مرزبانان افغان که به ایران پناه آورده بودند بازگشتند

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

در حالی که پیشروی‌‌های طالبان در افغانستان ادامه دارد، مرزبانان افغانستانی پناهنده به ایران با یک پرواز به این کشور بازگشتند. جنگ تاکنون تنها در هرات سه هزار خانواده را آواره کرده است.

به گفته سخنگوی نیروی انتظامی ایران، نیروهای مسلح مرزبانی و کارمندان گمرک افغانستان که پس از سقوط گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه به ایران پناه آورده بودند، به افغانستان بازگشتند.

سردار مهدی حاجیان با اشاره درخواست رسمی کشور افغانستان از طریق مبادی دیپلماتیک گفت: «بر اساس تصمیم مقامات ذی‌صلاح، این افراد با پرواز به مرکز کشور افغانستان بازگشتند.»

پیش از این خبرگزاری ایرنا گزارش داد مقامات کابل از ایران خواسته‌اند تمهیداتی جهت بازگشت این نیروها به کابل صورت بگیرد.

ایرنا به نقل از یک مقام آگاه اضافه کرد: «ایران نیز با توجه به رویکردهای انسان‌دوستانه، با قبول این درخواست، در حال تدارک پروازی مستقیم به کابل برای بازگرداندن این نیروهاست.»

 

روز پنج‌شنبه ۱۷ تیر (هشتم ژوئیه)، گذرگاه اسلام‌قلعه در نقطه صفر مرزی استان هرات افغانستان با مرز دوغارون در ایران به دست نیروهای طالبان سقوط کرد.

در همین حال خبرگزاری طلوع در گزارشی از آوارگی بیش از سه هزار خانوار این کشور در نتیجه درگیری‌های اخیر در هرات و مناطق هم‌جوار خبر داد.

بر اساس این گزارش، دو هزار و ۵۰۰ خانواده از شهرستان‌های هرات و ۳۰۰ خانواده از شهر قلعۀ‌نو ولایت بادغیس به شهر هرات پناه آورده‌اند. 

آوارگان می‌گویند، تمام دار و ندار شان را رها کرده‌اند و در حال حاضر در فضای باز و چادر در اطراف شهر هرات زندگی می‌کنند.

از زمان آغاز خروج نیروهای خارجی جنگ میان نیروهای دولتی و پیکارجویان طالبان افزایش یافته‌ و در دو ماه اخیر بیش از ۱۲۰ شهرستان بدست طالبان افتاده‌ است.

 

 

به گزارش طلوع‌نیوز، جنگ به نزدیک مرکز ولایت‌های بغلان، تخار، قندوز، فاریاب، بادغیس، جوزجان، میدان وردک، غزنی، قندهار و هلمند رسیده‌ است. طالبان شماری از شهرستان‌های این ولایت‌ها را تصرف کرده است.

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان می‌گوید، خشونت‌های اخیر از سوی طالبان، باعث جان باختن بیش از سه هزار و ۵۰۰ تن شده‌ است که  ۳۰درصد آنان غیرنظامیان هستند. 

او هشدار داد، اگر افغانستان به صلح نرسد، کشور درگیر یک جنگ داخلی بی‌پایان خواهد شد.

 

منبع:https://www.dw.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟