید به انبوه تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطین در بیت‌المقدس افزوده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌اش گفته فلسطینی‌ها برای نسل‌های متوالی در این محله‌ها ساکن بوده‌اند و برای کنترل تنش باید اخراج آن‌ها، شهرک‌سازی‌ها و اقدامات تروریستی متوقف شود: «بسیار مهم است که از اقداماتی که باعث تشدید تنش‌ها می‌شود یا ما را از صلح دورتر می‌کند ، اجتناب کنید. این شامل اخراج فلسطینی‌های ساکن شرق بیت‌المقدس، فعالیت شهرک‌سازی، تخریب خانه‌ها و اقدامات تروریستی است.»

منبع:https://www.independentpersian.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟