پاسخ شدیداللحن نبیه بری به عون: انتخاب نخست وزیر بر عهده مجلس است نه رئیس‌جمهور

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
رئیس مجلس لبنان در پاسخ به رئیس جمهور این کشور تأکید کرد که رئیس‌جمهور حق خودداری از پذیرش نخست‌وزیر پیشنهادی مجلس را ندارد.

«نبیه بری» رئیس مجلس لبنان، در پاسخ به رئیس جمهور این کشور تأکید کرد که همچنان برای تشکیل دولت «سعد الحریری» تلاش می‌کند و گفت که رئیس جمهور حق خودداری از پذیرش نخست‌وزیر پیشنهادی مجلس را ندارد.

او خطاب به «میشل عون» گفت: «همه چیز در کشور تعطیل شده، کشور در حال فروپاشی است، ملت خشمگین است، و طرحی که شرق و غرب و همه طرف‌های لبنانی با آن موافقت کردند جز جنابعالی در حال از میان رفتن است».

بری در این نامه خطاب به رئیس جمهور لبنان نوشت: «دیروز به صراحت گفتید که نمی‌خواهید الحریری رئیس دولت باشد، چنین حقی ندارید و مأمور کردن نخست‌وزیر بر عهده شما نیست و مجلس در این باره پاسخ روشن خود را داده است».

وی گفت که باید مسائل حل شود نه اینکه نادیده گرفته شود و افزود که طرح وی برای کاهش اختلافات جهت تشکیل دولت جدید با جدیت ادامه خواهد داشت.

رئیس مجلس لبنان افزود که به خود حق می‌دهد که به خواست نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه برای پیشبرد مسائل و کاهش اختلافات اقدام کند و تأکید کرد که شخص رئیس جمهور نیز به وی پیغام‌های متعددی درباره تمایلش به حل اختلافات داده است.

او همچنین تأکید کرد که رئیس جمهور بر خلاف حقوق قانونی خود خواستار 8 وزیر در کابینه شده است.

روز گذشته رئیس جمهور لبنان طی با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از تلاش‌های بری و الحریری گفت که تشکیل دولت باید از مسیر کاخ ریاست جمهوری بگذرد.

دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری در این بیانیه به صورت غیر مستقیم به نبیه بری تاخت و عنوان کرد: ضمن تشکر از مراجع و نهادهایی که برای کمک به تشکیل دولت داوطلب شدند، باید بگوییم که این نهادها باید با استناد به قانون اساسی و پایبندی به احکام آن رفتار کنند و در تفسیر آن در راستای تثبیت اصول و قواعد جدید که با قانون اساسی همخوانی ندارد و تنها با تمایلات این نهادها و اهداف‌شان در ارتباط است، زیاده‌روی نکنند.

در ادامه این بیانیه آمده است، هر از گاهی اظهارنظرها و مواضعی از سوی نهادهای مختلف به گوش می‌رسد که عامدانه یا سهوا در روند تشکیل دولت مداخله می‌کنند، این در حالی است که قانون اساسی تصریح دارد روند تشکیل دولت و صدور فرمان آن باید منحصرا با توافق رئیس جمهوری (عون) و نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه (الحریری) انجام شود.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری لبنان آمده، ریاست جمهوری که تاکنون با ایده‌های متعدد ارائه شده برای تشکیل دولت جدید همکاری کرده و از بسیاری از توهین‌ها و حملات مستقیم به خود و اختیارات ریاست جمهوری چشم‌پوشی کرده، اکنون معتقد است که اقدامات نمایشی برخی افراد برای تشکیل دولت هیچ چشم‌انداز روشنی ندارد و تنها راه عمل به اصل 2،3، 4 و 5 قانون اساسی است.

در پایان این بیانیه آمده است، سرانجام باید این سوال را مطرح کرد که آیا مواضع و مداخلات مانع از تشکیل دولت به سود منافع مردم لبنان است که غرق در بحران‌های معیشتی و اقتصادی بی‌سابقه هستند و اینکه این مواضع نیازهای انسانی و اجتماعی مبرم آنها را رفع می کند، آیا تنها راهکار جدی این معضلات تشکیل دولت نجات‌بخش جدید نیست؟

منابع خبری تأکید کردند که الحریری روز گذشته در صدد اعلام انصراف خود از مأموریت تشکیل کابینه بود اما به درخواست بری اجرای این تصمیم را متوقف کرده است.

با گذشت حدود 9 ماه از استعفای دولت «حسان دیاب» در پی انفجار بندر بیروت، اختلافات نیروهای سیاسی در لبنان مانع از تشکیل دولت جدید در این کشور شده است.

 

منبع:https://mdeast.news/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟