چرا البیضا به کانون جنگ یمن تبدیل شده است؟

در twitter به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
استراتژی انصارالله در برخورد با قبایل البیضا بر دو عنصر استوار است: حامیان را از میان قبایل (به ویژه هاشمی ها که مانند خانواده الحوثی نسب خود را به حضرت محمد می رسانند) بسیج می‌کند و با قبایل بی طرف صلح را حفظ کند

 استان البیضاء یمن در روزهای گذشته به صحنه اصلی و مرکزی درگیری انصارالله و مزدوران وابسته به منصور هادی و عربستان سعودی با همراهی تروریست‌های القاعده و داعش تبدیل شده است. عربستان و دولت مستعفی منصور هادی در تلاش هستند تا با کشاندن درگیری به مناطق مختلف با انصارالله، تمرکز صنعا بر آزادسازی استان مأرب را از بین برده و فشار را بر مأرب کاهش دهند.

از روز جمعه نبردهای شدیدی در چندین جبهه در استان البیضا یمن درگرفتاین فشار بخشی از یک عملیات نظامی جدید است که توسط نیروهای وابسته به منصور هادی با حمایت تروریست‌های القاعده و داعش و همراهی برخی قبایل البیضا آغاز شده است. عملیات زمینی با حملات هوایی عربستان پشتیبانی می شود اما قهرمانان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توانستند در عملیات‌های خود مناطق از دست رفته را مجدداً به دست گرفته و شکست‌های سنگینی به نیروهای منصور هادی و تروریست‌‎های القاعده وارد آورند.

 

اهمیت البیضاء

استان مرکزی البیضا عمدتاً در میان درگیری بر سر استان‌های نفت خیر و استراتژیک یمن فراموش می شود. این استان منطقه وسیعی از یمن است که از حیث منابع طبیعی خالی از اهمیت اقتصادی است و به طور کلی در بین ناظران یمن کمتر مورد توجه قرار می گیرد و غالباً در طول سالهای جنگ به محل تجمع نیروهای القاعده و داعش تبدیل شده است.

با این حال از دیدگاه موقعیت ژئوپلتیکی کنترل البیضا از سوی هر نیرویی بسیار می‌تواند آن را در جنگ یاری برساند. البیضا با هشت استان دیگر هم مرز است: شبوه ، ضالع ، ابیان و لحج در جنوب و مارب ، صنعا ، ذمار و اب از شمال. موقعیت استراتژیک آن ، فراهم کردن دسترسی به بسیاری از مناطق کشور ، البیضا را برای درگیری فعلی بین انصارلله و مزدوران عربستانی تعیین کننده می کند.

 

 

با توجه به این موقعیت استراتژیک، تصرف البیضا نقطه عطفی در درگیری است. البیضا مشرف به استان ضمار در جنوب صنعا است و اگر مزدوران عربستانی موفق به کنترل البیضا میشدند می‌توانستند خطوط تأمین انصارالله را به سمت جبهه های اب ، تعز و الدعلیه تحت فشار قرار دهند. البیضا همچنین به جبهه تروریست‌ها و مزدوران ضدیمنی یک مسیر مستقیم برای پیوستن به جبهه دامت در استان الدعله و فشار دادن نیروهای انصارالله را فراهم می‌کرد. همچنین می تواند ائتلاف ضدیمن به خوبی از این مساله آگاه هستند که در شرایط کنترل انصارالله بر بیضاء پس از جنگ مأرب پیشروی به سمت استان های جنوبی شبوه و ابیان حتمی خواهد بود. موقعیت منحصر به فرد استراتژیک البیضا به هر کسی که آن را کنترل کند ، کلیدهای تشدید و کاهش پهنه درگیری در جبهه های باز در هشت استان مختلف را می‌دهد.

 

وضعیت البیضا در جنگ

انصارالله پس از انقلاب سپتامبر 2014 و قبل از عزیمت به عدن ، تعز ، حدیده یا هر استان دیگر به سمت البیضا حرکت کردند. اولویت بندی نظامی انصارالله از البیضا بیانگر اهمیت استراتژیک این استان و همچنین آگاهی از تاریخ شورش البیضا علیه مرکز بود. از این رو ، کنترل البیضا در اولویت بود.

استراتژی انصارالله در برخورد با قبایل البیضا بر دو عنصر استوار است: حامیان را از میان قبایل (به ویژه هاشمی ها که مانند خانواده الحوثی نسب خود را به حضرت محمد می رسانند) بسیج می‌کند و با قبایل بی طرف صلح را حفظ کند. این استراتژی هوشمندانه به انصارالله اجازه می دهد تا بدون استفاده از قوه قهریه البیضا را کنترل و نقشه های دشمنان سعودی و اماراتی و آمریکایی را برای درگیر کردن قبایل به خصومت با دولت صنعا خنثی سازد.

با این حال اردوگاه های القاعده و داعش در مناطق جدا شده البیضا ، به ویژه در رشته کوه های بین استان های البیضا و ابین و شبوه حضور دارند. القاعده همچنین در منطقه والد ربیع حضور دارد. برخی از اعضای القاعده به قبایل تعلق دارند و تعلقات قبیله ای به این گروه تروریستی کمک می‌کند تا در ساختار اجتماعی استان فعالیت داشته باشد و عربستان از همین طریق برای تأثیرگذاری بر روابط قبایل البیضا و صنعا استفاده کند. اما داعش با عضویت اعضای غیر یمنی روابط تنش آمیزی با قبایل منطقه دارد و سعودیها و اماراتی ها از عناصر این گروه تروریستی برای ارعاب قبایل و جنگیدن علیه نیروهای انصارالله استفاده می‌کنند.

مع الوصف اکنون این واقعیت که در وضعیت ازهمگسیختگی ائتلاف سعودی- امارتی و همچنین شکست‌های پی در پی جبهه ضدیمنی از انصارالله و ارتش یمن، نیروهای القاعده و داعش به نیروی زمینی عربستان و دولت مستعفی منصور هادی تبدیل شده است و نشانگر اتحاد ریاض با تروریست‌های القاعده می‌باشد هم در جبهه مأرب و هم در جبهه البیضا خود را نمایان کرده است.

این امر از طرف دیگر پوچ بودن شعارهای عربستان و آمریکا در مورد تلاش برای پایان جنگ و گرایش به حل مسأله یمن را ثابت می‌کند. در همین راستا «ضیف الله الشامی» وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی یمن در بیانیه ای گفت: پشت پرده تشدید عملیات نظامی در منطقه الظاهر در استان البیضاء ، که به طور رسمی توسط به عنوان عملیات “النجم الثاقب” نامگذاری شد ، توسط آمریکا اداره می شود ، که به دروغ ادعا می کند مشتاق صلح در یمن است».

الشامی همچنین تأکید کرد که این عملیات نشان می دهد که کشورهای متجاوز عملیات جنایتکارانه که توسط القاعده و داعش در استانهای مختلف یمن بویژه در استان البیضا انجام می شود را حمایت می‌کنند.

 

منبع:http://alwaght.net/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا مطمئن هستید که می خواهید قفل این پست را باز کنید؟
باز کردن قفل باقی مانده : 0
آیا مطمئن هستید که می خواهید اشتراک را لغو کنید؟