دلیل سقوط کهمرد بامیان و ولسوالی‌ها از زبان امرالله صالح؛ غنی به طالبان: آب افغانستان را نفروشید

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

نیروهای طالبان در حالی که در روزهای اخیر ۱۷ ولسوالی (شهرستان) از ۱۹ ولسوالی ولایت هرات در غرب افغانستان را تصرف کرده‌اند، در شامگاه یکشنبه ۲۰ تیر (سرطان) کنترل ولسوالی کهمرد در ولایت بامیان را نیز به دست آوردند.

همزمان با پیشروی‌های طالبان در شمال، مرکز و غرب افغانستان، در تدارک حملات گسترده در جنوب این کشور هستند. رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه ۲۱ تیر (سرطان) در توییتر نوشت که طالبان برنامه دارند در ماه‌های آینده در هماهنگی با نظامیان پاکستانی حملات وسیعی را در جنوب کشور به راه ‌اندازند.

 

سقوط کهمرد در پی عقب‌نشینی نیروهای دولتی و خیزش مردمی

به گزارش خبرگزاری افق افغانستان، هم منابع دولتی و هم گروه طالبان سقوط کهمرد را تأیید کرده‌اند. عبدالاحمد بینوا، معاون شورای ولایتی بامیان در گفتگو با این خبرگزاری، «ضعف مدیریت حکومت محلی و عدم هماهنگی درست میان نیروهای امنیتی» را دلیل سقوط کهمرد خوانده است.

بیشتر پیشروی‌های طالبان در روزهای اخیر به دلیل عقب‌نشینی نیروهای دولتی و تخلیه ولسوالی‌ها از سربازان اتفاق افتاده است. عبدالاحمد بینوا در مورد کهمرد نیز گفته است که نیروهای امنیتی پیش از آمدن طالبان، مرکز این ولسوالی و پاسگاه‌های اطراف آن را ترک کرده‌اند. به گفته او، این نیروها از سوی مسئولان در مرکز ولایت فراخوانده شده‌ بودند.

نیروهای خیزش مردمی در کهمرد نیز پس از خروج سربازان ارتش توان ایستادگی در برابر جنگجویان طالبان را نداشته و در نتیجه عقب‌نشینی کردند. بینوا همچنین گفته است که بیشتر تجهیزات و امکانات نیروهای امنیتی به دست طالبان افتاده‌ و بیم سقوط سیغان، ولسوالی همسایه کهمرد نیز می‌رود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز تأیید کرد که نیروهای امنیتی از کهمرد دور شده و تمام تجهیزات و امکانات آنها به دست طالبان افتاده‌است.

نیروهای امنیتی افغانستان تاکنون توانسته‌اند حدود ۲۰ ولسوالی را از طالبان پس بگیرند، اما سقوط کهمرد نگرانی‌ها از پیشرفت طالبان را بیشتر کرده زیرا ولایت بامیان تا این زمان یکی از امن‌ترین ولایت‌های افغانستان به شمار می‌رفته و این نخستین ولسوالی است که در این ولایت به دست طالبان افتاده است.

 

منابع محلی در غزنی: طالبان وارد خانه‌ها شده‌اند

برخی از منابع محلی و ساکنان شهر غزنی، مرکز ولایت غزنی افغانستان می‌گویند نیروهای طالبان در برخی مناطق وارد خانه‌های مردم شده و از آن به عنوان سنگر برای نبرد علیه نیروهای دولتی استفاده می‌کنند.

روزنامه هشت صبح، چاپ کابل با اعلام این خبر نوشته است که پس از سقوط چند مرکز اداری در غزنی به دست طالبان، اکنون خط نخست جنگ تا سه کیلومتری دفتر والی رسیده است. نصیراحمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی به این روزنامه گفته است که این مراکز دولتی از شامگاه یکشنبه تا روز دوشنبه به تصرف طالبان در آمده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد ادعای ورود طالبان به خانه‌ها را رد کرده و گفته است که تنها مراکز نظامی اهداف مورد حمله جنگجویان این گروه است.

 

هشت صبح با استناد به گزارش‌های محلی می‌نویسد که بر اثر حملات راکتی طالبان به برخی مناطق مسکونی در غزنی، تاکنون دست کم ۱۷ نفر غیرنظامی در این مناطق کشته شده‌اند.

در سال ۱۳۹۷ نیز بخش‌هایی از شهر غزنی برای دست‌کم سه روز به دست طالبان افتاده بود. در این مدت طالبان برخی مغازه‌ها و ادارات دولتی به آتش‌ کشیده بودند.

۹ کشته و زخمی در انفجار بمب در هلمند

در میانه هیاهوی جنگ طالبان، انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در پیش از ظهر روز دوشنبه، ۹ غیر نظامی شامل زنان و کودکان کشته یا زخمی شدند.

 

رسانه‌های افغانستان از قول مقامات محلی نوشته‌اند که این بمب در کنار خودرویی که شامل ۹ سرنشین بوده منفجر شده است، اما شمار دقیق کشته شدگان و زخمی‌ها را به تفکیک اعلام نکرده‌اند.

هنوز کسی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است، اما طالبان اغلب مسئول کارگذاری بمب‌های کنار جاده‌ای در افغانستان شناخته می‌شوند.

واکنش‌های سیاسی؛ غنی هشدار داد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که به خوست سفر کرده است، بدون اشاره به سفر طالبان به تهران، به طور تلویحی به این موضوع اشاره کرده که اگر آن گروه به قدرت برسد، احتمال دارد آب کشور را به ایران بفروشد، آبی که غنی گفته‌ بود از نفت ایران با ارزش‌تر است.

رئیس جمهوری افغانستان خطاب به طالبان گفت اگر افغانستان را دوست دارند، تعهد بسپارند که «خط دیورند» را قبول ندارند، آب افغانستان را به دیگران نخواهند فروخت و «نوکری دیگران را نمی‌پذیرند».

خط دیورند، مرز مورد مناقشه میان افغانستان و پاکستان است و مسئله فروش آب هم به ایران مربوط می‌شود. دولت افغانستان با ساختن سد در مناطق مختلف کشور سعی کرده آب‌های جاری در این کشور را مهار سازد، امری که نارضایتی مقامات تهران را به همراه داشته است.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

انتقاد امرالله صالح از جابجایی نسنجیده نیروهای دولتی در برابر طالبان

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان جابجایی نسنجیده نیروها را یکی از عوامل سقوط ولسوالی‌ها دانست.

او در یادداشتی که روز دوشنبه در صفحه فیسبوک خود همرسان کرد، نوشت: «پرسیده می‌شود که دلیل تحولات اخیر چیست؟ دلایل زیادی وجود دارد و عمده‌ترین آن جابه‌جایی ناسنجیده شده قوت‌ها (نیروها) یا به اصطلاح تعبیه قوت‌ها بود که به اساس قضاوت نظامی صورت نگرفته بود.»

او افزوده‌است که حضور ضعیف در صدها نقطه به‌جای حضور قوی در چند نقطه در نظر گرفته نشده بود. به باور صالح، در هر واحد کوچک و متوسط ارتش که چند نفر با روحیه مقاومت کرده‌اند وضعیت تغییر کرده‌ است.

آسوشیتدپرس
سرباز ارتش افغانستانآسوشیتدپرس

از زمان آغاز خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکنون ده‌ها ولسوالی به دست طالبان سقوط کرده و در برخی موارد نیروهای دولتی بدون هیچ مقاومتی از مواضع‌شان عقب‌نشینی کرده‌اند. در شماری از ولسوالی‌ها نیز نیروهای دولتی با امکانات و تجهیزات‌شان به طالبان تسلیم شده‌اند.

صالح اخیرا به شدت به امیرشاه نایب‌زاده، نماینده بادغیس در مجلس نمایندگان افغانستان حمله کرده و گفته بود که او می‌خواهد این ولایت را به طالبان بسپارد، اتهامی که نایب‌زاده رد کرده است.

پیشنهاد تأسیس اردوگاه برای پناهندگان در مرز ایران

از سوی دیگر، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران با اشاره به ناامنی‌ها و درگیری‌های جاری در افغانستان و نیز احتمال ورود آوارگان جنگی این کشور به ایران، گفت که باید برای این افراد اردوگاه ایجاد کرد.

نمکی روز یکشنبه گفت:‌ «تعدادی از آوارگان و سرگردانانی که از کشور افغانستان دارند وارد کشور می‌شوند، برگرداندن آنها کار راحتی نیست.»

وزیر بهداست ایران افزود: «ما مجبوریم اردوگاه‌هایی را داشته باشیم و بیمار و بیماری را در این اردوگاه‌ها زمینگیر کنیم.»

بر پایه گزارش ۸ ژوئیه صندوق کودکان سازمان ملل متحد، طی ۳ ماه، ۱۵۰ هزار شهروند افغان به دلیل درگیری‌های اخیر از خانه و کاشانه خود آواره شده که ۶۰ درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دهند.

منبع:https://per.euronews.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟